Branżowisko #115 – Najważniejsze kierunki eksportowe. Wielka wymiana okien

Red.: PG |Data publikacji: 2021-07-19

Ten odcinek podcastu wypełniony jest po brzegi pozytywnymi informacjami! Rozpoczynamy od listy topowych importerów polskiej stolarki na świecie. Okazuje się, że na najważniejszych dla naszego eksportu rynkach zaliczyliśmy w 2020 roku wzrosty, które spowodowały, że Polska była jedynym spośród dużych europejskich eksporterów stolarki, który w 2020 roku był na plusie. Poznajcie listę TOP 10 największych odbiorców polskich okien i drzwi.

Druga z głównych wiadomości doskonale koreluje z pierwszą – dwie niemieckie organizacje branżowe przygotowały raport z którego lektury wynika, że aż 235 milionów jednostek okiennych w Niemczech kwalifikuje się do wymiany w celu poprawy bilansu energetycznego budynków! Dlaczego to tak dobra wiadomość dla rodzimych firm? Ponieważ Niemcy to eksportowy rynek numer jeden dla polskiej stolarki – w ubiegłym roku polscy producenci sprzedali na tym rynku 2,95 mln sztuk okien o wartości 649 mln euro. Tak duża liczba okien kwalifikujących się u naszych zachodnich sąsiadów na wymianę to z kolei sygnał, że popyt na nasze okna może znacznie wzrosnąć w najbliższych latach!

Nie zapomnieliśmy oczywiście wspomnieć o innych najważniejszych informacjach, które pojawiły się w serwisie ForumBranzowe.com w ostatnim tygodniu. Krótki Przegląd Ekonomiczny w 115. odcinku podcastu Branżowisko skupia się z kolei na wynikach finansowych następujących firm: Pozbud, Grupa Würth, Rodenberg oraz Deceuninck. Niestety giełda była w tamtym tygodniu na minusie – jak wpłynęło to na nasz portfel inwestycyjny z zabawy Stoll Street, w której inwestujemy wirtualne pieniądze w akcje spółek z branży stolarki? Sprawdźcie sami!

PS Na koniec oczywiście suchar!

Miłego słuchania/oglądania!

W Branżowisku rozmawiamy o branży stolarki budowlanej, analizujemy, wyciągamy wnioski i, mamy nadzieję, tworzymy nową przestrzeń do dyskusji na te tematy.

Zobacz również

Branżowisko #116 – Ceny drewna w dół. Montaże drożeją

Branżowisko #116 – Ceny drewna w dół. Montaże drożeją

Czyżby nadchodził powrót do normalności? Choć ceny drewna w ostatnich miesiącach rosły bardzo dynamicznie, w lipcu nagle poziom cen zaczął powracać do sensownych wartości. Obecnie za deskę tartaczną musimy wydać niewiele więcej niż przed rokiem, co dobrze wróży również naszej branży.

Drzwi XXI w., czyli design, ekologia i ekonomia w jednym

Drzwi XXI w., czyli design, ekologia i ekonomia w jednym

Dzięki rozwojowi technologii produkcji drzwi wejściowe nie tylko są wizytówką domu, ale też znacznie podnoszą standard życia. Staliśmy się bardziej...

Branżowisko #114 – Dovista kupuje niemieckiego lidera. Rosną ceny okien

Branżowisko #114 – Dovista kupuje niemieckiego lidera. Rosną ceny okien

W 114. odcinku podcastu Branżowisko sporo czasu poświęcamy informacji, która szerokim echem odbiła się w branży stolarki. Chodzi oczywiście o grupę Dovista, która chce zakupić Weru Group, jednego z największych producentów okien z PCW w Niemczech. J

1