Branżowisko #163 – Ceny stali spadają. Światowy lider eksportu

Red.: |Data publikacji:

W 163. odcinku podcastu Branżowisko naszym gościem specjalnym jest Grzegorz Osada, współwłaściciel Fimtec Polska. Okazją do rozmowy jest 25-lecie firmy, która jest znanym dostawcą maszyn do produkcji stolarki oraz ślusarki. Porozmawialiśmy o historii Fimteca, znaczeniu automatyzacji produkcji oraz o historii i przyszłości polskiej branży stolarki.

Rozmowa z gościem to oczywiście nie wszystko – ponadto omówiliśmy spadek cen stali na rynku. Po kwietniowych rekordach cen stali, maj przyniósł nam w końcu spadki. Okazuje się, że trend ten utrzymuje się w czerwcu i obecne ceny spadły do poziomu sprzed agresji Rosji na Ukrainę. Cena stalowych prętów zbrojeniowych na Londyńskiej Giełdzie Metali w czerwcu spadła do ok. 700 dol.

Poruszyliśmy również omówiony szerzej w podcaście „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki” temat, który zasługuje na naszą uwagę – topnieje przewaga Chin w globalnym eksporcie stolarki! Gdyby udało się naszym producentom utrzymać zbliżoną dynamikę sprzedaży zagranicznej, już na koniec tego sezonu możemy zostać światowym liderem eksportu! Z danych wynika, że już tylko 3,7 proc. dzieli Chiny od Polski w wyścigu o tytuł globalnej potęgi eksportu stolarki! Trzymamy kciuki, aby ten sezon okazał się dla naszych producentów przełomowy.

Nie zabrakło oczywiście przyjrzenia się pozostałym tematom z poprzedniego tygodnia opublikowanym w serwisie ForumBranzowe.com, Krótkiego Przeglądu Ekonomicznego, w którym omówiliśmy wyniki firmy Yawal oraz Stoll Street, czyli notowaniom giełdowym spółek związanych z branżą stolarki. Na koniec oczywiście suchar.

Miłego słuchania/oglądania!

W Branżowisku rozmawiamy o branży stolarki budowlanej, analizujemy, wyciągamy wnioski i, mamy nadzieję, tworzymy nową przestrzeń do dyskusji na te tematy.


Zobacz również

Wymiana okna? Prosta sprawa

Wymiana okna? Prosta sprawa

Jak wygląda wymiana okien w mieszkaniu? To proste, pokazujemy Wam ten proces krok po kroku.

Branżowisko #217 – Budownictwo w maju. Dobry czas w Grybowie

Branżowisko #217 – Budownictwo w maju. Dobry czas w Grybowie

W ostatnim odcinku przed wakacjami omawiamy wyniki budownictwa w maju, a także rozmawiamy o sytuacji w Grybowie, gdzie znajduje się firma Goran. To również ostatni odcinek poprowadzony przez Pawła Gregorczyka, współtwórcę podcastu. Dziękujemy Paweł!

Branżowisko #216 – Podsumowanie I etapu Koalicji Termomodernizacji. Tajemniczy klient

Branżowisko #216 – Podsumowanie I etapu Koalicji Termomodernizacji. Tajemniczy klient

W tym odcinku podcastu Branżowisko omawiamy pierwszy etap działania Koalicji Termomodernizacji. Co udało się osiągnąć przez ostatnie półrocze? Ilu jest doradców ds. dotacji w całej Polsce? Z jakimi wyzwaniami zmierzą się koalicjanci w II etapie? Na te i na wiele innych pytań odpowiadamy w tej audycji.

1