Branżowisko #173 – Efektywność energetyczna polskich budynków. Firmy spłacają kredyty w euro

Red.: |Data publikacji:

W 173. odcinku podcastu Branżowisko omawiamy temat szans, jakie niesie rynek renowacji w najbliższych latach. Ambitne plany Unii Europejskiej, by budynki do 2050 roku były bezemisyjne, będą wymagały przeprowadzenia termomodernizacji milionów budynków. W samej tylko Polsce mowa jest o co najmniej 7,5 mln renowacji. To ogromna szansa dla branży stolarki, która będzie musiała zaspokoić rosnący popyt na energooszczędne okna i drzwi. Konfederacja Lewiatan przygotowała raport na ten temat pod tytułem: „Efektywność energetyczna budynków. Szanse i wyzwania dla polskich firm”. Warto się z nim zapoznać.

Coraz więcej firm z branży stolarki zaciąga kredyty w euro lub dokonuje przewalutowania swoich zobowiązań na tę właśnie walutę. Zebraliśmy kilka ciekawych przykładów ze świata stolarki, bo okazuje się, że taką formę finansowania swoich inwestycji obrały firmy będące zarówno przedstawicielami dostawców jak i producentów. Dlaczego jest to według nich korzystne?

W tym odcinku uzbierało się sporo wyników finansowych firm, dlatego Krótki Przegląd Ekonomiczny pełny jest ciekawych danych, które prezentują aktualną kondycję naszej branży. Tym razem omówiliśmy wyniki takich przedsiębiorstw jak: Arbonia, Mercor, Deceuninck, Saint-Gobain. Sprawdziliśmy również, jak wyglądały ubiegłotygodniowe notowania firm reprezentujących polską stolarkę na Giełdzie Papierów Wartościowych. Niektóre wyceny akcji są pozytywnym zaskoczeniem. Na koniec nie mogło oczywiście zabraknąć suchara.

Miłego słuchania/oglądania!

W Branżowisku rozmawiamy o branży stolarki budowlanej, analizujemy, wyciągamy wnioski i, mamy nadzieję, tworzymy nową przestrzeń do dyskusji na te tematy.


Zobacz również

Branżowisko z Budmy – Rok 2023 w stolarce

Branżowisko z Budmy – Rok 2023 w stolarce

Zapraszamy na krótki cykl rozmów "Branżowisko extra z Budmy". Podczas targów Budma nagraliśmy dla Was rozmowę na cztery różne tematy, tym razem prezentujemy Wam drugą część, w której wraz z Maksymilianem Mirosem z Centrum Analiz Branżowych podsumowujemy rok 2023 w stolarce budowlanej.

Przegląd mediów #4 – Nowe fakty o ataku Rosji na fabrykę Fakro, Builder Awards 2023

Przegląd mediów #4 – Nowe fakty o ataku Rosji na fabrykę Fakro, Builder Awards 2023

W tym tygodniu w przeglądzie mediów: 🔴 Kulisy rosyjskiego ataku na fabrykę Fakro 🔴 Magazyn Builder nagrodził najlepszych w branży budowlanej 🔴 Porównanie kosztów budowa domu na przestrzeni 6 ostatnich lat 🔴 Prusy Wschodnie malowane w oknach 🔴 Dostał zgodę na wymianę okien, dobudował dwa piętra w bloku

Branżowisko z Budmy – Czy targi Budma powinny się odbywać w cyklu dwuletnim?

Branżowisko z Budmy – Czy targi Budma powinny się odbywać w cyklu dwuletnim?

Zapraszamy na krótki cykl rozmów "Branżowisko extra z Budmy". Podczas targów Budma nagraliśmy dla Was rozmowę na cztery różne tematy, dziś prezentujemy Wam pierwszą część, w której odpowiadamy na pytanie czy targi Budma powinny się odbywać w cyklu dwuletnim?

1