Czy Niemcy czeka termomodernizacyjny boom?

Red.: |Data publikacji:

Z ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli niemieckiej branży budowlanej wynika, że są spore oczekiwania względem termomodernizacji budynków.

Uczestnicy specjalistycznego forum online pt. „Przegrody budowlane w centrum uwagi”, które odbyło się w dniach 8-9 listopada, zostali zapytani o nastroje w niemieckim budownictwie. Z ankiety wynika, że nasi zachodni sąsiedzi spodziewają się pogorszenia koniunktury, ale mają też spore oczekiwania względem termomodernizacji budynków.

Wśród uczestników forum byli planiści, architekci, producenci stolarki, dilerzy materiałów budowlanych i fachowcy, a w streamie uczestniczyło łącznie ponad 900 osób. Organizatorzy tego wydarzenia online postanowili zapytać ich o ocenę sytuacji w niemieckiej branży budowlanej. Jak prezentują się wyniki?

Złe warunki ramowe powodują poważne pogorszenia koniunktury według 57 proc. respondentów. Uważają oni, że rynek nowego budownictwa gwałtownie się załamie, ale rynek remontowy częściowo zrekompensuje te spadki. 17 proc. ankietowanych jest zdania, że zwiększenie finansowania programów dotacyjnych przez KfW (państwowy bank rozwoju) może przynieść jakieś rezultaty.

Niewiele osób uważa też, że impulsem na rynku remontowym mogłyby być samodzielnie działania władz poszczególnych landów w tym zakresie. Organizatorzy ankiety uważają jednak, że to oznacza, że większość respondentów ma przekonanie, że warunki finansowania nie będą miały kluczowego znaczenia dla budownictwa.

Co czwarty uczestnik sondy zgadza się ze stwierdzeniem, że, pomimo obecnych problemów, Niemcy czeka boom remontowy. Są oni zdania, że co najwyżej przez kilka najbliższych miesięcy nastąpi niewielki spadek na rynku budowlanych, a następnie sytuacja zacznie się ponownie poprawiać.

Zobacz również

Ruszyła 28. edycja konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

Ruszyła 28. edycja konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

28. edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” już się rozpoczęła. Nowe i modernizowane inwestycje można zgłaszać do 29 lutego 2024 r.

Yawal otwiera showroom w Warszawie

Yawal otwiera showroom w Warszawie

7 grudnia firma Yawal dokonała uroczystego otwarcia nowoczesnego showroomu zlokalizowanego w Warszawie na terenie Centrum Praskiego „Koneser”. Wśród zaproszonych gości znalazła się też redakcja „Forum Branżowego”.

NorDan zwiększy wydajność produkcji

NorDan zwiększy wydajność produkcji

NorDan w dwóch zakładach w Polsce zainstalował nowy system informatyczny, który ma wpłynąć na zwiększenie efektywności produkcji.

1