Branżowisko #180 – Dotacje szansą dla niemieckiej stolarki. Spada produkcja okien i drzwi

Red.: |Data publikacji:

W 180. odcinku podcastu Branżowisko przenosimy się najpierw do Niemiec, by porozmawiać o bardzo ciekawej inicjatywie jednej z najważniejszych organizacji branżowych w tamtym kraju. Verband Fenster + Fassade (VFF), czyli Stowarzyszenie Okna + Fasady, w swoim serwisie internetowym dla inwestorów oraz dilerów stolarki wprowadziło nowe udogodnienia. Ich celem jest przede wszystkim promowanie wymiany okien a w przypadku nowego budownictwa namawiania do zainwestowania w okna energooszczędne. Wprowadzono m.in. kalkulator dotacji, który wskazuje inwestorom, z jakich programów wsparcia finansowego mogą skorzystać. To doskonały dowód na to, że niemiecka branża stolarki przygotowuje się do stymulowania rynku, który zaczyna odczuwać pierwsze spadki popytu. Również u nas zaczynają być podejmowane takie kroki. Więcej o nich na stronie dotacjenaokna.pl.

Drugi temat to omówienie danych GUS za sierpień. Czy po słabym lipcu produkcja stolarki w Polsce ruszyła z kopyta? Jak prezentują się dane zbiorcze z pierwszych ośmiu miesięcy tego roku? W których kategoriach produktowych branża jest na plusie a w których na minusie? Odpowiedzi na te pytania usłyszycie w tym odcinku audycji.

Przyjrzeliśmy się także pozostałym informacjom z poprzedniego tygodnia, które zasługują na uwagę, informacjom ekonomicznym (w ramach Krótkiego Przeglądu Ekonomicznego) oraz notowaniom spółek branżowych (StollStreet). Na koniec wybrzmiał oczywiście suchar.

Miłego słuchania/oglądania!

W Branżowisku rozmawiamy o branży stolarki budowlanej, analizujemy, wyciągamy wnioski i, mamy nadzieję, tworzymy nową przestrzeń do dyskusji na te tematy.


Zobacz również

Branżowisko #195 – Egzamin na doradców ds. dotacji. Rynek chemii budowlanej

Branżowisko #195 – Egzamin na doradców ds. dotacji. Rynek chemii budowlanej

W tym odcinku jednym z głównych tematów jest wykorzystywanie przez naszą branżę programów dotacyjnych na termomodernizację budynków. Coraz więcej producentów stolarki dostrzega w tym swoją szansę na poprawę sprzedaży.

Branżowisko #194 – Wzrost niewypłacalności. Wyzwania przed europejskim rynkiem budownictwa

Branżowisko #194 – Wzrost niewypłacalności. Wyzwania przed europejskim rynkiem budownictwa

W 194. odcinku podcastu Branżowisko zastanawiamy się nad wyzwaniami stojącymi przed branżą budowlaną w sezonie 2023. Omawiamy niewypłacalność firm budowlanych w Polsce i analizę wyzwań stojących przed zachodnioeuropejską budowlanką.

Branżowisko #193 – Okna z Oferteo. „Pierwsze mieszkanie” impulsem dla budownictwa

Branżowisko #193 – Okna z Oferteo. „Pierwsze mieszkanie” impulsem dla budownictwa

W 193. odcinku podcastu Branżowisko wybraliśmy dla Was bardzo ciekawe tematy dotyczące rynku stolarki otworowej. Omawiamy zakupy okien na potrzeby remontów w Polsce, kondycję rynku deweloperskiego oraz współpracę lidera okien drewnianych z wielką siecią handlową.

1