Co dziesiąte drzwi w Polsce są z importu

Red.: |Data publikacji:

W najnowszym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki” przybliżono import drzwi do Polski. Okazuje się, że co dziesiąte drzwi sprzedawane w naszym kraju pochodzą z zagranicy.

O polskiej stolarce zazwyczaj słyszy się w kontekście jej ogromnego potencjału eksportowego. Okazuje się, że w kontekście drzwi dość istotny jest także ich import. Jak wynika z danych zawartych w najnowszym raporcie Centrum Analiz Branżowych pt. „Rynek drzwi w Polsce. Edycja 2022”, co dziesiąte drzwi sprzedawane w Polce pochodzą z zagranicy.

Szczegóły na temat importu drzwi do Polski zdradzają w najnowszym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki” Maksymilian Miros (Centrum Analiz Branżowych) i Paweł Gregorczyk (Forum Branżowe). Z audycji wynika, że po kilku latach wzrostu importowanych do naszego kraju drzwi, w 2021 roku ich liczba nieznacznie zmalała. Import zmniejszył się o 2,5 proc. do 620 tys. sztuk w 2021 roku. Zwiększyła się jednak jego wartość – gdy w 2020 roku jego wartość wynosiła 465 mln zł, tak w poprzednim sezonie wyniosła ona 550 mln zł.

Najwięcej sprowadzanych jest do Polski drzwi stalowych (blisko 80 proc.). Na drugim miejscu są drzwi drewniane. Drzwi wykonane z PCW oraz aluminiowe stanowią nieznaczną część importu. W poprzednim sezonie do naszego kraju trafiły drzwi z ponad 30 krajów, ale 82 proc. importu pochodzi z 9 z nich. Czołowym importerem do Polski są Niemcy, którzy sprzedali u nas ponad 200 tys. sztuk drzwi. Drugie miejsce należy do Chin (85 tys. sztuk ) a trzecie do Hiszpanii (50 tys. sztuk). Z czołowej dziewiątki importerów największą dynamikę wzrostu sprzedaży w Polsce osiągnęła Rumunia (ok. 79. proc.), ale jest to głównie zasługa rumuńskiego zakładu firmy Porta KMI.

Ciemne drzwi Porta Verte Premium

Więcej na temat importu drzwi do Polski, liderze rynku drzwi stalowych w Polsce oraz o imporcie stolarki do USA usłyszą Państwo w nowym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”. Zachęcamy do wysłuchania:


Polecamy również poprzednie odcinku naszego podcastu, w którym znajdą Państwo bogatą wiedzę o rynku stolarki:

Zobacz również

Spadek zamówień na drzwi po dobrym półroczu

Spadek zamówień na drzwi po dobrym półroczu

Producenci stolarki w różny sposób przygotowują się na trudniejszy okres na rynku. Perfectdoor postawił na integrację procesów produkcyjnych i ochronę miejsc pracy.

Glasstec 2022 – zobacz naszą fotorelację

Glasstec 2022 – zobacz naszą fotorelację

Za nami targi Glasstec 2022 - to wiodąca na świecie impreza branży szklarskiej, która odbyła się po raz pierwszy po czteroletniej przerwie.

Partnerstwo na trudniejszy czas

Partnerstwo na trudniejszy czas

Dormakaba, światowy potentat w zakresie systemów zabezpieczeń i kontroli dostępu oraz wrocławska firma Polsystem, oferująca systemy kontroli czasu pracy, kontroli dostępu i urządzenia je obsługujące, nawiązały ostatnio współpracę produktową.

1