Okno z szybą hydrożelową to jeden z najnowszych wynalazków w dziedzinie stolarki. Okazuje się, że jeśli chodzi o okna, to wciąż jest ogromne pole do innowacyjności.
Naukowcy z uniwersytetu Wuhan w Chinach pracują nad nowym oknem – to produkt, który składa się z szyby z hydrożelem. Stolarka dzięki tej szybie będzie wpływała na mniejsze nagrzewanie się pomieszczeń, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów transparentności.
Hydrożel jest materiałem polimerowym, który ma zdolność pęcznienia i zatrzymywania wody w swojej strukturze, ale nie rozpuszcza się w wodzie.
Szkło hydrożelowe to tak naprawdę konwencjonalna szyba, na którą nakładana jest cienka warstwa hydrożelu. Dzięki tej powłoce odbijane jest promieniowanie podczerwone, a jednocześnie do wnętrza dociera światło.
Naukowcy przeprowadzili testy transmisji światła i okazało się, że okno z szybą hydrożelową przepuszcza 92,8 proc. widzialnego światła w porównaniu z 92,3 proc. w standardowym produkcie. Okno z hydrożelem ma więc lepsze parametry transmisji światła, niż w przypadku okna ze zwykła szybą. Z kolei szyba z hydrożelem blokuje 96 proc. średniego promieniowania podczerwonego w porównaniu z 84 proc. w standardowym oknie. Naukowcy przeprowadzili także testy, z których wynika, że budynek z oknami z hydrożelem wpływają na obniżenie temperatury we wnętrzu o kilka stopni (do ponad 6 stopni Fahrenheita).