Branżowisko #194 – Wzrost niewypłacalności. Wyzwania przed europejskim rynkiem budownictwa

Red.: |Data publikacji:

W 194. odcinku podcastu Branżowisko zastanawiamy się nad wyzwaniami stojącymi przed branżą budowlaną w sezonie 2023. Wychodzimy od danych dotyczących niewypłacalności firm w Polsce. Niestety okazuje się, że przedsiębiorstwa z branży budowlanej są sektorem, w którym odnotowano jeden z najdynamiczniejszych wzrostów niewypłacalności. Najtrudniejsza sytuacja panuje wśród małych firm, na co wpływ ma przede wszystkim wzrost cen materiałów, odpływ pracowników oraz presja cenowa. To z kolei przeniosło nas w rozważania nad bodźcami popytowymi dla polskich dilerów stolarki i do inicjatywy dotacjenaokna.pl, w ramach której już w tym tygodniu przeszkoleni zostaną pierwsi doradcy ds. dotacji. Będą oni mogli skutecznie wykorzystywać program „Czyste powietrze”, by aktywnie pozyskiwać klientów na rynku remontowym.

Budownictwo czeka wiele wyzwań nie tylko w naszym kraju. Jak wynika z danych Allianz Trade, również w Europie Zachodniej należy spodziewać się spowolnienia wzrostu. Dobrym przykładem są tutaj Niemcy, gdzie w ciągu zaledwie 7 lat ceny nieruchomości wzrosły aż o 50 proc. Eksperci przestrzegają, że wzrost cen energii, kosztów budowy i rosnące stopy procentowe mogą być także dużym wyzwaniem dla europejskiej fali remontów. W tej części dyskutujemy o możliwościach konsumpcyjnych klientów oraz czynnikach, które mają na nie największy wpływ.

Przy okazji tych informacji dywagujemy też o ruchach akwizycyjnych w naszej branży i czy były one trafne z perspektywy trudności na europejskich rynkach. Przy okazji wspominamy o najnowszym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”, w którym poruszono temat niemieckiego rynku stolarki oraz polskiego eksportu okien i drzwi z PCW do tego kraju. Znaleźliśmy również bardzo ciekawe cytaty z wypowiedzi przedstawicieli branży, które doskonale wpisują się w tematykę tego odcinka. Na koniec oczywiście suchar.

Miłego słuchania/oglądania!

W Branżowisku rozmawiamy o branży stolarki budowlanej, analizujemy, wyciągamy wnioski i, mamy nadzieję, tworzymy nową przestrzeń do dyskusji na te tematy.

Zobacz również

Wymiana okna? Prosta sprawa

Wymiana okna? Prosta sprawa

Jak wygląda wymiana okien w mieszkaniu? To proste, pokazujemy Wam ten proces krok po kroku.

Branżowisko #217 – Budownictwo w maju. Dobry czas w Grybowie

Branżowisko #217 – Budownictwo w maju. Dobry czas w Grybowie

W ostatnim odcinku przed wakacjami omawiamy wyniki budownictwa w maju, a także rozmawiamy o sytuacji w Grybowie, gdzie znajduje się firma Goran. To również ostatni odcinek poprowadzony przez Pawła Gregorczyka, współtwórcę podcastu. Dziękujemy Paweł!

Branżowisko #216 – Podsumowanie I etapu Koalicji Termomodernizacji. Tajemniczy klient

Branżowisko #216 – Podsumowanie I etapu Koalicji Termomodernizacji. Tajemniczy klient

W tym odcinku podcastu Branżowisko omawiamy pierwszy etap działania Koalicji Termomodernizacji. Co udało się osiągnąć przez ostatnie półrocze? Ilu jest doradców ds. dotacji w całej Polsce? Z jakimi wyzwaniami zmierzą się koalicjanci w II etapie? Na te i na wiele innych pytań odpowiadamy w tej audycji.

1