Becker stawia na Alexę

Red.: WK |Data publikacji: 2019-04-29

Z roku na rok rośnie znaczenie wirtualnych asystentów głosowych.  Niedawno sterowanie głosowe swoimi wyrobami wprowadziła firma Becker – niemiecki producent automatyki do osłon i bram.

Ze sterowania głosowego firmy Becker korzystać może każdy, kto posiada centralę o nazwie CentralControl. “Rozumie” ona polecenia głosowe dzięki współpracy z urządzeniem do rozpoznawaniu głosu Alexa firmy Amazon. Aby korzystać z możliwości Alexy należy stworzyć odpowiednie sceny czyli funkcje, które będą wykonywane w odpowiedzi na konkretne polecenia. Na przykład na komendę “Alexa, włącz kino domowe” zasuną się rolety w salonie, włączy odpowiednie oświetlenie oraz telewizor.

Jako asystent Alexa potrafi jednak więcej – wyszukuje informacje, odpowiada na pytania, odtwarza muzykę, śpiewa, opowiada dowcipy, podaje aktualną godzinę, prognozę pogody, sprawdza kursy walut, itp.

becker central control
Zdjęcie: Becker

System Amazon

System składa się z inteligentnego głośnika Amazon Echo lub Echo Dot oraz usługi inteligentnego asystenta głosowego z elementami sztucznej inteligencji, działającego w internetowej chmurze. Podłączony do Internetu odbiornik głosowy przyjmuje polecenia, następnie kieruje je do centrali. Ta przekazuje komendę dalej, aż finalny impuls dotrze do zintegrowanego z systemem napędu, rolety, drzwi, oświetlenia czy urządzenia AGD lub audio-wideo. Alexa, współpracująca z urządzeniami Becker, komunikuje się w języku angielskim lub niemieckim. Kiedy będzie można z nią porozmawiać po polsku? Jeszcze nie wiadomo.

Głośniki Amazon Echo są do nabycia w sklepach internetowych w cenie poniżej 400 zł, a mniejsze, Echo Dot, poniżej 200 zł. Oprogramowanie jest dostępne bezpłatnie w sklepie Amazon.

Technologia Amazona, która na rynek weszła w 2014 roku, ma zrewolucjonizować funkcjonowanie inteligentnego domu. Dzięki głosowym komendom sterowanie urządzeniami smart home jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Z tą technologią można wiązać przyszłość inteligentnej automatyki domowej. Jest w szczególności bardzo użyteczna dla osób niepełnosprawnych lub starszych.

becker alexa
Zdjęcie: Becker

W Polsce z usług Alexy mogą korzystać także użytkownicy systemów inteligentnego domu, takich jak Fibaro czy Tahoma Somfy. Te systemy jednak nie ograniczają się do technologii Amazona, współpracują również z rozwiązaniem konkurencyjnym , czyli Google Assistant, które na urządzeniach mobilnych jest już dostępne w polskiej wersji językowej. Na rynku są też inteligentne głośniki Google Home oraz Home Mini. Jednak na razie można im zadawać pytania i wydawać polecenia tylko po angielsku. Zapewne w niedługim czasie zostanie też udostępniona wersja polska.

Becker to rodzinna firma założona w 1921 roku w wiosce Sinn, w niemieckiej Hesji. Produkuje napędy do rolet, innych osłon przeciwsłonecznych i bram garażowych. Obecnie firmę prowadzi wnuk założyciela Hans-Joachim Wiegelmann oraz Jürgen Timm. Becker jest przedsiębiorstwem międzynarodowym ze spółkami zależnymi w kilkunastu krajach. W Niemczech, gdzie odbywa się produkcja, zatrudnia 230 pracowników.

Zobacz również

Elektronarzędzia dla profesjonalistów

Elektronarzędzia dla profesjonalistów

Specjaliści, którzy zajmują się remontami i budową domów, skręcaniem konstrukcji, spawaniem, montowaniem stolarki czy pracami usługowymi wiedzą, jak ważny jest odpowiedni dobór sprzętu.

Fakro na własny koszt bada swoich pracowników

Fakro na własny koszt bada swoich pracowników

Fakro w ostatnich dniach wykryło wśród pracowników koronawirusa. Firma przeprowadziła na własny koszt badania - łącznie było ich niemal 100.

Czy okna wypełnione wodą zrewolucjonizują rynek?

Czy okna wypełnione wodą zrewolucjonizują rynek?

System WFG (“water-filled glass”), którego kluczowym elementem jest wypełnione wodą okno, przeszedł już pierwsze analizy i testy praktyczne. Ogłoszono rozpoczęcie...

1