Branża coraz więcej drukuje

Red.: MR |Data publikacji: 2020-04-15

Drukarki 3D stopniowo instalowane są w zakładach w branży okienno-drzwiowej. Coraz więcej firm docenia możliwości i zalety stosowania tej technologii.

Nowoczesne urządzenia, do jakich należą drukarki 3D mogą być szeroko stosowane w przemyśle. Do firm, które zdecydowały się na wprowadzenie takich urządzeń do swojego zakładu produkcyjnego należy Aereco. Producent nawiewników zdecydował się na technologię HP Multi Jet Fusion. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim szybkość i wysoka jakość produkcji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów w porównaniu z innymi technologiami. Poza tym drukarka umożliwia wykonanie skomplikowanych geometrii, które byłyby trudne do osiągnięcia przy korzystaniu z maszyn CNC.

Drukarka HP w zakładzie produkcyjnym Aereco we Francji.

Inną zaletą drukarek jest możliwość budowania prototypów unikając kosztownych inwestycji. Mówił o tym także Dag Kroslid, szef NorDanu, fabryki, która jako pierwsza rozpoczęła drukowanie okien z przeznaczeniem na sprzedaż. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Aereco rozpoczęło testy z nową technologią dwa lata temu, początkowo stosowano ją w wybranych fabrykach, natomiast obecnie drukarka obecna jest we wszystkich oddziałach, gdzie znajduje się prototypownia oraz produkcja. Jak podaje portal centrumdruku3d.pl w Aereco znacznie spadł także koszt produkcji narzędzi i oprzyrządowania. W tradycyjnej metodzie koszt wynosi 3 tys. euro, w przypadku zastosowania HP Multi Jet Fusion to kwota zaledwie 300 euro.

Morad drukuje profile aluminiowe początkowo w ramach systemów: AF50, AC62 i MZ30.

Na rodzimym rynku w drukarkę 3D zainwestował niedawno Morad. Producent systemów aluminiowych poinformował na początku kwietnia, że kupił drukarkę od firmy Bibus Menos i wdrożył do użytku komercyjnego modułowy system produkcji Sintratec S2. Wykorzystana jest tu technologia SLS (ang. Selective Laser Sintering), polegająca na selektywnym spiekaniu warstw proszku przy użyciu wiązki światła laserowego.

Morad wykorzystuje drukarkę 3D do tworzenia nowych produktów. Dzięki nowoczesnej technologii opracowanie prototypu i wdrożenie go do produkcji jest tańsze i szybsze w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Firma przyznaje, że drukarka wykorzystana jest także do produkcji modeli w małych seriach. Zaletą jest tu możliwość dostosowania produktu do indywidualnych wymagań klientów.

Zobacz również

Inteligentne zamki Linus od YALE

Inteligentne zamki Linus od YALE

Marka YALE wprowadza wreszcie na nasz rynek inteligentny zamek Linus® Smart Lock, który pozwala na coś znacznie więcej niż tylko na zdalne zaryglowanie i odryglowanie drzwi.

Siegenia Eco Slide zyskał nowe zastosowania

Siegenia Eco Slide zyskał nowe zastosowania

Eco Slide - alternatywny system okuć do konstrukcji przesuwnych może być od teraz stosowany w znacznie szerszym zakresie.

Przezroczyste drewno dla okien przyszłości?

Przezroczyste drewno dla okien przyszłości?

Przezroczyste drewno, jak nazywają produkt autorzy badania, powstało jako efekt poszukiwań dobrze izolującego termicznie materiału. Materiał powstaje poprzez zanurzenie drewna balsowego w kąpieli utleniającej.

1