Branża coraz więcej drukuje

Red.: |Data publikacji:

Drukarki 3D stopniowo instalowane są w zakładach w branży okienno-drzwiowej. Coraz więcej firm docenia możliwości i zalety stosowania tej technologii.

Nowoczesne urządzenia, do jakich należą drukarki 3D mogą być szeroko stosowane w przemyśle. Do firm, które zdecydowały się na wprowadzenie takich urządzeń do swojego zakładu produkcyjnego należy Aereco. Producent nawiewników zdecydował się na technologię HP Multi Jet Fusion. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim szybkość i wysoka jakość produkcji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów w porównaniu z innymi technologiami. Poza tym drukarka umożliwia wykonanie skomplikowanych geometrii, które byłyby trudne do osiągnięcia przy korzystaniu z maszyn CNC.

Drukarka HP w zakładzie produkcyjnym Aereco we Francji.

Inną zaletą drukarek jest możliwość budowania prototypów unikając kosztownych inwestycji. Mówił o tym także Dag Kroslid, szef NorDanu, fabryki, która jako pierwsza rozpoczęła drukowanie okien z przeznaczeniem na sprzedaż. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Aereco rozpoczęło testy z nową technologią dwa lata temu, początkowo stosowano ją w wybranych fabrykach, natomiast obecnie drukarka obecna jest we wszystkich oddziałach, gdzie znajduje się prototypownia oraz produkcja. Jak podaje portal centrumdruku3d.pl w Aereco znacznie spadł także koszt produkcji narzędzi i oprzyrządowania. W tradycyjnej metodzie koszt wynosi 3 tys. euro, w przypadku zastosowania HP Multi Jet Fusion to kwota zaledwie 300 euro.

Morad drukuje profile aluminiowe początkowo w ramach systemów: AF50, AC62 i MZ30.

Na rodzimym rynku w drukarkę 3D zainwestował niedawno Morad. Producent systemów aluminiowych poinformował na początku kwietnia, że kupił drukarkę od firmy Bibus Menos i wdrożył do użytku komercyjnego modułowy system produkcji Sintratec S2. Wykorzystana jest tu technologia SLS (ang. Selective Laser Sintering), polegająca na selektywnym spiekaniu warstw proszku przy użyciu wiązki światła laserowego.

Morad wykorzystuje drukarkę 3D do tworzenia nowych produktów. Dzięki nowoczesnej technologii opracowanie prototypu i wdrożenie go do produkcji jest tańsze i szybsze w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Firma przyznaje, że drukarka wykorzystana jest także do produkcji modeli w małych seriach. Zaletą jest tu możliwość dostosowania produktu do indywidualnych wymagań klientów.

Zobacz również

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z szybą hydrożelową to jeden z najnowszych wynalazków w dziedzinie stolarki. Okazuje się, że jeśli chodzi o okna, to wciąż jest ogromne pole do innowacyjności.

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Szkło może być produkowane w czysty, zielony sposób. Nowe szkło float zaprezentował właśnie Saint-Gobain, nad podobnym rozwiązaniem pracuje AGC.

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Aluprof zaprezentował dachowy świetlik fotowoltaiczny, oparty na profilu MB-SR50N EI. Świetlik uzyskał klasyfikację odporności ogniowej REI30, co potwierdza najwyższą klasę technologiczną rozwiązania, które łączy w sobie funkcje bezpieczeństwa oraz fotowoltaiki bazującej na kropkach kwantowych.

1