Branżowisko #163 – Ceny stali spadają. Światowy lider eksportu

Red.: |Data publikacji:

W 163. odcinku podcastu Branżowisko naszym gościem specjalnym jest Grzegorz Osada, współwłaściciel Fimtec Polska. Okazją do rozmowy jest 25-lecie firmy, która jest znanym dostawcą maszyn do produkcji stolarki oraz ślusarki. Porozmawialiśmy o historii Fimteca, znaczeniu automatyzacji produkcji oraz o historii i przyszłości polskiej branży stolarki.

Rozmowa z gościem to oczywiście nie wszystko – ponadto omówiliśmy spadek cen stali na rynku. Po kwietniowych rekordach cen stali, maj przyniósł nam w końcu spadki. Okazuje się, że trend ten utrzymuje się w czerwcu i obecne ceny spadły do poziomu sprzed agresji Rosji na Ukrainę. Cena stalowych prętów zbrojeniowych na Londyńskiej Giełdzie Metali w czerwcu spadła do ok. 700 dol.

Poruszyliśmy również omówiony szerzej w podcaście „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki” temat, który zasługuje na naszą uwagę – topnieje przewaga Chin w globalnym eksporcie stolarki! Gdyby udało się naszym producentom utrzymać zbliżoną dynamikę sprzedaży zagranicznej, już na koniec tego sezonu możemy zostać światowym liderem eksportu! Z danych wynika, że już tylko 3,7 proc. dzieli Chiny od Polski w wyścigu o tytuł globalnej potęgi eksportu stolarki! Trzymamy kciuki, aby ten sezon okazał się dla naszych producentów przełomowy.

Nie zabrakło oczywiście przyjrzenia się pozostałym tematom z poprzedniego tygodnia opublikowanym w serwisie ForumBranzowe.com, Krótkiego Przeglądu Ekonomicznego, w którym omówiliśmy wyniki firmy Yawal oraz Stoll Street, czyli notowaniom giełdowym spółek związanych z branżą stolarki. Na koniec oczywiście suchar.

Miłego słuchania/oglądania!

W Branżowisku rozmawiamy o branży stolarki budowlanej, analizujemy, wyciągamy wnioski i, mamy nadzieję, tworzymy nową przestrzeń do dyskusji na te tematy.


Zobacz również

Branżowisko #187 – Październikowe wyniki. 25 lat Stalprodukt-Zamość

Branżowisko #187 – Październikowe wyniki. 25 lat Stalprodukt-Zamość

W 187. odcinku podcastu Branżowisko zawitaliśmy do siedziby firmy Stalprodukt-Zamość Sp. z o.o., która dokładnie w dniu nagrania (2 grudnia) obchodziła 25-lecie działalności. Ten wyjątkowy jubileusz był okazją, by porozmawiać z przedstawicielami firmy o wyzwaniach ostatnich sezonów, planach i prognozach. Zobaczcie, co mieli do powiedzenia goście naszej audycji, którzy byli jednocześnie jej gospodarzami.

Branżowisko #186 – Załamanie na rynku budowlanym. Jak zwiększyć popyt w 2023 roku?

Branżowisko #186 – Załamanie na rynku budowlanym. Jak zwiększyć popyt w 2023 roku?

186. odcinek podcastu Branżowisko zaczynamy od niepokojących informacji z polskiego rynku budowlanego. Choć wyniki budownictwa w okresie 10 miesięcy tego roku wyglądały dobrze i w przypadku mieszkań oddanych do użytku były na delikatnym plusie, tak pozostałe statystyki pozostawiają wiele do życzenia.

Branżowisko #185 – Remonty utrzymają popyt. Wzrosty w Roto

Branżowisko #185 – Remonty utrzymają popyt. Wzrosty w Roto

185. odcinek podcastu Branżowisko sponsorowany jest przez słowo: termomodernizacja. Przewija się ono w prognozach branżowych, jako ten element, który może pozytywnie wpłynąć na sprzedaż okien i drzwi w przyszłym sezonie.

1