ASSA ABLOY: rynek kontroli dostępu będzie się rozwijał

Autor: |Data publikacji:

Assa Abloy opublikowała właśnie raport na temat przyszłości rynku kontroli dostępu. Jest to dziedzina, która niezwykle szybko się zmienia, dlatego szwedzki koncern chciał zbadać, w którym kierunku podążać będzie technologia.

Assa Abloy wraz z firmami Ifsec Global i Ihs Markit przygotował raport na temat rynku kontroli dostępu obecnie oraz jak będzie wyglądał do 2025 r. Dane na temat przyszłości tej branży są optymistyczne, bowiem według prognoz przygotowanych przez ekspertów roczna stopa wzrostu wyniesie 7,9 proc. do 2025 r.

Zmiana, która właśnie następuje, to odchodzenie od przewodowych systemów kontroli dostępu do bezprzewodowych. Jak wynika z badania, ok. dwie trzecie respondentów preferuje systemy bezprzewodowe, choć pięć lat temu mieli inne poglądy. Na zmianę wpłynęła przede wszystkim poprawy jakości urządzeń i generalnie lepsza technologia. Obecnie zaletą np. zamków działających w technologii bezprzewodowych jest fakt, że mają niewiele komponentów, a także mogą być instalowane w dowolnym momencie budowy, także podczas modernizacji budynku.

Zastosowanie smartfonów w systemach kontroli będzie dynamicznie rosło.

Z badania można się dowiedzieć, że duży potencjał w rozwoju technologii bezprzewodowej kontroli dostępu jest w dziedzinach, które nie dotyczą drzwi wejściowych. Są to więc bramy parkingowe, szafy serwerowe, szafki, szafki i windy. Eksperci przewidują, że roczny wzrost na rynku rozwiązań do produktów nie związanych z drzwiami, to 12,9 proc. do 2025 r.

Smartfony są wszechobecne, jednak jeśli chodzi o rynek kontroli dostępu, to tzw. mobilność postępuje powoli. Obecnie dominują plastikowe karty jako klucze autoryzujące dostęp. Jednak eksperci dowodzą, że smartfony będą coraz częściej wykorzystywane do autoryzacji. Są bowiem bezpieczniejsze od kart plastikowych i mechanicznych kluczy, bo zwykle zabezpieczone hasłem, a także tańsze. Koszt stworzenie dostępu przez telefon jest właściwie zerowy. Analitycy przewidują, że do roku 2021 ludzie ściągną 44 mln aplikacji do telefonów, które będą działać systemach dostępu, w porównaniu do 1 mln ściągnięć w 2016 r.

Smartfon jest bezpiecznym, a także tanim narzędziem wykorzystywanym w systemach kontroli dostępu.

Raport zawiera również informacje na temat rozwoju innych, bezprzewodowych technologii dostępu, wykorzystujących m.in. czy zewnętrzne dyski, jak chmury do przechowywania danych.

Pełny raport: Wireless Access Control in 2018