Branżowisko #150 – Sytuacja na rynku surowców. Gorszy czas dystrybutorów?

Red.: |Data publikacji:

Piękny jubileusz w trudnych czasach – to już 150. odcinek podcastu Branżowisko. Zaczynamy od problemów na rynku surowców spowodowanych przede wszystkim wojną w Ukrainie. Obecnie największe problemy są na rynku stali – Polska jest jednym z największych jej odbiorców zza wschodniej granicy, dlatego niedobory tego surowca i wysokie ceny odbijają się na sytuacji w polskim przemyśle, także w branży stolarki otworowej. W przypadku drewna problemy powinny być znacznie mniejsze, a na rynku aluminium powinniśmy się spodziewać tylko przejściowych zawirowań. Do tego dochodzą rosnące ceny energii elektrycznej oraz gazu.

Problemy, choć mamy nadzieję, że przejściowe, przeżywają również dystrybutorzy, którzy wyraźnie odczuli spadek zainteresowania stolarką. Przedstawiciel jednego z salonów powiedział nam, że liczba zapytań spadła u niego aż o 90 proc. Dilerzy coraz częściej dostają też informacje od producentów o wzrostach cen, a powodem tego stanu rzeczy jest przede wszystkim wspomniana powyżej sytuacja na rynku surowców oraz wzrost kosztów produkcji.

Przyjrzeliśmy też pokrótce pozostałym informacjom, które zostały opublikowane na łamach naszego serwisu w poprzednim tygodniu. Atmosferę poprawiły nieco informacje w ramach Krótkiego Przeglądu Ekonomicznego – zarówno Matplast, Grupa Würth, Grupa Mercor i Saint-Gobain poinformowały o wzrostach, ale te dotyczyły oczywiście okresu sprzed wojny za naszą wschodnią granicą. W cyklu Stoll Street sprawdziliśmy, jak giełda reaguje na obecną sytuację. Na koniec oczywiście suchar.

Miłego słuchania/oglądania!

W Branżowisku rozmawiamy o branży stolarki budowlanej, analizujemy, wyciągamy wnioski i, mamy nadzieję, tworzymy nową przestrzeń do dyskusji na te tematy.

Zobacz również

Wymiana okna? Prosta sprawa

Wymiana okna? Prosta sprawa

Jak wygląda wymiana okien w mieszkaniu? To proste, pokazujemy Wam ten proces krok po kroku.

Branżowisko #217 – Budownictwo w maju. Dobry czas w Grybowie

Branżowisko #217 – Budownictwo w maju. Dobry czas w Grybowie

W ostatnim odcinku przed wakacjami omawiamy wyniki budownictwa w maju, a także rozmawiamy o sytuacji w Grybowie, gdzie znajduje się firma Goran. To również ostatni odcinek poprowadzony przez Pawła Gregorczyka, współtwórcę podcastu. Dziękujemy Paweł!

Branżowisko #216 – Podsumowanie I etapu Koalicji Termomodernizacji. Tajemniczy klient

Branżowisko #216 – Podsumowanie I etapu Koalicji Termomodernizacji. Tajemniczy klient

W tym odcinku podcastu Branżowisko omawiamy pierwszy etap działania Koalicji Termomodernizacji. Co udało się osiągnąć przez ostatnie półrocze? Ilu jest doradców ds. dotacji w całej Polsce? Z jakimi wyzwaniami zmierzą się koalicjanci w II etapie? Na te i na wiele innych pytań odpowiadamy w tej audycji.

1