Czy nowy serwis rządowy zastąpi papierologię budowlaną?

Red.: PG |Data publikacji: 2020-08-04

W tym tygodniu rozpoczęła się cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w Polsce. Za pośrednictwem rządowego serwisu e-budownictwo można pobrać i wypełnić formularze dotyczące procesu budowlanego. Wkrótce kolejne udogodnienia.

E-budownictwo to oficjalna rządowa aplikacja do składania wniosków w procesie budowlanym. Za jej pośrednictwem można złożyć następujące wnioski:

  • Zgłoszenie robót budowlanych
  • Zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części
  • Zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych
  • Wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia
  • Wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych
  • Wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę
  • Wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku
  • Zgłoszenie rozbiórki
  • Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę
  • Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

Robert Nowicki, wiceminister rozwoju:

Działania na rzecz cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego to wspólna inicjatywa Ministerstwa Rozwoju i Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. W pierwszym kroku uruchamiamy serwis e-budownictwo. Już od najbliższego poniedziałku pilotażowo będzie na nim dostępnych pierwszych 10  formularzy elektronicznych. Będzie można wypełnić je online, następnie wydrukować, własnoręcznie podpisać i dostarczyć do właściwego urzędu. Ale to dopiero początek. Jesienią wypełniony formularz będzie można podpisać za pośrednictwem platformy ePUAP, korzystając z Profilu Zaufanego, i w całości złożyć bez wychodzenia z domu – za pośrednictwem serwisu e-budownictwo.

Serwis e-budownictwo ma być nadal rozwijany i w przyszłości wprowadzony ma zostać Elektroniczny Dziennika Budowy, centralny rejestr osób, które mają uprawnienia budowlane. Będzie również konto inwestora w serwisie e-budownictwo oraz umożliwienie pod koniec roku złożenia wniosku o pozwolenie na budowę całkowicie elektronicznie, załączając wymagane dokumenty i podpisując je za pomocą profilu zaufanego.

Małgorzata Pilinkiewicz, prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP:

Środowisko architektów pokłada duże nadzieje w cyfryzacji procedur inwestycyjnych, w tym administracyjnych, która jest naturalną konsekwencją powszechnego obecnie projektowania przy użyciu komputerów, a elektroniczna decyzja o pozwoleniu – dopełnieniem tak realizowanej aktywności.

Zobacz również

Niewymuszony optymizm producentów okien

Niewymuszony optymizm producentów okien

Są firmy, które nie tylko nie narzekają, ale wręcz z wielkim optymizmem inwestują w nowe maszyny i linie produkcyjne. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca dotarło do nas kilkanaście takich informacji. Przedstawiamy niektóre z nich.

Najlepsze wpisy z Pressroomu

Najlepsze wpisy z Pressroomu

Przedstawiamy subiektywną listę najciekawszych wieści z firm, które opublikowaliśmy w ostatnim czasie. Jednocześnie zapraszamy do lektury całego działu Pressroom, w którym można odkryć jeszcze więcej ciekawych treści.

Jak klienci indywidualni w Polsce kupują okna?

Jak klienci indywidualni w Polsce kupują okna?

Centrum Analiz Branżowych przygotowało nowy raport, który sprawdza, jak Polacy kupują okna. Analizie poddano ścieżki zakupowe inwestorów indywidualnych, od pojawienia się potrzeby, aż po wrażenia po zakupie.

1