Branżowisko #197 – Jacek Siwiński odchodzi z Velux. Fakro ogranicza produkcję

Red.: |Data publikacji:

W tym odcinku podcastu Branżowisko skupimy się na sytuacji producentów okien dachowych. Z jednej strony wielkie zmiany a z drugiej wielkie wyzwania – chyba tak najlepiej można podsumować ubiegłotygodniowe doniesienia z obozów dwóch największych przedstawicieli tego segmentu stolarki.

Firma Velux Polska poinformowała, że po 10 latach odchodzi prezes Jacek Siwiński. Na razie nie wiadomo, kto zajmie jego miejsce, ale wiadomo już, że będzie miał wiele trudnych zadań przed sobą. Producenci okien połaciowych mają obecnie trudny okres, a Velux musiał już pod koniec poprzedniego sezonu podejmować trudne decyzje, związane z ograniczaniem czasu pracy oraz zwolnieniami. Oficjalnie Jacek Siwiński jest związany z firmą do marca tego roku.

Również największy konkurent duńskiej grupy, firma Fakro, ma przed sobą wiele wyzwań. Jak wynika z doniesień medialnych, firma drastycznie ograniczyła produkcję, chce wprowadzić czterodniowy tryb pracy i komunikuje, że będzie zmuszona do dostosowywania struktury zatrudnienia do sytuacji rynkowej. Pod tym hasłem kryją się prawdopodobnie zwolnienia. Oba przykłady wyraźnie wskazują, że producenci okien dachowych nie mogą zaliczyć ostatnich miesięcy do udanych. Spadająca sprzedaż i wynikające z tego wyzwania spędzają pewnie sen z powiek kadrze zarządzającej.

Przy okazji tych doniesień rozmawiamy o ogromnym potencjale drzemiącym w rynku remontowym. Choć z perspektywy wielu dilerów może się on wydawać trudny, warto się mu przyjrzeć i posłuchać tych, którzy mają na nim duże doświadczenie. W tym odcinku odwiedzamy również nowy salon firmowy firmy Wikęd, który został oficjalnie otwarty 8 lutego w podwarszawskim Wierzbinie. Wstęgę przecięli prezes firmy Wikęd, Marcin Wiśniewski, a także właściciele salonu.

Miłego słuchania/oglądania!

W Branżowisku rozmawiamy o branży stolarki budowlanej, analizujemy, wyciągamy wnioski i, mamy nadzieję, tworzymy nową przestrzeń do dyskusji na te tematy.


Zobacz również

Wymiana okna? Prosta sprawa

Wymiana okna? Prosta sprawa

Jak wygląda wymiana okien w mieszkaniu? To proste, pokazujemy Wam ten proces krok po kroku.

Branżowisko #217 – Budownictwo w maju. Dobry czas w Grybowie

Branżowisko #217 – Budownictwo w maju. Dobry czas w Grybowie

W ostatnim odcinku przed wakacjami omawiamy wyniki budownictwa w maju, a także rozmawiamy o sytuacji w Grybowie, gdzie znajduje się firma Goran. To również ostatni odcinek poprowadzony przez Pawła Gregorczyka, współtwórcę podcastu. Dziękujemy Paweł!

Branżowisko #216 – Podsumowanie I etapu Koalicji Termomodernizacji. Tajemniczy klient

Branżowisko #216 – Podsumowanie I etapu Koalicji Termomodernizacji. Tajemniczy klient

W tym odcinku podcastu Branżowisko omawiamy pierwszy etap działania Koalicji Termomodernizacji. Co udało się osiągnąć przez ostatnie półrocze? Ilu jest doradców ds. dotacji w całej Polsce? Z jakimi wyzwaniami zmierzą się koalicjanci w II etapie? Na te i na wiele innych pytań odpowiadamy w tej audycji.

1