Branżowisko #150 – Sytuacja na rynku surowców. Gorszy czas dystrybutorów?

Red.: |Data publikacji:

Piękny jubileusz w trudnych czasach – to już 150. odcinek podcastu Branżowisko. Zaczynamy od problemów na rynku surowców spowodowanych przede wszystkim wojną w Ukrainie. Obecnie największe problemy są na rynku stali – Polska jest jednym z największych jej odbiorców zza wschodniej granicy, dlatego niedobory tego surowca i wysokie ceny odbijają się na sytuacji w polskim przemyśle, także w branży stolarki otworowej. W przypadku drewna problemy powinny być znacznie mniejsze, a na rynku aluminium powinniśmy się spodziewać tylko przejściowych zawirowań. Do tego dochodzą rosnące ceny energii elektrycznej oraz gazu.

Problemy, choć mamy nadzieję, że przejściowe, przeżywają również dystrybutorzy, którzy wyraźnie odczuli spadek zainteresowania stolarką. Przedstawiciel jednego z salonów powiedział nam, że liczba zapytań spadła u niego aż o 90 proc. Dilerzy coraz częściej dostają też informacje od producentów o wzrostach cen, a powodem tego stanu rzeczy jest przede wszystkim wspomniana powyżej sytuacja na rynku surowców oraz wzrost kosztów produkcji.

Przyjrzeliśmy też pokrótce pozostałym informacjom, które zostały opublikowane na łamach naszego serwisu w poprzednim tygodniu. Atmosferę poprawiły nieco informacje w ramach Krótkiego Przeglądu Ekonomicznego – zarówno Matplast, Grupa Würth, Grupa Mercor i Saint-Gobain poinformowały o wzrostach, ale te dotyczyły oczywiście okresu sprzed wojny za naszą wschodnią granicą. W cyklu Stoll Street sprawdziliśmy, jak giełda reaguje na obecną sytuację. Na koniec oczywiście suchar.

Miłego słuchania/oglądania!

W Branżowisku rozmawiamy o branży stolarki budowlanej, analizujemy, wyciągamy wnioski i, mamy nadzieję, tworzymy nową przestrzeń do dyskusji na te tematy.

Zobacz również

Branżowisko #177 – Glasstec 2022. Redukcja zatrudnienia w branży

Branżowisko #177 – Glasstec 2022. Redukcja zatrudnienia w branży

W 177. odcinku podcastu Branżowisko opowiemy Wam o targach Glasstec, które odbyły się w dniach 20-23 września w Düsseldorfie. To wiodąca impreza branży szklarskiej, która została zorganizowana po raz pierwszy po czteroletniej przerwie związanej z pandemią.

Branżowisko #176 – Hakerzy niepokoją branżę. Stabilność i współpraca kluczem do sukcesu Roto

Branżowisko #176 – Hakerzy niepokoją branżę. Stabilność i współpraca kluczem do sukcesu Roto

W 176. odcinku podcastu Branżowisko gościmy w siedzibie firmy Roto Frank Okucia Budowlane. Przedsiębiorstwo świętuje w tym roku 30-lecie obecności w Polsce, o czym porozmawialiśmy z Pawłem Szkodziakiem, dyrektorem ds. marketingu tej firmy.

Plusy, minusy #24 – Czy Wielka Brytania to eksportowa szansa polskiej stolarki?

Plusy, minusy #24 – Czy Wielka Brytania to eksportowa szansa polskiej stolarki?

Powakacyjny odcinek podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki” to przedsmak tematyki, która będzie poruszana podczas Ogólnopolskiego Forum Stolarki 2022. Wydarzenie...

1