Czy Mercor pokonał spadki?

Autor: |Data publikacji:

Zarząd spółki Mercor SA opublikował informację o wielkości zamówień w maju 2024 r. Grupa pozyskała zlecenia o wartości ok. 53,2 mln zł w porównaniu z 52,2 mln zł. Oznacza to wzrost o 2 proc. rok do roku.

Spółce Mercor udało się w maju utrzymać wartość zamówień na plusie. Również w kwietniu, pierwszym miesiącu roku obrotowego 2024/2025, widać było poprawę. Zmówienia osiągnęły kwotę ok. 45,3 mln zł w porównaniu z 37,3 mln zł i był to wzrost o 21 proc.

Natomiast w ostatnich trzech miesiącach roku obrotowego 2023/2024 Mercor odnotowywał spadki wartości zamówień. Jak podaje w swoich raportach bieżących, w styczniu 2024 roku pozyskano zamówienia na kwotę ok. 38,0 mln zł, co oznacza spadek o 34% r/r. (wówczas było to 57,4 mln zł. Odpowiednio w lutym były to kwoty ok. 40,8 mln zł w porównaniu do 42,6 mln zł (spadek o 4 proc.), a w marcu – ok. 37,6 mln zł wobec 66,2 mln zł (spadek aż o 43 proc.).

Zakład firmy Mercor w Cieplewie.

Na temat przewidywanej sytuacji w dłuższym okresie wypowiedzieli się natomiast analitycy z Banku PEKAO, podając prognozy wyników spółki do roku obrotowego 2026/2027. Zaznaczają jednak, że dane mogą się zmienić. W przypadku Grupy Mercor, działającej głównie w segmencie zabezpieczeń ppoż., znacząca większość przychodów pochodzi z obsługi zamówień dotyczących dużych powierzchni, takich jak hale czy magazyny. Obecnie ten segment branży budowlanej, podobnie jak mieszkaniówka, nie jest w dobrej kondycji. Niemniej przychody mają rosnąć od kwoty 520 mln zł w obecnym roku obrotowym do 542 mln w przyszłym i 574 mln zł w roku 2026/2027. Wzrośnie też EBITDA (odpowiednio) z 54 mln zł w dwóch kolejnych latach do 61 mln zł na koniec okresu prognozy. Podobnie zmieni się zysk netto – dopiero w roku 2026/2027 ma osiągnąć 26 mln zł, wcześniej zaś po 21 mln.

Zobacz również

Grupa Kęty otrzymała zgodę UOKiK na przejęcie spółki Selt

Grupa Kęty otrzymała zgodę UOKiK na przejęcie spółki Selt

Grupa Kęty opublikowała komunikat o uzyskaniu zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie kontroli nad spółką Selt.

Wyniki i perspektywy sprzedaży okien w Szwajcarii

Wyniki i perspektywy sprzedaży okien w Szwajcarii

Szwajcaria jest kolejnym krajem, który odczuwa problemy na rynku stolarki okiennej. Okazuje się, że popyt na okna stale maleje.

Rozbudowa parków maszynowych u kilku producentów

Rozbudowa parków maszynowych u kilku producentów

Zapotrzebowanie producentów stolarki na maszyny jest nadal widoczne. Okazuje się jednak, że firmy, które je oferują, proponują również inne usługi. Ich celem jest dodatkowe zwiększenie zainteresowania i nakręcanie popytu.

1