Ceny materiałów budowlanych są systematycznie monitorowane przez Grupę PSB Handel. W październiku roku 2024 ceny spadły średnio o 1 proc. rok do roku. W sprzedaży detalicznej było to 1,4 proc., w hurtowej 0,7 proc.
Stolarka droższa pomimo ogólnego spadku cen
Jak zauważają analitycy z PSB ceny produktów dla branży budowlanej generalnie maleją już od pewnego czasu. W październiku br. w stosunku do września spadek wyniósł 0,1 proc. Natomiast w okresie od stycznia do października jest to -1,9 proc. r/r.
Pomimo ogólnej tendencji spadkowej, w 7 grupach towarowych ceny jednak wzrosły. Wśród tych najbardziej interesujących branżę stolarki właśnie stolarka otworowa podrożała w tym roku o 3 proc. Z kolei spadek odnotowano aż w 13. kategoriach. W tym np. narzędzia potaniały o 1 proc. Największy spadek, bo po 6 proc., dotyczył izolacji termicznych i materiałów wykończeniowych.
Tendencje odnośnie do cen materiałów budowlanych od początku roku 2024
Z kolei porównując okres od stycznia do października, w bieżącym roku ceny wzrosły w 4 grupach towarowych rok do roku. Przy tym najwięcej, bo o 4 proc., cement i wapno. Do 1 proc. podrożały produkty związane ze stolarką i chemią budowlaną. Od początku roku ceny spadły natomiast w 16 grupach towarowych. Przy tym o ok. 1 proc. między innymi wyposażenie, kominy oraz materiały ścienne. Z kolei w porównaniu z rokiem 2023 najbardziej staniały drewno, płyty OSB, a także dachy o rynny – po 5 proc.
Ceny materiałów budowlanych są systematycznie monitorowane przez PSB. Informowaliśmy również o tych, jakie obowiązywały w sezonie letnim, czyli w lipcu i sierpniu.
Zobacz również
Branża budowlana inwestuje w OZE
OZE, czyli odnawialne źródła energii, są celem wielu inwestycji firm z branży budowlanej. Powstają nie tylko farmy fotowoltaiczne. Wykorzystywana jest także energia ze spalania biomasy.
Jak będzie wyglądał rynek drzwi obrotowych do roku 2032?
Rynek drzwi obrotowych został opisany w raporcie Market Reaserch Future. Wyniki badań zostały opublikowane w listopadzie 2024 r, a zawierają prognozy do roku 2032. Jako czołowych graczy analitycy wskazują m.in. takie firmy jak Assa Abloy i Dormakaba.
Prognoza gospodarcza – Polska wśród najszybciej rosnących gospodarek w UE
Prognoza gospodarcza Komisji Europejskiej wskazuje Polskę jako jedną z najszybciej rosnących gospodarek w Unii.