Czeka nas duża skala wymiany okien dachowych

Red.: |Data publikacji:

Okna dachowe w Polsce także częściowo powinny być wymieniane. Producenci okien połaciowych już przygotowują się do fali remontów.

Okna dachowe w Polsce montowane są od około 30 lat. Najstarsze z nich nadają się już do wymiany. Firmy szacują, że w Polsce przez ostatnie trzy dekady zostało zamontowanych około 10 mln okien dachowych. Do wymiany nadaje się około 10 proc. z tej wielkości. Obecnie, według producentów, wielkość rynku wymiany okien dachowych w stosunku do nowych to około 20 proc.

Producenci okien są przygotowani do wymiany i niemal każdy z nich ma odpowiednią ofertę dla klienta. Firmy opracowały przede wszystkim odpowiednie produkty – to okna renowacyjne. Wymiana okien dachowych jest trudniejsza niż pionowych, dlatego producenci oferują odpowiednie narzędzia dla klientów. Są to kalkulatory, infolinie, broszury czy strony internetowe ze szczegółowymi informacjami. Przede wszystkim jednak zorganizowali grupy dekarzy czy serwisantów okien, którzy zajmą się wymianą okna dachowego. Takie działanie ma znacznie ułatwić proces renowacji klientowi.

W ostatnich latach zmieniła się także moda, jeśli chodzi o okna dachowe. Na obrzeżach dużych miast powstają budynki o prostej bryle z płaskimi dachami. W takich domach instalowane są okna do dachów płaskich. To produkt, który kilka lat temu większość producentów wprowadziła do swojej oferty. W przypadku tradycyjnych okien dachowych również pojawiły się zmiany. Klienci wymagają produktów, w których powierzchnia szkła będzie duża, większa, niż w produktach oferowanych kilka, czy kilkanaście lat temu. Wybór dużego okna podyktowany jest ogólną modą na duże przeszklenia w budynku.

Zobacz również

Rekordowo wysoka sprzedaż w Assa Abloy

Rekordowo wysoka sprzedaż w Assa Abloy

Assa Abloy podliczyła wyniki za czwarty kwartał ubiegłego roku oraz za cały poprzedni sezon. Sprzedaż wzrosła o 27 proc. w porównaniu do 2021 r. i wyniosła ponad 120 mld koron.

Ponad połowa inwestorów nie słyszała o dotacjach na okna

Ponad połowa inwestorów nie słyszała o dotacjach na okna

Wedlug najnowszego badania CAB wśród Polaków, którzy kupili w roku 2022 okna na wymianę starych, zaledwie 13 proc. skorzystało z możliwości dofinansowania dotacjami z programu Czyste Powietrze.

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

1