BIM: budownictwo w drodze ku cyfryzacji

Red.: |Data publikacji:

Kilka dni temu polskie stowarzyszenie buildingSMART oficjalnie stało się 23. oddziałem organizacji międzynarodowej o tej samej nazwie. To może być ważny krok ku cyfryzacji budownictwa w Polsce.

5 czerwca w Helsinkach podpisano porozumienie dot. uruchomienia polskiego oddziału buildingSMART. Zdjęcie: buildingSMART Polska

BuildingSMART to niezależna międzynarodowa organizacja o charakterze non-profit. Jej celem jest rozwijanie, standaryzacja oraz udostępnianie rozwiązań do wymiany danych w procesie budowlanym. Uwaga stowarzyszenia skupia się na głównym narzędziu współczesnego budownictwa – technologii BIM. Określenie BIM (Building Information Modeling) często kojarzy się z trójwymiarowym modelem budynku. Jednak to tylko fragment systemu, który służy do tworzenia i wykorzystania danych o budowli.  Cyfrowy zapis właściwości obiektu budowlanego jest łatwo dostępnym źródłem wszelkich danych o nim. Z pewnością przydatnym podczas projektowania, budowy oraz eksploatacji.

Zdjęcie: Prochem

BIM – cyfryzacja budownictwa

Dzięki stworzeniu wirtualnego modelu obiektu i umieszczeniu go w cyfrowej chmurze wszyscy uprawnieni na etapie projektowania mają dostęp i możliwość wnoszenia uwag i poprawek. Można w ten sposób przeanalizować wiele wariantów i wychwycić błędy, także podczas budowy. Po oddaniu do użytku model jest przydatny do zarządzania obiektem, konserwacji i serwisowania. Każdy element budynku jest łatwy do zidentyfikowania. Na przykład stolarka w obiekcie jest zamawiana elektronicznie wprost z modelu cyfrowego, więc nie ma możliwości pomyłki. W razie reklamacji, bądź potrzeby wymiany szyby wystarczy pobrać kod produktu smartfonem i przesłać do serwisu. Cyfrowe biblioteki wyrobów, które wykorzystywane są do tworzenia modeli budynków w technologii BIM, prowadzi już wielu producentów stolarki oraz akcesoriów do niej.

Co ciekawe, trójwymiarowe skany, po uzupełnieniu o dane z ekspertyz budowlanych, umożliwiają stworzenie modeli cyfrowych istniejących już budynków. Metoda jest coraz częściej wykorzystywana w dokumentacji i renowacji obiektów zabytkowych. Okazuje się na przykład, że zachowała się trójwymiarowa „odbitka” spalonej katedry Notre Dame i prawdopodobnie pomoże przy odbudowie obiektu.

Zdjęcie: Bimservice

Stowarzyszenie buildingSMART propaguje tzw. openBIM czyli uniwersalne podejście do współpracy przy projektowaniu, realizacji i eksploatacji budynków. Oparte na komunikacji i wymianie danych w oparciu o otwarte standardy. To najlepszy sposób na integrację poszczególnych branż i stosowanych przez nie narzędzi oraz upowszechnienie cyfrowego budownictwa. To ważne, gdyż zdaniem ekspertów wdrożenie BIM obniża koszty projektu o 15 % i skraca czas budowy o 30%.

Obecnie buildingSMART Polska wspierają m. in: Electra M&E Polska, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa, Mota-Engil Central Europe, Warbud, Xella, Norgips oraz Isover. Prezesem stowarzyszenia jest Juliusz Żach, na co dzień kierownik działu Badań i Rozwoju Mostostalu Warszawa S.A.

Zobacz również

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z szybą hydrożelową to jeden z najnowszych wynalazków w dziedzinie stolarki. Okazuje się, że jeśli chodzi o okna, to wciąż jest ogromne pole do innowacyjności.

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Szkło może być produkowane w czysty, zielony sposób. Nowe szkło float zaprezentował właśnie Saint-Gobain, nad podobnym rozwiązaniem pracuje AGC.

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Aluprof zaprezentował dachowy świetlik fotowoltaiczny, oparty na profilu MB-SR50N EI. Świetlik uzyskał klasyfikację odporności ogniowej REI30, co potwierdza najwyższą klasę technologiczną rozwiązania, które łączy w sobie funkcje bezpieczeństwa oraz fotowoltaiki bazującej na kropkach kwantowych.

1