Branżowisko #159 – Ceny stali spadają. Rosną ceny materiałów budowlanych

Red.: |Data publikacji:

Choć ten odcinek Branżowiska to wizualnie powrót do przeszłości (w takim układzie nagrywaliśmy pierwsze odcinki), to merytorycznie mowa jest o najświeższych informacjach z branży. Pierwszy temat przynosi pozytywne wieści z rynku stali. Okazuje się, że ceny tego surowca na Londyńskiej Giełdzie Metali zaczęły spadać i to sporo, ponieważ o ok. 150 dolarów w porównaniu z rekordową ceną z połowy kwietnia. Czy branża budowlana ma szanse odetchnąć po stałych wzrostach cen surowców?

Pierwszy temat dotyczył spadków cen, niestety drugi będzie o podwyżkach. Jak podały Polskie Składy Budowlane, ceny stolarki w ich marketach stale rosną. Co jednak ważniejsze, dynamika wzrostu cen znowu przyspiesza, choć kilka ostatnich miesięcy przynosiło nadzieję, że podwyżki wyhamują. Gdy porównamy ceny stolarki z kwietnia 2021 roku do cen z 2022 roku, okazuje się, że podrożała ona o 24 proc.

Kolejny temat to podsumowanie naszego webinarium, które odbyło się 19 maja 2022 roku. Podczas niego poznaliśmy nie tylko produkty przygotowane na ten sezon, ale również laureatów konkursu StolArchi, w którym praktycy z biur projektowych doceniają produkty z branży stolarki otworowej. Kto wygrał? Szczegóły w naszej audycji. Nie zabrakło również Krótkiego Przeglądu Ekonomicznego, w którym omówiliśmy wyniki finansowe Grupy Würth oraz Saint-Gobain. Stoll Street to z kolei cotygodniowy przegląd notowań spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Koniec odcinka to oczywiście suchar.

W Branżowisku rozmawiamy o branży stolarki budowlanej, analizujemy, wyciągamy wnioski i, mamy nadzieję, tworzymy nową przestrzeń do dyskusji na te tematy.

Zobacz również

Branżowisko #196 – Budma 2023. Fimtec-Polska na medal

Branżowisko #196 – Budma 2023. Fimtec-Polska na medal

Ten odcinek Branżowiska nie tylko nagrywany był podczas targów BUDMA 2023, ale jest im w całości poświęcony! Skorzystaliśmy z gościnności firmy Fimtec-Polska, by na największym stoisku w historii tych targów budowlanych (1251 mkw.) podsumować to czterodniowe wydarzenie.

Branżowisko #195 – Egzamin na doradców ds. dotacji. Rynek chemii budowlanej

Branżowisko #195 – Egzamin na doradców ds. dotacji. Rynek chemii budowlanej

W tym odcinku jednym z głównych tematów jest wykorzystywanie przez naszą branżę programów dotacyjnych na termomodernizację budynków. Coraz więcej producentów stolarki dostrzega w tym swoją szansę na poprawę sprzedaży.

Branżowisko #194 – Wzrost niewypłacalności. Wyzwania przed europejskim rynkiem budownictwa

Branżowisko #194 – Wzrost niewypłacalności. Wyzwania przed europejskim rynkiem budownictwa

W 194. odcinku podcastu Branżowisko zastanawiamy się nad wyzwaniami stojącymi przed branżą budowlaną w sezonie 2023. Omawiamy niewypłacalność firm budowlanych w Polsce i analizę wyzwań stojących przed zachodnioeuropejską budowlanką.

1