Według danych GUS w okresie od stycznia do czerwca 2024 roku w Polsce oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Natomiast wzrosła liczba tych, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz których budowę rozpoczęto.
Według wstępnych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, w pierwszym półroczu 2024 roku oddano do użytkowania 95,5 tys. mieszkań, czyli o 14,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wśród deweloperów odnotowano spadek na poziomie 9,3 proc. zaś wśród inwestorów indywidualnych – o 23,6 proc. Jednak łącznie stanowi to 97,6 proc. ogółu nowych lokali w tej grupie. Powierzchnia użytkowa również się zmniejszyła (o 17,6 proc.) i łącznie wyniosła 8,7 mln mkw. Jednak średnio na mieszkańca przypada ponad 90 mkw. Trzeba natomiast zaznaczyć, że w sierpniu wchodzi w życie nowelizacja Prawa budowlanego, która ustala minimalną wielkość nowego mieszkania na 25 mkw.
Rozpoczęte budowy w 2024 roku
Jak podają analitycy z GUS, w pierwszej połowie 2024 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 143,3 tys. mieszkań, czyli o 28 proc. więcej niż przed rokiem. W przypadku realizacji deweloperskich jest to wzrost o 37,2 proc. rok do roku, natomiast w segmencie inwestycji indywidualnych – o 12,5 proc. Oznacza to zielone światło dla 97,8 proc. ogółu mieszkań we wszystkich segmentach.
W omawianym okresie rozpoczęto też budowę 122,4 tys. mieszkań (o 43 proc. więcej niż przed rokiem). W podziale na poszczególne segmenty – na rynku deweloperów wzrost wyniósł 68,1 proc. r/r, zaś dla budownictwa indywidualnego 12,2 proc. Łącznie udział tych form budownictwa wyniósł 98,5 proc. ogólnej liczby lokali w tej grupie.
Jeśli chodzi o poszczególne województwa, to tradycyjnie najwięcej buduje się w województwie mazowieckim. Tutaj w pierwszej połowie roku 2024 do użytkowania oddano 17,3 tys. mieszkań, rozpoczęto budowę 23,9 tys. i wydano pozwolenia lub zaakceptowano zgłoszenia 30,4 tys. lokali. Kolejnymi województwami w kolejności są wielkopolskie, małopolskie i pomorskie. Na przeciwległym biegunie województwa opolskie, lubelskie i warmińsko-mazurskie.
Zobacz również
Nowości produktowe w branży stolarki – przegląd czerwiec 2025
Prezentujemy nowości produktowe czerwca 2025. Producenci wprowadzili do oferty m.in. nowe okna aluminiowe i z PCW, panele drzwiowe i pergole.
Coraz mniej nowych mieszkań. Budownictwo mieszkaniowe słabnie w 2025 roku
Budownictwo mieszkaniowe z miesiąca na miesiąc odnotowuje spadki. Od początku roku 2025 taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim na rynku deweloperskim.
Akwizycje firm ogłosili NorDan oraz Assa Abloy
Akwizycje są stałym elementem działalności firm z branży budowlanej. W ostatnim czasie decyzje o przejęciach ogłosili NorDan oraz Assa Abloy.