Branża walczy o dotacje

Red.: |Data publikacji:

EPPA, europejskie stowarzyszenie branżowe dostawców systemów okiennych z PCW, wzywa do stworzenia ambitniejszych wymagań minimalnych i tworzenia programów rządowych stymulujących popyt na efektywne energetycznie wymiany starej stolarki na nową w postaci bezpośredniej dotacji dla inwestorów.

Jak informuje EPPA, Europejskie Stowarzyszenie Branżowe, które reprezentuje producentów systemów okiennych z PCW i związanych z nimi produktów budowlanych, kryzys geopolityczny na Starym Kontynencie, który jest przyczyną jednoczesnego kryzysu energetycznego, powoduje szereg problemów, których część mogłaby rozwiązać termomodernizacja budynków z użyciem nowoczesnej stolarki. Organizacja podkreśla bowiem, że kryzys energetyczny i rosnące koszty energii, związane są również ze słabą efektywnością energetyczną budynków w Europie. Budynki odpowiadają niemal za połowę zużycia energii w UE, z czego większość wykorzystywana jest  do ogrzewania obiektów. Jak twierdzi EPPA, dotychczasowe programy dotujące termomodernizację budynków nie przyniosły pożądanych efektów.

EPPA pisze w swoim komunikacie:

Efektywne renowacje energetyczne muszą być poparte skutecznymi regulacjami. Opieranie się wyłącznie na dobrowolnych programach jak dotąd nie przyniosło rezultatów, ponieważ tylko 1% budynków w UE przechodzi każdego roku renowację energetyczną, a roczny wskaźnik gruntownych renowacji w UE wynosi zaledwie 0,2%. EPPA, wraz z innymi zainteresowanymi stronami, zwróciła się zatem na początku tego miesiąca o bardziej ambitne minimalne standardy charakterystyki energetycznej w ramach zmienionej Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

EPPA wspomina również o tym, że w europejskich budynkach znajduje się wiele cennych materiałów, które powinny zostać poddane recyklingowi i wykorzystane ponownie w materiałach budowlanych. Organizacja podkreśliła w swoim komunikacje znaczenie branży stolarki w odzyskiwaniu tego typu materiałów, ponieważ od dwóch dekad wykorzystywany jest w oknach recyklat, a w całej Europie systemodawcy zużywają go rocznie ponad 200 tys. ton. To ¼ recyklingu materiału PCW wykorzystywanego w produkcji na Starym Kontynencie.

Carsten Heuer, prezes EPPA i jednocześnie szef dywizji Window Solutions firmy Rehau:

Carsten Heuer Head of REHAU Window SolutionsW związku z powyższym, w kontekście celów Unii Europejskiej w zakresie oszczędności energetycznej oraz zgodnie z europejskimi działaniami finansowymi na rzecz osiągnięcia celów „Fit for 55”, wzywamy do uruchomienia programu stymulacji ekonomicznej dla energooszczędnej wymiany starych okien jako bezpośredniej dotacji inwestycyjnej dla właścicieli budynków.

Według EPPA fundusze te powinny zostać skierowane do jak najbardziej efektywnych energetycznie działań termomodernizacyjnych, takich jak wymiana okien. Wówczas uda się osiągnąć dwa cele: redukcja emisji dwutlenku węgla poprzez zmniejszenie zużycia energii w budynkach oraz redukcja kosztów ogrzewania dla klientów końcowych.

Przypomnijmy, że już obecne programy finansujące termomodernizację budynków w Polsce (m.in. Czyste Powietrze), obejmują również wymianę stolarki. Dlatego rozpoczynamy akcję dotacjenaokna.pl, która ma na celu edukację z zakresu pozyskiwania w imieniu inwestorów dotacji na wymianę okien i drzwi i stymulacji popytu w polskiej branży stolarki. Zachęcamy do zapoznania się z jej szczegółami. Wkrótce kolejne informacje.

Zobacz również

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

W całych Niemczech w 2023 roku sprzedano o 1,5 mln mniej jednostek okiennych. Jednak dwa kraje związkowe odnotowały wzrost.

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

W zakończonym właśnie roku Hydro odnotowało spadek przychodów ze sprzedaży, a także zysków. Na ten wynik wpłynął m.in. spadek cen aluminium.

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Handlowcy widzą niewielką poprawę, jeśli chodzi o sprzedaż okien. Dużo klientów korzysta z dofinansowania z programu "Czyste Powietrze".

1