Branżowisko #197 – Jacek Siwiński odchodzi z Velux. Fakro ogranicza produkcję

Autor: |Data publikacji:

W tym odcinku podcastu Branżowisko skupimy się na sytuacji producentów okien dachowych. Z jednej strony wielkie zmiany a z drugiej wielkie wyzwania – chyba tak najlepiej można podsumować ubiegłotygodniowe doniesienia z obozów dwóch największych przedstawicieli tego segmentu stolarki.

Firma Velux Polska poinformowała, że po 10 latach odchodzi prezes Jacek Siwiński. Na razie nie wiadomo, kto zajmie jego miejsce, ale wiadomo już, że będzie miał wiele trudnych zadań przed sobą. Producenci okien połaciowych mają obecnie trudny okres, a Velux musiał już pod koniec poprzedniego sezonu podejmować trudne decyzje, związane z ograniczaniem czasu pracy oraz zwolnieniami. Oficjalnie Jacek Siwiński jest związany z firmą do marca tego roku.

Również największy konkurent duńskiej grupy, firma Fakro, ma przed sobą wiele wyzwań. Jak wynika z doniesień medialnych, firma drastycznie ograniczyła produkcję, chce wprowadzić czterodniowy tryb pracy i komunikuje, że będzie zmuszona do dostosowywania struktury zatrudnienia do sytuacji rynkowej. Pod tym hasłem kryją się prawdopodobnie zwolnienia. Oba przykłady wyraźnie wskazują, że producenci okien dachowych nie mogą zaliczyć ostatnich miesięcy do udanych. Spadająca sprzedaż i wynikające z tego wyzwania spędzają pewnie sen z powiek kadrze zarządzającej.

Przy okazji tych doniesień rozmawiamy o ogromnym potencjale drzemiącym w rynku remontowym. Choć z perspektywy wielu dilerów może się on wydawać trudny, warto się mu przyjrzeć i posłuchać tych, którzy mają na nim duże doświadczenie. W tym odcinku odwiedzamy również nowy salon firmowy firmy Wikęd, który został oficjalnie otwarty 8 lutego w podwarszawskim Wierzbinie. Wstęgę przecięli prezes firmy Wikęd, Marcin Wiśniewski, a także właściciele salonu.

Miłego słuchania/oglądania!

W Branżowisku rozmawiamy o branży stolarki budowlanej, analizujemy, wyciągamy wnioski i, mamy nadzieję, tworzymy nową przestrzeń do dyskusji na te tematy.


Zobacz również

WH Okna w firmie SAMAT: Kompleksowe podejście i otwarte możliwości

WH Okna w firmie SAMAT: Kompleksowe podejście i otwarte możliwości

WH Okna w firmie SAMAT: Kompleksowe podejście i otwarte możliwości

Branżowisko #219 – Grupa Kęty przejmuje Selta. Sprzedaż mieszkań hamuje

Branżowisko #219 – Grupa Kęty przejmuje Selta. Sprzedaż mieszkań hamuje

Powrócił podcast Branżowisko, tym razem gościnnie w progach showroomu Yawal w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. W pierwszej części odcinka rozmawiamy z Mariuszem Buchnajzerem, dyrektorem organizacji produktowej w Yawal. W drugiej części Branżowiska komentujemy najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia - przejęcie firmy Selt przez Grupę Kęty, a także m.in. hamującą sprzedaż mieszkań. Miłego oglądania!

Nowości na sezon 2024 #1

Nowości na sezon 2024 #1

O nowościach branży stolarki w I połowie 2024 roku opowiedzieli Karol Klos i Aleksander Klos. Webinarium odbyło się w czwartek 16 maja.

1