Branżowisko #194 – Wzrost niewypłacalności. Wyzwania przed europejskim rynkiem budownictwa

Red.: |Data publikacji:

W 194. odcinku podcastu Branżowisko zastanawiamy się nad wyzwaniami stojącymi przed branżą budowlaną w sezonie 2023. Wychodzimy od danych dotyczących niewypłacalności firm w Polsce. Niestety okazuje się, że przedsiębiorstwa z branży budowlanej są sektorem, w którym odnotowano jeden z najdynamiczniejszych wzrostów niewypłacalności. Najtrudniejsza sytuacja panuje wśród małych firm, na co wpływ ma przede wszystkim wzrost cen materiałów, odpływ pracowników oraz presja cenowa. To z kolei przeniosło nas w rozważania nad bodźcami popytowymi dla polskich dilerów stolarki i do inicjatywy dotacjenaokna.pl, w ramach której już w tym tygodniu przeszkoleni zostaną pierwsi doradcy ds. dotacji. Będą oni mogli skutecznie wykorzystywać program „Czyste powietrze”, by aktywnie pozyskiwać klientów na rynku remontowym.

Budownictwo czeka wiele wyzwań nie tylko w naszym kraju. Jak wynika z danych Allianz Trade, również w Europie Zachodniej należy spodziewać się spowolnienia wzrostu. Dobrym przykładem są tutaj Niemcy, gdzie w ciągu zaledwie 7 lat ceny nieruchomości wzrosły aż o 50 proc. Eksperci przestrzegają, że wzrost cen energii, kosztów budowy i rosnące stopy procentowe mogą być także dużym wyzwaniem dla europejskiej fali remontów. W tej części dyskutujemy o możliwościach konsumpcyjnych klientów oraz czynnikach, które mają na nie największy wpływ.

Przy okazji tych informacji dywagujemy też o ruchach akwizycyjnych w naszej branży i czy były one trafne z perspektywy trudności na europejskich rynkach. Przy okazji wspominamy o najnowszym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”, w którym poruszono temat niemieckiego rynku stolarki oraz polskiego eksportu okien i drzwi z PCW do tego kraju. Znaleźliśmy również bardzo ciekawe cytaty z wypowiedzi przedstawicieli branży, które doskonale wpisują się w tematykę tego odcinka. Na koniec oczywiście suchar.

Miłego słuchania/oglądania!

W Branżowisku rozmawiamy o branży stolarki budowlanej, analizujemy, wyciągamy wnioski i, mamy nadzieję, tworzymy nową przestrzeń do dyskusji na te tematy.

Zobacz również

Branżowisko #195 – Egzamin na doradców ds. dotacji. Rynek chemii budowlanej

Branżowisko #195 – Egzamin na doradców ds. dotacji. Rynek chemii budowlanej

W tym odcinku jednym z głównych tematów jest wykorzystywanie przez naszą branżę programów dotacyjnych na termomodernizację budynków. Coraz więcej producentów stolarki dostrzega w tym swoją szansę na poprawę sprzedaży.

Branżowisko #193 – Okna z Oferteo. „Pierwsze mieszkanie” impulsem dla budownictwa

Branżowisko #193 – Okna z Oferteo. „Pierwsze mieszkanie” impulsem dla budownictwa

W 193. odcinku podcastu Branżowisko wybraliśmy dla Was bardzo ciekawe tematy dotyczące rynku stolarki otworowej. Omawiamy zakupy okien na potrzeby remontów w Polsce, kondycję rynku deweloperskiego oraz współpracę lidera okien drewnianych z wielką siecią handlową.

Plusy, minusy #27 – Rynek niemiecki w sezonie 2022

Plusy, minusy #27 – Rynek niemiecki w sezonie 2022

W pierwszym odcinku 2023 roku zapraszamy naszych słuchaczy w podróż po Niemczech. Głównym tematem jest tamtejsza branża stolarki po trzech pierwszych kwartałach sezonu 2022.

1