Upowszechnienie szybkiego internetu powoduje, że sieć domową coraz częściej wykorzystuje się do sterowania automatyką. Moduły wi-fi są standardowym wyposażeniem nowej linii napędów bram ogrodzeniowych, firmy Miwi Urmet.
Niedawno informowaliśmy o nowych rozwiązaniach stosowanych w napędach do bram ogrodzeniowych. Na przykład nowość od Somfy, napęd do bram skrzydłowych Axovia 3S, komunikuje się z internetem za pośrednictwem centrali TaHoma lub Connexoon. Dzięki temu bramę można włączyć w systemu inteligentnego domu, sterować nią online za pomocą smartfonu oraz programować dowolne scenariusze działania.
Do połączenia z internetem stosowane są także moduły wi-fi podłączane do centrali sterującej napędu. Po pobraniu odpowiedniej aplikacji możliwe staje się sterowanie i kontrola stanu bramy za pomocą urządzenia mobilnego z dowolnego miejsca na świecie. Wiele z tych modułów służy do zarządzenia różnymi rodzajami napędów, np. do bram ogrodzeniowych, garażowych, rolet, markiz czy żaluzji. Do najpopularniejszych rozwiązań należą moduły wi-fi firmy Nice, polskie Supla firmy Zamel i GateBox firmy BleBox oraz chińskie Sonoff. Dostępne na rynku urządzenia tego typu pozwalają na wyposażenie w dostęp do sieci niemal każdego napędu.
Moduł WiFi w standardzie
Moduły wi-fi mogą też być wbudowane w odbiorniki radiowe zainstalowane w centrali napędu. Zainteresowanie sterowaniem przez internet powoduje, że producenci napędów bramowych zaczynają takie urządzenia umieszczać w swoich produktach standardowo. Wbudowany moduł wi-fi posiada nowa linia automatyki do bram ogrodzeniowych proponowana przez firmę Miwi-Urmet. Zawiera ona trzy modele siłowników do bram wjazdowych rozwieranych oraz jeden zestaw do bram przesuwnych. Wszystkie produkowane przez tajwańską firmę Powertech.
W zestawach do bram rozwieranych znajdują się dwa siłowniki zasilane napięciem 24VDC, sterownik z odbiornikiem radiowym i modułem wi-fi oraz dwa piloty. Ponadto do zestawu można podłączyć zamek elektryczny, lampę sygnalizacyjną, przyciski sterowania i funkcję furtki oraz zabezpieczenia, np. fotokomórki lub listwę krawędziową.
Do bram przesuwnych Miwi Urmet oferuje siłownik, zasilany napięciem 230 VAC, który obsługuje bramy o masie do 1000 kg. Jego sterownik również posiada moduł wi-fi, dzięki czemu napęd może łatwo łączyć się z siecią. Aby możliwe było sterowanie bramą z urządzeń mobilnych, sterownik z modułem musi znajdować się w zasięgu domowego rutera WiFi. Po skomunikowaniu napędu z siecią oraz pobraniu aplikacji EyeOpen można na smartfonie lub tablecie sterować bramą, kontrolować jej stan oraz programować funkcje.
Istnieje możliwość rozbudowy każdego z zestawów o dzwonek bezprzewodowy. Po naciśnięciu zewnętrznego przycisku wywołania przez gościa, dzwonek wewnętrzny odtwarza dźwięk, a urządzenie mobilne informuje o tym użytkownika. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest kamera zewnętrza z komunikacją wi-fi. Umożliwia ona podgląd na smartfonie bądź tablecie widoku posesji na żywo. Wbudowany w kamerę reflektor podczerwieni zapewnia wysoką jakość obrazu nawet przy słabym oświetleniu.
Komunikacja napędów z siecią ułatwia także pracę serwisu. Po zalogowaniu serwisant może zdalnie dokonać diagnostyki systemu i przeprogramować ustawienia.