Branżowisko #163 – Ceny stali spadają. Światowy lider eksportu

Red.: |Data publikacji:

W 163. odcinku podcastu Branżowisko naszym gościem specjalnym jest Grzegorz Osada, współwłaściciel Fimtec Polska. Okazją do rozmowy jest 25-lecie firmy, która jest znanym dostawcą maszyn do produkcji stolarki oraz ślusarki. Porozmawialiśmy o historii Fimteca, znaczeniu automatyzacji produkcji oraz o historii i przyszłości polskiej branży stolarki.

Rozmowa z gościem to oczywiście nie wszystko – ponadto omówiliśmy spadek cen stali na rynku. Po kwietniowych rekordach cen stali, maj przyniósł nam w końcu spadki. Okazuje się, że trend ten utrzymuje się w czerwcu i obecne ceny spadły do poziomu sprzed agresji Rosji na Ukrainę. Cena stalowych prętów zbrojeniowych na Londyńskiej Giełdzie Metali w czerwcu spadła do ok. 700 dol.

Poruszyliśmy również omówiony szerzej w podcaście „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki” temat, który zasługuje na naszą uwagę – topnieje przewaga Chin w globalnym eksporcie stolarki! Gdyby udało się naszym producentom utrzymać zbliżoną dynamikę sprzedaży zagranicznej, już na koniec tego sezonu możemy zostać światowym liderem eksportu! Z danych wynika, że już tylko 3,7 proc. dzieli Chiny od Polski w wyścigu o tytuł globalnej potęgi eksportu stolarki! Trzymamy kciuki, aby ten sezon okazał się dla naszych producentów przełomowy.

Nie zabrakło oczywiście przyjrzenia się pozostałym tematom z poprzedniego tygodnia opublikowanym w serwisie ForumBranzowe.com, Krótkiego Przeglądu Ekonomicznego, w którym omówiliśmy wyniki firmy Yawal oraz Stoll Street, czyli notowaniom giełdowym spółek związanych z branżą stolarki. Na koniec oczywiście suchar.

Miłego słuchania/oglądania!

W Branżowisku rozmawiamy o branży stolarki budowlanej, analizujemy, wyciągamy wnioski i, mamy nadzieję, tworzymy nową przestrzeń do dyskusji na te tematy.


Zobacz również

Branżowisko #165 – Mniej rozpoczętych budów. Yawal z nowymi kierunkami rozwoju

Branżowisko #165 – Mniej rozpoczętych budów. Yawal z nowymi kierunkami rozwoju

165. odcinek podcastu Branżowisko to, podobnie jak przed tygodniem, wyjazdowa audycja. Tym razem ugościła nas firma Yawal, która udzieliła nam swojej przestrzeni w showroomie w Dąbrowie Górniczej. W salonie wystawowym mieliśmy okazję porozmawiać z Karoliną Mzyk-Callias, właścicielką i prezeską zarządu Grupy Yawal.

Branżowisko #164 – Małopolska zagłębiem stolarki. Aluron z ambitnymi planami

Branżowisko #164 – Małopolska zagłębiem stolarki. Aluron z ambitnymi planami

164. odcinek podcastu Branżowisko został nagrany w gościnnych progach firmy Aluron. Ten dostawca systemów oraz nakładek aluminiowych ma ambitne plany rozwojowe, o których opowiedzieli nam Kryspin Baran, prezes i współwłaściciel firmy oraz Łukasz Kucharczyk, dyrektor handlowy.

Branżowisko #162 – Amerykański rynek kusi producentów. Nowy-stary prezes Eko-Okien

Branżowisko #162 – Amerykański rynek kusi producentów. Nowy-stary prezes Eko-Okien

162. odcinek podcastu Branżowisko skupia się na amerykańskim rynku stolarki, ponieważ jest to kuszący kierunek eksportowy dla polskich producentów okien i drzwi.

1