Forum Branżowe 02.2022
GOŚĆ NUMERU, str. 4. Trudna sztuka współpracy
„Dla mnie ten biznes, te okna to coś dużo więcej niż pieniądze. To nawet nie jest moja pasja, ale autentyczna miłość. Kocham to, co robię, i kocham ludzi, z którymi to robię” – tak swoją działalność w branży okienno-drzwiowej podsumowuje Jarosław Loos, współwłaściciel firmy Q4windows Group. Pan prezes zdradza, jak to się stało, że jego firma nie odczuła zbytnio problemów z surowcami w minionym roku. Opowiada też o trudnych początkach działalności w branży 30 lat temu i o relacjach ze swoimi wspólnikami biznesowymi.
SONDA, str. 12. Co przyniesie przyszłość?
Do tej pory nasza branża wydawała się być odporna na zawirowania na rynku spowodowane skutkami pandemii. Czy tak będzie w dalszym ciągu? Zapytaliśmy naszych czytelników, co ich zdaniem przyniesie 2022 rok. Z czym przyjdzie się mierzyć dostawcom? Czy ceny surowców będą wciąż rosły i co będzie z ich dostępnością?
SONDA, str. 14. Jak minął rok?
Przełom roku to czas podsumowań. Jaki był miniony rok? Znów trudny dla wszystkich, bo naznaczony przedłużającą się pandemią i wszelkimi problemami, jakie się z tym wiążą. Nasi czytelnicy bardzo chętnie podzielili się z nami swoimi wnioskami. Oto wypowiedzi systemodawców.
RYNEK, str. 22. Zmienne opinie o rynku okuć
Segment producentów i dostawców okuć jest jednym z ważniejszych dla stolarki budowlanej. Składa się na niego działalność ponad 40 przedsiębiorstw, których łączne obroty w Polsce sięgają 1,8 mld zł rocznie. Najwięksi i najbardziej widoczni są oczywiście dostawcy okuć obwiedniowych do okien, ale także zawiasów, zamków, okuć do drzwi, balkonów przesuwnych czy ślusarki aluminiowej. Miniony rok był krytyczny dla wielu z nich, a wiele tradycyjnych więzi zostało co najmniej mocno nadwyrężonych.
GWIAZDA MIESIĄCA, str. 24. Okna przeciwwłamaniowe. Kłopot dla włamywacza
Rozpoczynamy nowy cykl artykułów, których celem jest prezentowanie wyrobów będących w orbicie zainteresowania szeroko rozumianej branży stolarki. Gwiazdą tego miesiąca są okna pionowe, a dokładniej: ich wersje o podwyższonej odporności na włamanie. Jak wskazują statystyki, ponad 40 proc. włamań do domów jednorodzinnych ma miejsce właśnie przez okna. Szerzej o tym, jak się zabezpieczyć, pisze Anna Grocholska.
OKNA I DRZWI, str. 26. Wielkie wyzwanie dla stolarki drewnianej
Decyzją Komisji Europejskiej propikonazol, znana i popularna substancja czynna stosowana m.in. do ochrony drewna, wkrótce ma zniknąć z rynku. Kilka europejskich organizacji
związanych z branżą stolarki bije na alarm, że jej brak może powodować problemy z odpowiednim zabezpieczaniem drewnianych okien i drzwi. Co w takiej sytuacji zrobią producenci stolarki? Problemowi przyjrzał się Paweł Gregorczyk.
OKNA I DRZWI, str. 30. Dobre, tanie i od ręki
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do mieszkania i gdzie je kupić? Skorzystać z oferty renomowanego salonu czy zdecydować się na produkt tańszy z marketu budowlanego? Takie pytania zwykle zadają sobie klienci. Jednak cena nie jest jedyną różnicą między sklepem a marketem. Czy warto kupić drzwi w markecie? Na to pytanie odpowiada Magdalena Rocka.
OSŁONY I BRAMY, str. 34. Osłony dla zdrowia
Zanieczyszczenie powietrza ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi oraz zwierząt. Dotyczy to nie tylko środowiska zewnętrznego, ale również powietrza w pomieszczeniach. Jego stan można poprawić, montując m.in. specjalne osłony okienne. Ofertę rynkową przejrzał Wiesław Klimczak.
FASADY, str. 38. Światło w roli głównej
Możliwości wizualne fasady najlepiej uświadomić sobie, porównując prostą, pozbawioną jakichkolwiek ozdobnych detali elewację wrocławskiego akademika i jej sezonową modyfikację, czyli P.I.W.O. – Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy. O niezwykłych możliwościach fasad medialnych opowiada architekt Sylwia Melon-Szypulska.
ROK SZKŁA, str. 40. Drzwi z przeszkleniem
Drzwi zewnętrze to pierwsza i jedna z ważniejszych barier chroniących wnętrze przed ingerencją intruzów. Przeszklenia w nich stosowane mają wpływ na komfort użytkowania, a także parametry drzwi. Więcej o rodzajach przeszkleń i ich właściwościach w tekście Sylwii Melon-Szypulskiej.
RAPORT, str. 53. Liderzy rynku okien i drzwi – województwo lubelskie
Rzadko kupujemy okna i drzwi. Dlatego klienci, którzy stoją przed wyborem nowej stolarki otworowej, często mają problemy ze znalezieniem ważnych informacji na ten temat. Jedną z nich jest bez wątpienia stabilność przedsiębiorstwa. Wiadomo, że im większa i poważniejsza firma, tym większa pewność, że za kilka lat będziemy mogli się do niej zwrócić z naprawą czy umówić na sezonowe serwisowanie okien i drzwi. Jak wyłowić rzetelną wiedzę spośród szumu informacyjnego i zalewu niewiele mówiących reklam? W tym celu nasza redakcja przygotowała zestawienie największych firm produkujących stolarkę z województwa lubelskiego.