Niemcy złapali wiatr w okienne żagle!

Red.: PG |Data publikacji: 2020-03-04

Niemiecki rynek okien w 2019 r. złapał wiatr w żagle. Jak informuje firma badawcza Branchenradar.com, w ubiegłym roku przychody producentów wzrosły w tym kraju o 5 proc. Duży wkład w te wzrosty miał silny impuls z branży budowlanej.

Rynek okien i drzwi przesuwnych w Niemczech w 2019 r. osiągnął zaskakująco dobre rezultaty. Przychody niemieckich producentów wyniosły 4,45 mld euro. Biorąc pod uwagę fakt, że w 2018 r. były one na poziomie 4,24 mld euro oznacza to wzrost o 5 proc. r/r.

Według ekspertów z Branchenradar.com impulsami tych wzrostów było zarówno nowe budownictwo, jak i sektor remontowy, ale pierwsze z wymienionych przyczyniło się do ok. 80 proc. wzrostu. Liczba nowych budów wrosła w 2019 r. u naszych zachodnich sąsiadów o 8,3 proc. r/r. Wzrosty odnotowano jednak wyłącznie w przypadku wielopiętrowych budynków mieszkalnych. Rynek remontowy wzrósł o 2,9 proc. w porównaniu do 2018 r. Według raportu 70 proc. wzrostu sprzedaży okien swoje źródło w budowie domów jedno- i dwurodzinnych.  

Na niemieckim rynku wzrostu nie odnotowano jedynie, podobnie jak w Polsce, w przypadku okien drewnianych: tutaj przychody producentów spadły o 2,5 proc. w porównaniu z 2018 r. Sprzedaż okien PCW była o 5,2 proc. wyższa, okna drewniano-aluminiowe odnotowały 5,5 proc. wzrost, a aluminiowe wzrost o 6,3 proc.

Również w sezonie 2020 Branchenradar.com oczekuje wzrostów, jednak w związku z przewidywanym spowolnieniem na rynku nowego budownictwa wykresy wzrostów za 2020 r. powinny ulec „spłaszczeniu”. Według analityków średni wzrost w tym sezonie powinien wynieść ok. 2 proc., co oznaczałoby, że przychody firm przekroczyłyby łącznie 4,5 mld euro. Prognoza dynamiki rynku niemieckiego jest łudząco zbliżona do prognoz Centrum Analiz Branżowych, formułowanych dla producentów w Polsce.

 

Zobacz również

Nowe śledztwo wokół Bajcara

Nowe śledztwo wokół Bajcara

Prokuratura w Słupsku podejrzewa byłego właściciela firmy, Bronisława B. o próbę uniknięcia wypłacenia zaległych pensji poprzez pozbywanie się majątku. W tym miesiącu zostały mu postawione kolejne zarzuty.

Assa Abloy zamknie kilka fabryk

Assa Abloy zamknie kilka fabryk

Assa Abloy podliczyła, że w trzecim kwartale sprzedaż netto spadła o 8 proc. i osiągnęła wartość 22,225 mld koron szwedzkich (ok. 9,85 mld zł). Firma wprowadza oszczędności.

Press Glass przeprowadza się do nowoczesnego biurowca!

Press Glass przeprowadza się do nowoczesnego biurowca!

Press Glass na początku października przeprowadził się do nowej siedziby. Znajduje się w nowoczesnym budynku biurowym w Konopiskach pod Częstochową, który stanie się z pewnością wizytówką tej firmy. Pokazujemy go jako pierwsi!

1