Branżowisko #114 – Dovista kupuje niemieckiego lidera. Rosną ceny okien

Red.: PG |Data publikacji: 2021-07-12

W 114. odcinku podcastu Branżowisko sporo czasu poświęcamy informacji, która szerokim echem odbiła się w branży stolarki. Chodzi oczywiście o grupę Dovista, która chce zakupić Weru Group, jednego z największych producentów okien z PCW w Niemczech. Jeżeli transakcja zostanie zatwierdzona przez urzędy antymonopolowe w Niemczech i Austrii, Dovista nie tylko poszerzy swoje portfolio produktów, ale z marszu stanie się ważnym graczem na niemieckim rynku okien tworzywowych. Akwizycja Weru oznacza także przejęcie cennej współpracy z aż 1700 specjalizującymi się w stolarce sprzedawcami. Co to oznacza dla europejskiego rynku stolarki? Jaki pomysł na Dobroplast będzie miała Dovista? Czy nowy podział sił w Niemczech utrudni eksport polskiej stolarki do naszych sąsiadów zza Odry? Szukamy odpowiedzi na te pytania właśnie w tym epizodzie Branżowiska.

Przyglądamy się też cenom okien na polskim rynku. Redakcja ForumBranzowe.com od marca 2020 roku monitoruje ceny okien. Jak zmieniała się ich cena w okresie tych kilkunastu miesięcy? Okazuje się, że klienci muszą zapłacić za stolarkę kilkadziesiąt procent więcej niż przed pandemią.

Przypominamy też inne ciekawe informacje z naszej strony, które zostały opublikowane w ubiegłym tygodniu. W Krótkim Przeglądzie Ekonomicznym omawiamy najświeższe informacje o wynikach firm z branży stolarki. Tym razem sprawdzamy wyniki roczne firmy Mercor oraz Dormakaba, jak i przychody z I półrocza w Vivento oraz debesto.com (przy okazji mówimy o najnowszym rankingu tego brokera stolarki – świetnie wypadli w nim polscy systemodawcy). Nie zapominamy też o Stoll Street, czyli naszej cotygodniowej zabawie, w której zainwestowaliśmy wirtualne pieniądze w akcje spółek z branży stolarki. Czy nasz portfel inwestycyjny urósł, czy wręcz przeciwnie? Na zakończenie oczywiście suchar.

Miłego słuchania/oglądania!

W Branżowisku rozmawiamy o branży stolarki budowlanej, analizujemy, wyciągamy wnioski i, mamy nadzieję, tworzymy nową przestrzeń do dyskusji na te tematy.

Zobacz również

Branżowisko #124 – Wysokie ceny odstraszają klientów? Okna funkcyjne receptą na sukces

Branżowisko #124 – Wysokie ceny odstraszają klientów? Okna funkcyjne receptą na sukces

W tym odcinku podcastu Branżowisko poszukujemy odpowiedzi na ważne pytanie: czy rosnące ceny stolarki odstraszają potencjalnych klientów? Rozmawialiśmy na ten temat z dystrybutorami okien i drzwi. Jaka była ich odpowiedź? Sprawdźcie sami!

Branżowisko #123 – Zamieszanie wokół decyzji Oknoplastu. Szkła nie zabraknie

Branżowisko #123 – Zamieszanie wokół decyzji Oknoplastu. Szkła nie zabraknie

W 123. odcinku podcastu zaczynamy od Oknoplastu, którego decyzja spotkała się z krytyką części pracowników. Firma ogłosiła  nowy regulamin premii frekwencyjnej, której wypłacenie uzależnia już nie tylko od obecności w pracy, ale też od posiadania świadectwa szczepień.

Branżowisko #122 – Najlepszy kwartał w historii. Porta nabiera rozpędu

Branżowisko #122 – Najlepszy kwartał w historii. Porta nabiera rozpędu

122. odcinek podcastu Branżowisko to już kolejny, w którym mamy dla Was niemal same pozytywne informacje. Zaczynamy od znakomitych informacji płynących od polskich producentów okien – II kwartał okazał się najlepszym eksportowo w historii branży!

1