Branżowisko #177 – Glasstec 2022. Redukcja zatrudnienia w branży

Red.: |Data publikacji:

W 177. odcinku podcastu Branżowisko opowiemy Wam o targach Glasstec, które odbyły się w dniach 20-23 września w Düsseldorfie. To wiodąca impreza branży szklarskiej, która została zorganizowana po raz pierwszy po czteroletniej przerwie związanej z pandemią. Na targach mogliśmy zobaczyć blisko 1000 wystawców z niemal 50 krajów. Glasstec 2022 był prezentacją światowych trendów, rozwiązań przyszłości, a ważnymi zagadnieniami była ochrona klimatu, w tym dekarbonizacja branży, gospodarowanie zasobami, urbanizacja, jak i aktualne wyzwania, takie jak wysokie koszty energii, wąskie gardła w łańcuchach dostaw i brak wykwalifikowanych pracowników na rynku.

Drugi temat dotyczy trudnych decyzji podejmowanych przez menadżerów branży stolarki. Velux ograniczył tydzień pracy w fabryce w Gnieźnie do 4 dni. Powód? Spadek popytu. Spadki zamówień dostrzega również Fakro, które dostosowuje strukturę zatrudnienia do spodziewanej sytuacji rynkowej: nie planuje większych zwolnień, ale w miesiącach wakacyjnych dokonało już pewnych korekt, skracając czas pracy. Firma nie przedłużyła też części umów.

W Krótkim Przeglądzie Ekonomicznym omawiamy wyniki finansowe wielu przedstawicieli naszej branży, w tym takich firm jak: Eko-Okna, Sokółka Okna i Drzwi, Selena oraz Debesto. WIG Budowlany świeci się ostatnio na czerwono, więc i wyniki spółek branżowych, które notowane są na GPW, nie powinny napawać optymizmem. Czy nasz wirtualny portfel z naszego cyklu Stoll Street jest w związku z tym na minusie? Na koniec oczywiście suchar, który po raz kolejny jest efektem burzy mózgów Pawła i jego córki.

Miłego słuchania/oglądania!

W Branżowisku rozmawiamy o branży stolarki budowlanej, analizujemy, wyciągamy wnioski i, mamy nadzieję, tworzymy nową przestrzeń do dyskusji na te tematy.

Zobacz również

Branżowisko #186 – Załamanie na rynku budowlanym. Jak zwiększyć popyt w 2023 roku?

Branżowisko #186 – Załamanie na rynku budowlanym. Jak zwiększyć popyt w 2023 roku?

186. odcinek podcastu Branżowisko zaczynamy od niepokojących informacji z polskiego rynku budowlanego. Choć wyniki budownictwa w okresie 10 miesięcy tego roku wyglądały dobrze i w przypadku mieszkań oddanych do użytku były na delikatnym plusie, tak pozostałe statystyki pozostawiają wiele do życzenia.

Branżowisko #185 – Remonty utrzymają popyt. Wzrosty w Roto

Branżowisko #185 – Remonty utrzymają popyt. Wzrosty w Roto

185. odcinek podcastu Branżowisko sponsorowany jest przez słowo: termomodernizacja. Przewija się ono w prognozach branżowych, jako ten element, który może pozytywnie wpłynąć na sprzedaż okien i drzwi w przyszłym sezonie.

Branżowisko #184 – Velux redukuje zatrudnienie. Walka o dotacje

Branżowisko #184 – Velux redukuje zatrudnienie. Walka o dotacje

Odcinek numer 184 naszego podcastu przynosi nam bardzo niepokojące informacje z branży stolarki. Rozpoczynamy od wieści płynących z firmy Velux, która podała, że w związku z pogarszającą się sytuacją popytową zmuszona jest do redukcji zatrudnienia.

1