Badacze zrzeszeni w projekcie FLUIDGLASS opracowali system przemiany okien w kolektory słoneczne zdolne do kontrolowania obiegu energii w budynku.
A gdyby okno było czymś więcej niż tylko taflą szkła, która wpuszcza światło do wnętrza lub pozwala cieszyć się widokami? A jeśli to samo okno byłoby zdolne do generowania energii na potrzeby ogrzewania bądź chłodzenia Twojego biura?
Taki system może być niebawem na wyciągnięcie ręki, dzięki pomysłowi wielofunkcyjnego systemu solarnych elewacji szklanych, który opracowywany jest w ramach finansowanego z budżetu UE projektu FLUIDGLASS.
Anne-Sophie Zapf, koordynator projektu:
Nasza koncepcja polega na przemianie pasywnych elementów elewacji szklanych, takich jak okna, w aktywne kolektory słoneczne zdolne do kontrolowania obiegu energii w budynku
Cztery funkcje w jednym systemie
Koncept od FLUIDGLASS pozwala na połączenie czterech funkcji (kolektora słonecznego, urządzenia chłodząco-grzewczego, transparentnej powłoki termicznej i adaptacyjnego systemu zacieniania) w jeden zintegrowany system. – Zaczęliśmy od wyposażenia okna w specjalną ciecz cyrkulacyjną, która umożliwia różnicowanie stopnia zacienienia w zależności od pory roku i pory dnia – wyjaśnia Zapf. – Ciecz ta pozwala zewnętrznej stronie okna gromadzić promieniowanie słoneczne i przekształcać je w energię, która następnie wykorzystywana jest przez stronę wewnętrzną do schłodzenia bądź ogrzania pomieszczenia – dodaje. Płyn wypełniający okno jest mieszaniną wody, środka przeciw zamarzaniu i cząstek magnetycznych.
Zdolność do grzania i chłodzenia
Naukowcy rozpoczęli testy systemu FLUIDGLASS wykorzystując złożone modele komputerowe, a w dalszej kolejności prototyp. – Po raz pierwszy udało nam się przetestować system zarówno w klimacie chłodnym, w Liechtensteinie, jak i w klimacie gorącym, na Cyprze – mówi Zapf. – Dzięki tym testom udało nam się zmierzyć przy użyciu symulatora solarnego wydajność systemu w warunkach laboratoryjnych na poziomie, którego wcześniej nie udało się osiągnąć – wyjaśnia.
W warunkach idealnych, każde okno wyposażone w system FLUIDGLASS potrafiło wytworzyć do jednego kilowata energii na godzinę.
Anne-Sophie Zapf, koordynator projektu:
Testy te potwierdziły zdolność systemu do zaspokojenia chłodniczych i grzewczych potrzeb budynku w takim stopniu, że dodatkowe systemy chłodzenia i grzania okazały się zbędne.
Badacze z projektu analizują obecnie wyniki testów i prowadzą dalsze prace nad udoskonaleniem barwy roztworu FLUIDGLASS, aby system był w pełni stabilny w czasie. Ostatecznym celem jest sprawdzenie pracy systemu w warunkach rzeczywistych, a następnie przygotowanie go do wprowadzenia na rynek.