Branżowisko #154 – Koniec boomu na mieszkania? Udany sezon na rynkach niemieckojęzycznych

Red.: |Data publikacji:

Świąteczny odcinek Branżowiska rozpoczynamy od wiadomości, która może oznaczać koniec boomu mieszkaniowego w Polsce. Jak wynika z informacji zebranych od spółek deweloperskich notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, w pierwszym kwartale sprzedały one o niemal ¼ mniej mieszkań niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Według ekspertów skala problemu może być znacznie większa. Czy odbije się to na sprzedaży stolarki?

Omawiamy też wyniki branży stolarki w niemieckojęzycznych krajach w sezonie 2021. Czy w Niemczech, Austrii i Szwajcarii to był udany rok? Jak wpłynęły na niego podwyżki cen? Czy popyt na okna w tych krajach jest wysoki? W audycji odpowiadamy na te pytania. Ponadto informujemy o rozpoczęciu konkursu StolArchi – to jedyny konkurs w Polsce, w którym praktycy z biur projektowych wybierają najlepsze produkty z branży stolarki budowlanej. Konkursowi towarzyszy głosowanie na faworyta internautów, w którym głosy można oddawać do 8 maja, do godziny 23:59. Każdy może oddać jeden głos co 24 godziny. Zapraszamy do udziału!

Przejrzeliśmy również inne ciekawe informacje, które zostały opublikowane w naszym serwisie ForumBranzowe.com w poprzednim tygodniu. W Krótkim Przeglądzie Ekonomicznym przyjrzeliśmy się z kolei wynikom finansowym firm Hansen Polska oraz Mercor. Przedostatnim punktem programu, jak zawsze, jest Stoll Street, czyli nasza zabawa w inwestowanie wirtualnego portfela w akcje spółek z branży stolarki. Na koniec oczywiście suchar.

Miłego słuchania/oglądania!

W Branżowisku rozmawiamy o branży stolarki budowlanej, analizujemy, wyciągamy wnioski i, mamy nadzieję, tworzymy nową przestrzeń do dyskusji na te tematy.

Zobacz również

Branżowisko #211 – Pozytywne sygnały zza Oceanu. Eko-Okna chcą zwiększyć produktywność

Branżowisko #211 – Pozytywne sygnały zza Oceanu. Eko-Okna chcą zwiększyć produktywność

Tym razem na tapet bierzemy wyniki topowych amerykańskich producentów stolarki. Jak wypadły ich wyniki po pierwszym kwartale 2023 roku? Jeld-Wen mówi o solidnym kwartale a Masonite o wynikach, które przerosły oczekiwania.

Branżowisko #210 – Spadki sprzedaży na zachodzie. Future Fit od Primo Profile

Branżowisko #210 – Spadki sprzedaży na zachodzie. Future Fit od Primo Profile

Tym razem skupiamy się na rynkach stolarki w Europie Zachodniej i Północnej. Według prognoz analityków rynku, należy oczekiwać na nich spadków na poziomie 5 procent, a ta sytuacja będzie towarzyszyć producentom stolarki nie tylko w tym sezonie.

Plusy, minusy #31 – Polska vs Chiny: wielka rywalizacja liderów eksportu stolarki

Plusy, minusy #31 – Polska vs Chiny: wielka rywalizacja liderów eksportu stolarki

Ten odcinek naszego podcastu skupia się na liderach z kilku różnych perspektyw. Najpierw omawiamy historyczny wynik polskiej branży stolarki, która eksportowo wyprzedziła Chiny. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy w historii!

1