Białostocka Fabryka Okien nie liczy na Tarczę antykryzysową

Red.: |Data publikacji:

Białostocka Fabryka Okien notuje co prawda spadki zamówień, ale duże zlecenie uzyskane niedawno zapewnia pracę na dłuższy czas – przyznał prezes Adam Władyko podczas rozmowy w programie „Twarda Kanapa”. Odniósł się również do Tarczy antykryzysowej. 

Adam Władyko, właściciel Białostockiej Fabryki Okien oraz Sebastian Rynkiewicz, prezes zarządu Klastra Obróbki Metali byli gośćmi programu „Twarda Kanapa” portalu bia24.pl. Tematem rozmowy było odmrażanie gospodarki oraz Tarcza Antykryzysowa.

Głównym wątkiem rozmowy w programie „Twarda Kanapa” była tarcza antykryzysowa i jej skuteczność. Gośćmi programu byli białostoccy przedsiębiorcy związani z branżą budowlaną. Białostocka Fabryka Okien to producent stolarki z Białegostoku, natomiast Klaster Obróbki Metali nie jest bezpośrednio związany z naszą branżą, ale zrzesza wokół siebie firmy które dostarczają maszyny dla budownictwa. Goście programu opowiedzieli o sytuacji w ich firmach

Póki co skutki epidemii nie dotknęły zbyt mocno branży budowlanej. Większość firm budowlanych i powiązanych z tym branż pracuje, więc na pewno mamy trochę łatwiej niż inni – Adam Władyko.

Białostocka Fabryka Okien jest zatem obecnie w dobrej sytuacji. Co prawda firma notuje spadki zamówień, ale tuż przed kryzysem białostocki producent okien uzyskał duże zlecenie co zapewnia pracę na najbliższy czas. Firma w chwili obecnej gromadzi środki ze względu na dużą niepewność.

Właściciel Białostockiej Fabryki Okien odniósł się również do tarczy antykryzysowej, która ma służyć jako pomoc rządu dla przedsiębiorców.

– Obawiam się że odmrożenie gospodarki jest za wczesne, gdyż szczyt zachorowań jeszcze przed nami. Jestem zawiedziony, Tarcza antykryzysowa nie jest dla nas żadną pomocą. Jako średnie przedsiębiorstwo jedynie co nam zaoferowano to pożyczka, co w tym momencie byłoby samobójstwem – powiedział.

Nieco inne zdanie na ten temat miał prezes zarządu Klastra Obróbki Metali, który brał udział w pracach nad tarczą antykryzysową. Sebastian Rynkiewicz uważa, że dla firm to dobry moment by mądrze odmrażać gospodarkę. Zauważa on, iż mimo że większość firm produkcyjnych przeorientowało się na pracę zdalną, to produkcja nie stanęła, a część z nich ma poprzez wcześniejsze zamówienia, zagwarantowaną produkcję do końca czerwca. Partnerzy Klastra Obróbki Metali w ostatnim czasie zmniejszyli swoje przychody w przedziale 25-50%, czego przyczyną są m.in. inwestycje w parki maszynowe, które zostały odłożone w czasie.

Cała rozmowa:

Zobacz również

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor podliczył, że w 2022 r. firma zwiększyła produkcję o 13 proc. Udało się to m.in. dzięki większym mocom produkcyjnym.

To nie był zły sezon

To nie był zły sezon

Nastroje w branży nie są wcale złe, bo kolejne podwyżki cen uratowały wyniki finansowe. Nawet producenci drzwi drewnianych informują, że w swoich bilansach odnotują na koniec roku jednocyfrowe wzrosty przychodów.

1