Automatyka budynkowa będzie się intensywnie rozwijać w najbliższych latach

Red.: |Data publikacji:

Europejski rynek systemów automatyki budynków (BAS) jest przygotowany na wzrost, wynoszący rocznie ok. 3,7 proc. Analitycy rynku przewidują, że ten stan potrwa w prognozowanym przez nich okresie, czyli do roku 2028.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Research and Markets, wartość rynku automatyki budynkowej w Europie powinna w 2023 r. wynieść 3,67 mld dol., a do 2028 osiągnąć 4,41 mld.

W raportach firm badawczych są brane pod uwagę takie składowe, jak systemy zarządzania budynkiem, sterowanie oświetleniem, wykrywanie pożaru, sterowanie HVAC i systemy bezpieczeństwa. Przy czym wiodącym segmentem jest HBAC, czyli systemy wentylacji i klimatyzacji.

Kluczowymi czynnikami napędzającymi wzrost są natomiast: integracja internetu rzeczy (IoT), postęp rozwoju sztucznej inteligencji (AI) oraz wdrażanie inteligentnych czujników w różnych systemach budynków. Z kolei najbardziej aktywny pozostanie segment obiektów komercyjnych, w tym infrastruktury, szpitali, powierzchni handlowych i biur.

Globalny rynek automatyki budynkowej

Z kolei w perspektywie globalnej rynek automatyki budynkowej powinien osiągnąć w ubiegłym roku 77 mld dol., zaś w 2030 roku wynieść 130,1 mld dol. Oznacza to wzrost na poziomie 7,8 proc. r/r.

Największy jest północnoamerykański rynek BAS, którego wartość w 2022 roku wyniosła 26,5 mld dol. Natomiast szczególnie duże zapotrzebowanie na tego rodzaju rozwiązania notują rynki azjatyckie. W Japonii w bieżącym roku wielkość branży BAS powinna wynieść 25 mld dol., zaś roczny wzrost do 2034 r. utrzymać się na poziomie 8,1 proc. W Korei byłyby to wartości odpowiednio 15 mld dol. i wzrost 9 proc.

Zobacz również

WWGlass ze spadkiem sprzedaży

WWGlass ze spadkiem sprzedaży

WWGlass, należący do 10 największych producentów szyb zespolonych w Polsce, podsumował wyniki finansowe z poprzedniego roku.

Monolit z Zambrowa rozbudowuje zakłady produkcyjne

Monolit z Zambrowa rozbudowuje zakłady produkcyjne

Zambrowski producent okien z PCW i aluminium, firma Monolit, kontynuuje działalność inwestycyjną. Obecnie buduje halę produkcyjną.

Mercor odnotowuje wzrost wartości zamówień

Mercor odnotowuje wzrost wartości zamówień

Wartość zamówień pozyskanych przez Grupę Mercor w kwietniu 2024 była wyższa niż rok wcześniej, ale też przewyższyła poziom z marca bieżącego roku.

1