„Cafe Branżowisko” #4 – nowe CPR i wyzwania dla producentów

Autor: |Data publikacji:

Czwarty odcinek podcastu „Cafe Branżowisko” poświęcony został zmianom, jakie przynosi nowe rozporządzenie CPR, które weszło w życie 7 stycznia 2025 roku. Prowadząca, Anna Domańska, zaprosiła do rozmowy prof. PW Szymona Firląga, prezesa Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa – by wspólnie przeanalizować wpływ tych regulacji na branżę budowlaną.

Nowe CPR – co się zmienia?

Rozporządzenie CPR w nowej odsłonie wprowadza szereg zmian, które mają kluczowe znaczenie dla całego rynku budowlanego. Do najważniejszych z nich Szymon Firląg zaliczył:

  • nowe definicje i cele środowiskowe, w tym wsparcie gospodarki obiegu zamkniętego, zwiększenie udziału materiałów pochodzących z recyklingu oraz uwzględnienie druku 3D w procesie produkcji;
  • wprowadzenie cyfrowego paszportu produktu – narzędzia, które ma zapewnić transparentność informacji o wyrobach budowlanych, ich właściwościach technicznych, producencie, a także śladzie węglowym. Paszport ma być dostępny m.in. w formie kodu QR;
  • nowe podejście do wyrobów używanych, umożliwiające ich ponowne wprowadzenie do obrotu przy spełnieniu określonych warunków, w tym oznakowania CE;
  • system oceny środowiskowej 3+, który wprowadza obowiązek oceny zrównoważenia środowiskowego każdego wyrobu;
  • zastąpienie dotychczasowych deklaracji właściwości użytkowych nowymi deklaracjami uwzględniającymi również zgodność środowiskową.

Nowe CPR – szansa czy wyzwanie?

W rozmowie poruszono również temat wpływu nowych przepisów na unifikację rynku UE. Zdaniem Szymona Firląga, pomimo szczytnych założeń, rozporządzenie nie rozwiązuje problemu niejawnych barier wewnętrznych. Te często uniemożliwiają faktyczne zastosowanie certyfikowanych produktów w danych państwach, mimo że spełniają one unijne normy.

Profesor zwraca też uwagę na potencjalne trudności dla małych i średnich przedsiębiorstw. Mogą one nie dysponować zasobami potrzebnymi do spełnienia wszystkich nowych wymogów – zarówno technicznych, jak i biurokratycznych.

Świadomość rynku i perspektywy

Rozporządzenie CPR wpisuje się w szerszy trend zielonej transformacji i cyfryzacji budownictwa. Już dziś, w ramach Krajowego Planu Odbudowy, wymagane są analizy śladu węglowego dla obiektów powyżej 5 tys. m². Dlatego w przyszłości możliwe jest wprowadzenie obowiązkowych klas środowiskowych dla wszystkich wyrobów budowlanych.

Pojawia się również pytanie, jak zmiany wpłyną na inwestorów indywidualnych. Choć obecnie nie są oni objęci tak restrykcyjnymi wymogami, rozwój przepisów i świadomości ekologicznej może w przyszłości doprowadzić do regulacji także w sektorze budownictwa jednorodzinnego.

Problem importu i nieuczciwej konkurencji

Ostatni fragment podcastu poświęcono zagrożeniom związanym z napływem tanich wyrobów budowlanych spoza Unii Europejskiej. Głównie z Azji, które często nie spełniają norm środowiskowych ani jakościowych obowiązujących w UE. Jak podkreśla Szymon Firląg, brak skutecznych narzędzi kontroli importu stanowi poważne wyzwanie dla uczciwej konkurencji na europejskim rynku.

Listen to „Nowe CPR – rewolucja w budownictwie? Gość: prof. PW Szymon Firląg. Cafe Branżowisko #4” on Spreaker.

Zobacz również

Plusy, minusy #33 – produkcja stolarki w Niemczech w 2024 roku

Plusy, minusy #33 – produkcja stolarki w Niemczech w 2024 roku

Po blisko dwuletniej przerwie powróciły analizy rynku stolarki w formie podcastów. W głównym temacie odcinka Aleksander Klos z Forum Branżowego i Maksymilian Miros z Centrum Analiz Branżowych przedstawiają sytuację na rynku niemieckim.

„Cafe Branżowisko” #3 – branża stolarki w obliczu globalnych wyzwań

„Cafe Branżowisko” #3 – branża stolarki w obliczu globalnych wyzwań

Gościem trzeciego odcinka Cafe Branżowisko jest dr Zbigniew Mendel. Rozmawiamy na temat przyszłości polskiej branży stolarki otworowej w kontekście zmieniającej się sytuacji geopolitycznej i gospodarczej.

Branżowisko #220 – podsumowanie targów Budma, Fimtec na WinDoor-Tech 2025

Branżowisko #220 – podsumowanie targów Budma, Fimtec na WinDoor-Tech 2025

W pierwszym w 2025 roku odcinku podcastu "Branżowisko" nadajemy z Poznania, a konkretniej z targów Budma/WinDoor-Tech 2025, gdzie ugościła nas firma Fimtec Polska.