Branżowisko #173 – Efektywność energetyczna polskich budynków. Firmy spłacają kredyty w euro

Autor: |Data publikacji:

W 173. odcinku podcastu Branżowisko omawiamy temat szans, jakie niesie rynek renowacji w najbliższych latach. Ambitne plany Unii Europejskiej, by budynki do 2050 roku były bezemisyjne, będą wymagały przeprowadzenia termomodernizacji milionów budynków. W samej tylko Polsce mowa jest o co najmniej 7,5 mln renowacji. To ogromna szansa dla branży stolarki, która będzie musiała zaspokoić rosnący popyt na energooszczędne okna i drzwi. Konfederacja Lewiatan przygotowała raport na ten temat pod tytułem: „Efektywność energetyczna budynków. Szanse i wyzwania dla polskich firm”. Warto się z nim zapoznać.

Coraz więcej firm z branży stolarki zaciąga kredyty w euro lub dokonuje przewalutowania swoich zobowiązań na tę właśnie walutę. Zebraliśmy kilka ciekawych przykładów ze świata stolarki, bo okazuje się, że taką formę finansowania swoich inwestycji obrały firmy będące zarówno przedstawicielami dostawców jak i producentów. Dlaczego jest to według nich korzystne?

W tym odcinku uzbierało się sporo wyników finansowych firm, dlatego Krótki Przegląd Ekonomiczny pełny jest ciekawych danych, które prezentują aktualną kondycję naszej branży. Tym razem omówiliśmy wyniki takich przedsiębiorstw jak: Arbonia, Mercor, Deceuninck, Saint-Gobain. Sprawdziliśmy również, jak wyglądały ubiegłotygodniowe notowania firm reprezentujących polską stolarkę na Giełdzie Papierów Wartościowych. Niektóre wyceny akcji są pozytywnym zaskoczeniem. Na koniec nie mogło oczywiście zabraknąć suchara.

Miłego słuchania/oglądania!

W Branżowisku rozmawiamy o branży stolarki budowlanej, analizujemy, wyciągamy wnioski i, mamy nadzieję, tworzymy nową przestrzeń do dyskusji na te tematy.


Zobacz również

WH Okna w firmie SAMAT: Kompleksowe podejście i otwarte możliwości

WH Okna w firmie SAMAT: Kompleksowe podejście i otwarte możliwości

WH Okna w firmie SAMAT: Kompleksowe podejście i otwarte możliwości

Branżowisko #219 – Grupa Kęty przejmuje Selta. Sprzedaż mieszkań hamuje

Branżowisko #219 – Grupa Kęty przejmuje Selta. Sprzedaż mieszkań hamuje

Powrócił podcast Branżowisko, tym razem gościnnie w progach showroomu Yawal w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. W pierwszej części odcinka rozmawiamy z Mariuszem Buchnajzerem, dyrektorem organizacji produktowej w Yawal. W drugiej części Branżowiska komentujemy najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia - przejęcie firmy Selt przez Grupę Kęty, a także m.in. hamującą sprzedaż mieszkań. Miłego oglądania!

Nowości na sezon 2024 #1

Nowości na sezon 2024 #1

O nowościach branży stolarki w I połowie 2024 roku opowiedzieli Karol Klos i Aleksander Klos. Webinarium odbyło się w czwartek 16 maja.

1