Brytyjczycy spodziewają się poprawy w budownictwie pod koniec roku

Autor: |Data publikacji:

W Wielkiej Brytanii na rynku budownictwa mieszkaniowego nastroje nieznacznie się poprawiają.

Dane na temat dostaw materiałów budowlanych, przede wszystkim cegieł, są cenną informacją pokazującą kondycję budownictwa. Według danych brytyjskiego Departamentu Biznesu i Handlu wolumen dostawy cegieł w lutym bieżącego roku był aż o 49 proc. wyższy w stosunku do grudnia 2023 r., (który to miesiąc był na poziomie kryzysu finansowego). Jednocześnie dane z lutego były o 12 proc. wyższe w porównaniu do stycznia 2024 r., ale o 5,6 proc. niższe w porównaniu do lutego 2023 r.

Analitycy informują, że aktywność budowlana zimą jest zwykle niska, wzrasta na wiosnę. W tym roku wyjątkowo w styczniu i lutym nie było sprzyjających warunków atmosferycznych, Wielką Brytanię nawiedzały obfite deszcze. Mimo iż w kolejnych dwóch miesiącach dostawy cegieł rosły, to jednak i tak pozostały niemal o 40 proc. niższe od średniej z lat 2018-2019.

Wielka Brytania

Lepsza pogoda w marcu i II kwartale może przynieść poprawę w zakresie rozpoczynanych budów. Także nastroje na rynku budownictwa mieszkaniowego od początku tego roku nieznacznie się poprawiają. Jest to efekt przede wszystkim niewielkiego spadku oprocentowania kredytów hipotecznych. Jednak, by doszło do znaczącego wzrostu rozpoczynanych budów, stopy oprocentowania kredytów hipotecznych powinny jeszcze spaść. W takim wypadku dla inwestorów przystępność cenowa domów poprawi się w IV kwartale tego roku i w 2025 r.

Zobacz również

Grupa Kęty otrzymała zgodę UOKiK na przejęcie spółki Selt

Grupa Kęty otrzymała zgodę UOKiK na przejęcie spółki Selt

Grupa Kęty opublikowała komunikat o uzyskaniu zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie kontroli nad spółką Selt.

Wyniki i perspektywy sprzedaży okien w Szwajcarii

Wyniki i perspektywy sprzedaży okien w Szwajcarii

Szwajcaria jest kolejnym krajem, który odczuwa problemy na rynku stolarki okiennej. Okazuje się, że popyt na okna stale maleje.

Rozbudowa parków maszynowych u kilku producentów

Rozbudowa parków maszynowych u kilku producentów

Zapotrzebowanie producentów stolarki na maszyny jest nadal widoczne. Okazuje się jednak, że firmy, które je oferują, proponują również inne usługi. Ich celem jest dodatkowe zwiększenie zainteresowania i nakręcanie popytu.

1