Będą pieniądze dla beneficjentów „Czystego Powietrza”

Autor: |Data publikacji:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatą ponad 300 mln zł dotacji z programu Czyste Powietrze. Oznacza to, że na pieniądze czeka kilkanaście tysięcy rodzin.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w drugiej połowie 2023 r. przyjmowano do realizacji wnioski, nie mając na nie pokrycia finansowego. W połowie grudnia zatrzymane zostały wypłaty z powodu wyczerpania pieniędzy w NFOŚ i funduszach wojewódzkich. Ta sytuacja ma miejsce we wszystkich funduszach wojewódzkich, zaś w pierwszej kolejności brak środków odczuły NFOŚ w Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie i Wrocławiu.

Jak dodaje ministerstwo, obecnie każdego tygodnia nie jest wypłacane ok. 100 mln zł. Na rozpatrzenie czekają 23 tys. wniosków, a średnia wartość dotacji wypłacanej na jedną umowę o dofinansowanie w obecnym etapie programu to 41 tys. zł.

Wypłata dotacji zostanie wznowiona

Resort klimatu i środowiska zapowiedział, że pracuje nad udrożnieniem programu „Czyste Powietrze”. Podjęło już też działania mające na celu poprawę sytuacji.

Minister Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że wypłata zaległych dotacji zostanie wznowiona. W pierwszej kolejności rząd zamierza skorzystać z 200 mln zł pochodzących z pierwszej transzy KPO. Ponadto resort zdecydował się sięgnąć po środki z Funduszy europejskich na infrastrukturę, klimat i środowisko, by pokryć brakującą kwotę. To może jednak zająć kilka tygodni.

Zobacz również

Otwarcie salonu G-U Open Lab

Otwarcie salonu G-U Open Lab

G-U Polska zaprosiło 18 czerwca do swojej siedziby w Poznaniu licznych przedstawicieli branży: producentów, dystrybutorów oraz media, na uroczyste otwarcie showroomu G-U Open Lab.

R+T Innovation Award 2027: zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 11 września 2026 roku

R+T Innovation Award 2027: zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 11 września 2026 roku

R+T Innovation Award 2027: wystawcy targów R+T mogą zgłaszać swoje produkty do konkursu do 11 września 2026 roku.

Vitrintec wyda w tym roku 50 mln zł na inwestycje

Vitrintec wyda w tym roku 50 mln zł na inwestycje

Vitrintec planuje zwiększyć moce produkcyjne i zbuduje nową halę. Firma planuje kolejne inwestycje i zakup nowoczesnego parku maszynowego.