Sprzedaż robotów w Polsce jest stabilna. Urządzenia trafiają przede wszystkim do branż przemysłowych, także do firm produkujących stolarkę oraz do jej dostawców
Międzynarodowa Federacja Robotyki (International Federation of Robotics) opublikowała raport na temat światowego rynku robotyki. Organizacja podaje, że Polska znajduje się na 14. miejscu na świecie pod kątem wielkości sprzedaży robotów, biorąc pod uwagę dane za 2019 r. W naszym kraju w minionym roku zainstalowanych zostało 2642 nowych urządzeń (2651 w roku 2018). W Polsce łącznie pracuje 15800 robotów.
Na wzrost sprzedaży robotów wpływa kilka czynników. Jest to przede wszystkim rosnący popyt na niestandardowe produkty, ze skomplikowanym procesem wytwarzania. Poza tym wciąż brakuje wykwalifikowanych pracowników, szczególnie z tym problemem mierzą się w szczycie zamówień małe i średnie przedsiębiorstwa. Natomiast w tym roku pojawiły się utrudnienia z absencją pracowników w związku z Covid-19.
Eksperci oceniają, że pandemia koronawirusa będzie miała duży wpływ na poziom automatyzacji i robotyzacji przemysłu. Przede wszystkim dlatego, że nowoczesne urządzenia pomagają utrzymać ciągłość produkcji bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Poza tym oferta firm produkujących urządzenia automatyczne stale się poszerza, co pozwala firmom dopasować odpowiednie roboty do własnych potrzeb. Są to zarówno tradycyjne maszyny, zajmujące się np. rozładunkiem, po urządzenia tzw. współpracujące, czyli pracujące bezpiecznie obok ludzi, zintegrowane ze stołami warsztatowymi.