Forum Branżowe 06.2019
GOŚĆ NUMERU str. 2. Okna w chmurze
W majowym numerze naszego miesięcznika gościmy Ryszarda Roczniaka, właściciela firmy Voster. W wywiadzie opublikowanym na pierwszych stronach gazety mówi on o roli, jaką odgrywa firmowa drużyna kolarska Voster ATS Team. Porusza tez wiele innych tematów związanych nie tylko z własną firmą, ale też rynkiem stolarki, jakością montaży i upodobaniami klientów. Oto, co o nich mówi: „Ogólnie można stwierdzić, że polskim klientom bliżej jest chyba do upodobań estetycznych Włochów, raczej do rynków południowych niż zachodnich. W przeciwieństwie do Niemców, którym wystarcza okleina biały buk i drzwi malowane, my lubimy różnorodność, chcemy mieć wybór”. Zachęcamy państwa do przeczytania całego wywiadu.
MOJE CV ZAWODOWE str. 12
…taki ogólny tytuł ma nasz nowy cykl, w którym prezentować będziemy sylwetki branżowych specjalistów, publikując CV pisane przez nich samych. Mamy nadzieję łączyć w ten sposób tych, którzy mają wiedzę i doświadczenie, z przedsiębiorcami, którzy mają potrzeby. Jeśli wyrośnie z tego choćby jedno dobro współpracy, będziemy usatysfakcjonowani. Specjalistów branżowych zapraszamy do prezentowania na naszych łamach swojego potencjału zawodowego.
Pierwszą osobą, którą przedstawiamy, jest inżynier produktu Grzegorz Kuligowski. Jego autorstwa jest też artykuł „Projekt pod klienta”, opublikowany na str. 70. Polecamy go uwadze państwa.
Z WIZYTĄ str. 17. Rewolucja w oknach?
Ogniwa fotoelektryczne znamy od kilkunastu co najmniej lat, ale nie kojarzyły się nam raczej z przeszkleniami okiennymi. Ich niebiesko-fioletowe prostokąty nie są zbyt estetyczne nawet w fasadach. Kiedy więc dotarły do nas pierwsze informacje o ogniwach zbudowanych z kropek kwantowych naniesionych na szybę, traktowaliśmy to jako ciekawostkę.
Tak zaczyna się emocjonalna relacja z wizyty w firmie ML System. Czy rzeczywiście nowe szkło zwiastuje rewolucję w oknach? Przeczytajcie państwo sami.
OKNA str. 28. Must have
Mówi się, że wykańczanie domu to sama przyjemność. Z pewnością coś w tym jest, jednak ta przyjemność wiąże się z wydatkami i to sporymi. Dlatego warto dobrze przemyśleć swoje wybory. Załóżmy, że przychylamy się do propozycji designerow. Zgodnie z obowiązującą modą należy więc zwrócić uwagę na kolor stolarki. Must have to okna antracytowe; niezależnie od tego, z czego są ramy. Czy jednak wytrzymamy długo, mając dzień w dzień przed oczami bardzo ciemne obramowania okien? Raczej nie. I tu zadowalającym rozwiązaniem mogą być okna dwukolorowe. Co o tym sądzą przedstawiciele firm OknoPlus i Witraż? Warto poznać ich opinie.
SZYBY str. 24. Mury kontra szkło
Scott Thomsen, prezes Guardian Industries, podczas Glass Performance Days w Tampere w Finlandii przestrzegał branżę szklarską przed trudnościami. Oceniał wówczas, że około roku 2000 zużycie szkła na osobę dynamicznie rosło. Natomiast w roku 2013 branża w Ameryce Północnej i Unii Europejskiej przeżyła stagnację, a nawet w niektórych przypadkach – spadek sprzedaży. Według prezesa Guardiana zatrzymać tę tendencję mogą jedynie innowacje. I właśnie o innowacyjnych rozwiązaniach w szkle jest artykuł, który polecamy państwa uwadze.
MASZYNY str. 60. Ograniczona wypływka
Najważniejsi producenci okien z PCW w Polsce przeszli już na technologię wąskiego zgrzewu. Wielu z nich zainwestowało również w przełomową metodę łączenia kształtowego profili. W technologii tej pracuje – dotychczas bezkonkurencyjny – robot czterogłowicowy SL4 FF. Jednak niedawno na polskim rynku pojawiła się chińska maszyna, która według dystrybutora ma być tańszą alternatywą dla robota. I choć autor nie opisuje tego urządzenia dokładnie, to kilka istotnych szczegółów zostało zasygnalizowane w artykule.
MONTAŻ str. 68. Wymiana poza murem
Wymiana okien zamontowanych w warstwie ocieplenia to zabieg dużo bardziej skomplikowany niż montaż pierwotny. Zazwyczaj wiąże się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych, inwazyjnych prac murarsko-tynkarskich, a to z kolei pociąga za sobą wyższe koszty wymiany. Zanim więc one nastąpią, warto poświęcić trochę czasu na rozmowę z inwestorem, aby przygotować go zarówno na wydatki, jak i konieczny zakres prac. Taki wniosek płynie z artykułu, w którym autorka omawia różne rodzaje montażu okien – i ich wymiany – poza murem.
Zapraszamy do lektury!