Czeka nas wzrost popytu na materiały budowlane

Red.: MR |Data publikacji: 2021-06-10

Materiały budowlane wciąż będą drożeć. Eksperci z Santander Bank tłumaczą, dlaczego tak się dzieje.

Koszt materiałów budowlanych powiązany jest z cenami surowców na światowych giełdach. Niestety rośnie cena stali i ropy naftowej, co przekłada się na podwyżki produktów wykorzystywanych w budownictwie.

Eksperci dowodzą, że ceny surowców zmieniają się w kilkuletnich cyklach wzrostów i spadków. Tym razem jednak pandemia zaburzyła ten cykl i skróciła go do jednego roku. Szybki spadek popytu na surowce widoczny był od końca 2019 r., na początku w Chinach, gdzie zauważalna była niższa aktywność ekonomiczna. Następnie w Europie do połowy 2020 r. zamkniętych zostało większość gospodarek. Nastąpił spadek cen na surowce, najniższe notowane były w kwietniu i maju zeszłego roku. Natomiast na koniec 2020 r. popyt zaczął rosnąć, odwracając tendencję spadkową.

Maciej Nałęcz, analityk Santander Banku tłumaczy:

Stal i ropa naftowa są głównymi sprawcami obecnych podwyżek cen materiałów budowlanych. Po pierwsze wzrosty wynikają z czynników fundamentalnych, tj. z szybszego odbicia gospodarek i większego zapotrzebowania na materiały budowlane. Część producentów czasowo wygasiło swoją produkcję, aby obniżyć koszty w czasie lockdownu. Okazało się jednak, że popyt wrócił znacznie szybciej niż można było się tego spodziewać, powodując tym samym problemy z dostępnością materiałów. Po drugie wszyscy oczekują, że największe państwa uruchomią programy ożywienia swoich gospodarek, które będą oparte głównie o inwestycje infrastrukturalne. Dwa państwa, Chiny i USA, odpowiadają za ponad 60 proc. światowego wykorzystania stali, intensywne inwestycje w tych krajach z pewnością podbiją ceny surowca.

Producenci surowców, którzy wygaszali działalność, stopniowo zwiększają swoje moce produkcyjne. Dlatego w drugiej połowie roku ten motor napędzający wzrost cen powinien wyhamowywać. Jednak wysokie ceny mogą się utrzymać nawet do I kwartału 2022 r. Analitycy zauważają, że globalne zwiększenie nakładów na inwestycje infrastrukturalne wpływa na bieżące ceny metali. A te możliwe, że jeszcze wzrosną. Co więcej, eksperci banku przyznają, ze obserwują rosnące portfele zamówień firm budowlanych. Dlatego przewidują, że nadchodzi fala wzmożonego popytu na materiały budowlane w Polsce, ale także na rynkach, z których importujemy komponenty. To wpłynie znów na wzrost cen w tym i następnym roku.

 

Zobacz również

Nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe Deforu

Nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe Deforu

Defor planuje zbudowanie Centrum Badawczo-Rozwojowego. Będzie się tam znajdowało m.in. laboratorium do badania fasad.

Vikking wzmacnia dział handlowy

Vikking wzmacnia dział handlowy

Od początku czerwca 2021 roku Mateusz Pniak obejmuje stanowisko regionalnego managera sprzedaży na terenie południowej Polski. Do zadań nowego pracownika będzie należało promowanie marki VIKKING jako producenta drzwi kompozytowych oraz okien o unikalnej strukturze Real Wood.  

AGC sprzedaje swoje zakłady w USA

AGC sprzedaje swoje zakłady w USA

AGC sprzedaje trzy fabryki produkujące szkło budowlane w USA. Nabywcą jest Cardinal, wartość transakcji t 450 mln dol.

1