Budowa nowych domów drastycznie spadnie

Red.: |Data publikacji:

Najnowsze dane GUS potwierdzają przypuszczenia menedżerów branży stolarki, że spadek popytu na okna i drzwi w nowym budownictwie będzie w przyszłym roku 30-40 procentowy. Październikowe dane o wynikach budownictwa mieszkaniowego wskazują na 43-proc. spadek liczby pozwoleń wydanych na budowę domów jednorodzinnych.

Wyniki budownictwa mieszkaniowego w okresie 10 miesięcy tego roku wyglądają wciąż bardzo dobrze. Deweloperzy przekazali w tym czasie do eksploatacji 113 tys. mieszkań tj. o 1,7 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Inwestorzy indywidualni zakończyli budowy ponad 73 tys. domów tj. o 2,7 proc. więcej niż rok temu. W sumie w okresie I-X 2022 oddano do użytkowania 188,8 tysięcy mieszkań, co jest liczbą o 1,4 proc. większą niż w analogicznym okresie roku 2021. Na tym jednak koniec dobrych wieści z mieszkaniówki.

W okresie dziesięciu miesięcy 2022 roku wydano pozwolenia na budowę ponad 257 tysięcy mieszkań, a jest to już o 9,4 proc. mniej niż w roku 2021. W samym październiku spadek pozwoleń dla deweloperów wyniósł 18,5 proc., natomiast liczba wydanych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych spadła aż o 43 proc.

Nie lepiej wygląda sytuacja w obszarze mieszkań, których budowę rozpoczęto. W okresie 10 miesięcy br. ich liczba spadła o ponad 25 proc., więc można teoretycznie zakładać, że o tyle mniej okien i drzwi potrzebnych będzie do nich w sezonie 2023. Tymczasem w samym październiku liczba budów rozpoczętych przez inwestorów indywidualnych spadła o 33 proc., a liczba mieszkań rozpoczętych przez developerów spadła o niemal 45 proc. Te ostatnie liczby pokazują, że spadek popytu na okna i drzwi w mieszkaniówce może przekroczyć nawet wspomniane we wstępie 30-40 proc., które prognozują menedżerowie branży stolarki.

Przyszłoroczna zapaść na rynku nowego budownictwa mieszkaniowego nie musi jednak przełożyć się 1:1 na spadek popytu na wyroby stolarki. Tu pozostaje bowiem bardziej stabilny eksport oraz wspierany programami dotacji rynek remontowy. O tym jak rozwijać w roku 2023 sprzedaż w segmencie termomodernizacji budynków w Polsce rozmawiać będziemy na najbliższym webinarium Forum  Branżowego, poświęconym dotacjom na okna. Startujemy 1 grudnia o godz. 10.30 – wstęp wolny dla każdego zainteresowanego. Wystarczy zapisać się na webinarium Koalicji Termomodernizacji.

foto:  H+H

Zobacz również

Poznaj najlepsze modernizacje budynków w Polsce

Poznaj najlepsze modernizacje budynków w Polsce

Uroczysta gala wręczenia nagród Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” odbędzie się 27 września na Zamku Królewskim w Warszawie.

Coraz bliżej do targów Fastener Poland

Coraz bliżej do targów Fastener Poland

150 wystawców z 15 krajów - tak w skrócie zapowiada się 6. edycja Międzynarodowych Targów Elementów Złącznych i Technik Łączenia FASTENER POLAND. Odbędzie się w dniach 18-19 października w EXPO Kraków.

Nowe, duże salony ze stolarką

Nowe, duże salony ze stolarką

Grupa Impet, Mrówka czy All Windows Group to firmy, które otworzyły w ostatnim czasie sklepy ze stolarką.

1