Branża security w poszukiwaniu etyki

Red.: |Data publikacji:

W dniu 30 maja Warszawie odbyła się 3. międzynarodowa konferencja Warsaw Security Summit.  Wzięło w niej udział ponad 500 osób, głównie menedżerowie odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm i instytucji, przedstawiciele firm branży zabezpieczeń, agencji rządowych i samorządowych oraz instytucji naukowych.

Największa konferencja branży security w Polsce od trzech lat organizowana jest przez redakcję czasopisma A&S Polska. Jak co roku odbyło się kilkanaście wykładów i prezentacji. Przedstawiło je trzydziestu prelegentów i panelistów. Tematyka wystąpień i paneli dyskusyjnych koncentrowała się na przyszłości branży security, problemach związanych z integracją systemów zabezpieczeń oraz analizą i bezpieczeństwem gromadzonych danych.

Warsaw Security Summit

Jak powiedział jeden z wykładowców: Nasz świat to świat danych. To zrozumiałe, gdyż w systemach security ilość zgromadzonych i gromadzonych informacji jest ogromna. Są one rozproszone i różnie sformatowane. Przetworzenie takiej ilości danych jest niewykonalne dla człowieka. Powstaje zatem pytanie: jak je integrować i analizować. Rozwiązaniem jest sztuczna inteligencja, która coraz lepiej radzi sobie z selekcją danych. Konieczna też, choć trudna, jest integracja systemów zabezpieczeń.

wss_2019

Dokąd zmierza branża security?

Konferencja Warsaw Security Summit była dobrą okazją do postawienia wielu pytań na temat przyszłości branży. Na przykład: czy w dziedzinie zabezpieczeń technika zastąpi człowieka?

Nie mam wątpliwości, że zastąpi, tylko nie wiem kiedy to się odbędzie i w jakim stopniu – stwierdził jeden z prelegentów.

Jednak były też inne opinie:

Nie jest to możliwe, po prostu pracowników ochrony zastąpią analitycy danych i programiści. Człowiek zawsze będzie obecny w branży security. W zakresie organizacji maszyna go nie zastąpi.

Warsaw Security Summit

Decyzje na podstawie zebranych i przeanalizowanych przez inteligentny system zawsze powinny być podejmowane przez człowieka – mówiono.

Choć nie powiedziano tego głośno, w tle dyskusji pojawiały się obawy, że nowoczesnych technik zabezpieczeń można użyć przeciw ludziom, albo że, coraz częściej wykorzystywana sztuczna inteligencja, może wymknąć się spod kontroli człowieka. Dlatego tak ważna dla tej branży jest odpowiedzialność i etyka. Dla dobra wszystkich, firmy security nie powinny ograniczać się tylko do dbałości o zyskowność, ale dbać o zrównoważony rozwój i wiarygodność – postulowano.

Zwracano również uwagę na brak unormowań i wypracowanych standardów. Utrudnia to proces tworzenia projektów zabezpieczeń, wyłaniania wykonawców oraz odbioru gotowych systemów.

Warsaw Security Summit

Zobacz również

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel podsumowało wyniki z pierwszego kwartału. Spółka odnotowała niewielki spadek w sprzedaży, ale prognozuje wzrost popytu na farby.

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

1