Coraz mniej nowych mieszkań. Budownictwo mieszkaniowe słabnie w 2025 roku

Autor: |Data publikacji:

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce notuje wyraźne spadki, zwłaszcza w sektorze deweloperskim. Od początku 2025 roku liczba wydawanych pozwoleń oraz rozpoczętych budów wyraźnie maleje, co może wpłynąć na dostępność mieszkań w kolejnych latach. Tymczasem inwestorzy indywidualni wykazują większą aktywność, choć realizacja ich projektów potrwa znacznie dłużej.

Budownictwo mieszkaniowe w 2025 roku na minusie

W okresie od stycznia do maja 2025 r. rynek budownictwa mieszkaniowego odnotował spadki. Takie dane opublikował w swoim raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. W tym czasie wydano pozwolenia na budowę 103 tys. mieszkań, co oznacza spadek o 14 proc. rok do roku. Rozpoczęto natomiast budowę 95 tys. mieszkań. Jest to również mniej niż rok wcześniej – o 6 proc.

Budownictwo mieszkaniowe od początku 2025 r. odnotowuje spadki.

O 25 proc. mniej pozwoleń dla deweloperów

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku deweloperzy otrzymali o 25 proc. pozwoleń na budowę mniej niż rok wcześniej. Oznacza to powstanie tylko 65 tys. mieszkań. Przy tym w kwietniu spadek wyniósł aż 37 proc., natomiast w maju – 15 proc. Jednocześnie w tym okresie deweloperzy rozpoczęli budowę 59,5 tys. mieszkań. Jest to o 10,5 proc. mniej r/r.

Cykl inwestycyjny w przypadku tego segmentu budownictwa wynosił w 2024 roku 26 miesięcy. Budowane są głównie lokale w blokach i zabudowie wielorodzinnej. Średnia powierzchnia mieszkań deweloperskich wynosi 61 mkw.

Wzrost na rynku inwestycji indywidualnych

W okresie od stycznia do maja 2025 r. inwestorzy indywidualni otrzymali o 5,8 proc. więcej pozwoleń na budowę niż rok wcześniej. Zwiększyła się też liczba rozpoczętych budów – o 1,7 proc. Jednak, jak wskazuje GUS, czas trwania inwestycji jest niemal o połowę dłuższy niż w przypadku mieszkań deweloperskich. Wynosi on 52 miesiące, co wynika przede wszystkim z większego metrażu lokali. Średnia powierzchnia domu jednorodzinnego to 140 mkw. Oznacza to, że pomimo wzrostu, domy te będą do zasiedlenia dopiero w roku 2027.

Zobacz również

Pracownicy pytają, zarząd uspokaja: Eko-Okna komentują reorganizację

Pracownicy pytają, zarząd uspokaja: Eko-Okna komentują reorganizację

Eko-Okna w piątkowe popołudnie zdecydowały się na publikację drugiego komunikatu dotyczącego aktualnej sytuacji w firmie. Jak podkreśla zarząd – celem jest „transparentna komunikacja i zdementowanie nieprawdziwych doniesień”.

Nowelizacja WT – konsultacje publiczne dobiegają końca

Nowelizacja WT – konsultacje publiczne dobiegają końca

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie znajduje się właśnie na etapie konsultacji publicznych. Nowa wersja będzie obowiązywała od września 2026 r.

Raport finansowy VKR – trudna sytuacja w 2024 r

Raport finansowy VKR – trudna sytuacja w 2024 r

Raport finansowy VKR wskazuje, że holding wypracował w roku 2024 zysk w kwocie 4,3 mld koron duńskich. Jest to wzrost o 0,2 mld rok do roku.