Branżowisko #173 – Efektywność energetyczna polskich budynków. Firmy spłacają kredyty w euro

Red.: |Data publikacji:

W 173. odcinku podcastu Branżowisko omawiamy temat szans, jakie niesie rynek renowacji w najbliższych latach. Ambitne plany Unii Europejskiej, by budynki do 2050 roku były bezemisyjne, będą wymagały przeprowadzenia termomodernizacji milionów budynków. W samej tylko Polsce mowa jest o co najmniej 7,5 mln renowacji. To ogromna szansa dla branży stolarki, która będzie musiała zaspokoić rosnący popyt na energooszczędne okna i drzwi. Konfederacja Lewiatan przygotowała raport na ten temat pod tytułem: „Efektywność energetyczna budynków. Szanse i wyzwania dla polskich firm”. Warto się z nim zapoznać.

Coraz więcej firm z branży stolarki zaciąga kredyty w euro lub dokonuje przewalutowania swoich zobowiązań na tę właśnie walutę. Zebraliśmy kilka ciekawych przykładów ze świata stolarki, bo okazuje się, że taką formę finansowania swoich inwestycji obrały firmy będące zarówno przedstawicielami dostawców jak i producentów. Dlaczego jest to według nich korzystne?

W tym odcinku uzbierało się sporo wyników finansowych firm, dlatego Krótki Przegląd Ekonomiczny pełny jest ciekawych danych, które prezentują aktualną kondycję naszej branży. Tym razem omówiliśmy wyniki takich przedsiębiorstw jak: Arbonia, Mercor, Deceuninck, Saint-Gobain. Sprawdziliśmy również, jak wyglądały ubiegłotygodniowe notowania firm reprezentujących polską stolarkę na Giełdzie Papierów Wartościowych. Niektóre wyceny akcji są pozytywnym zaskoczeniem. Na koniec nie mogło oczywiście zabraknąć suchara.

Miłego słuchania/oglądania!

W Branżowisku rozmawiamy o branży stolarki budowlanej, analizujemy, wyciągamy wnioski i, mamy nadzieję, tworzymy nową przestrzeń do dyskusji na te tematy.


Zobacz również

Branżowisko #195 – Egzamin na doradców ds. dotacji. Rynek chemii budowlanej

Branżowisko #195 – Egzamin na doradców ds. dotacji. Rynek chemii budowlanej

W tym odcinku jednym z głównych tematów jest wykorzystywanie przez naszą branżę programów dotacyjnych na termomodernizację budynków. Coraz więcej producentów stolarki dostrzega w tym swoją szansę na poprawę sprzedaży.

Branżowisko #194 – Wzrost niewypłacalności. Wyzwania przed europejskim rynkiem budownictwa

Branżowisko #194 – Wzrost niewypłacalności. Wyzwania przed europejskim rynkiem budownictwa

W 194. odcinku podcastu Branżowisko zastanawiamy się nad wyzwaniami stojącymi przed branżą budowlaną w sezonie 2023. Omawiamy niewypłacalność firm budowlanych w Polsce i analizę wyzwań stojących przed zachodnioeuropejską budowlanką.

Branżowisko #193 – Okna z Oferteo. „Pierwsze mieszkanie” impulsem dla budownictwa

Branżowisko #193 – Okna z Oferteo. „Pierwsze mieszkanie” impulsem dla budownictwa

W 193. odcinku podcastu Branżowisko wybraliśmy dla Was bardzo ciekawe tematy dotyczące rynku stolarki otworowej. Omawiamy zakupy okien na potrzeby remontów w Polsce, kondycję rynku deweloperskiego oraz współpracę lidera okien drewnianych z wielką siecią handlową.

1