Branżowisko #159 – Ceny stali spadają. Rosną ceny materiałów budowlanych

Red.: |Data publikacji:

Choć ten odcinek Branżowiska to wizualnie powrót do przeszłości (w takim układzie nagrywaliśmy pierwsze odcinki), to merytorycznie mowa jest o najświeższych informacjach z branży. Pierwszy temat przynosi pozytywne wieści z rynku stali. Okazuje się, że ceny tego surowca na Londyńskiej Giełdzie Metali zaczęły spadać i to sporo, ponieważ o ok. 150 dolarów w porównaniu z rekordową ceną z połowy kwietnia. Czy branża budowlana ma szanse odetchnąć po stałych wzrostach cen surowców?

Pierwszy temat dotyczył spadków cen, niestety drugi będzie o podwyżkach. Jak podały Polskie Składy Budowlane, ceny stolarki w ich marketach stale rosną. Co jednak ważniejsze, dynamika wzrostu cen znowu przyspiesza, choć kilka ostatnich miesięcy przynosiło nadzieję, że podwyżki wyhamują. Gdy porównamy ceny stolarki z kwietnia 2021 roku do cen z 2022 roku, okazuje się, że podrożała ona o 24 proc.

Kolejny temat to podsumowanie naszego webinarium, które odbyło się 19 maja 2022 roku. Podczas niego poznaliśmy nie tylko produkty przygotowane na ten sezon, ale również laureatów konkursu StolArchi, w którym praktycy z biur projektowych doceniają produkty z branży stolarki otworowej. Kto wygrał? Szczegóły w naszej audycji. Nie zabrakło również Krótkiego Przeglądu Ekonomicznego, w którym omówiliśmy wyniki finansowe Grupy Würth oraz Saint-Gobain. Stoll Street to z kolei cotygodniowy przegląd notowań spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Koniec odcinka to oczywiście suchar.

W Branżowisku rozmawiamy o branży stolarki budowlanej, analizujemy, wyciągamy wnioski i, mamy nadzieję, tworzymy nową przestrzeń do dyskusji na te tematy.

Zobacz również

Branżowisko #165 – Mniej rozpoczętych budów. Yawal z nowymi kierunkami rozwoju

Branżowisko #165 – Mniej rozpoczętych budów. Yawal z nowymi kierunkami rozwoju

165. odcinek podcastu Branżowisko to, podobnie jak przed tygodniem, wyjazdowa audycja. Tym razem ugościła nas firma Yawal, która udzieliła nam swojej przestrzeni w showroomie w Dąbrowie Górniczej. W salonie wystawowym mieliśmy okazję porozmawiać z Karoliną Mzyk-Callias, właścicielką i prezeską zarządu Grupy Yawal.

Branżowisko #164 – Małopolska zagłębiem stolarki. Aluron z ambitnymi planami

Branżowisko #164 – Małopolska zagłębiem stolarki. Aluron z ambitnymi planami

164. odcinek podcastu Branżowisko został nagrany w gościnnych progach firmy Aluron. Ten dostawca systemów oraz nakładek aluminiowych ma ambitne plany rozwojowe, o których opowiedzieli nam Kryspin Baran, prezes i współwłaściciel firmy oraz Łukasz Kucharczyk, dyrektor handlowy.

Branżowisko #163 – Ceny stali spadają. Światowy lider eksportu

Branżowisko #163 – Ceny stali spadają. Światowy lider eksportu

W 163. odcinku podcastu Branżowisko naszym gościem specjalnym jest Grzegorz Osada, współwłaściciel Fimtec Polska. Okazją do rozmowy jest 25-lecie firmy, która jest znanym dostawcą maszyn do produkcji stolarki oraz ślusarki.

1