Forum Branżowe - 12.2022

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Nowa normalność

„Przetrwają nie ci najwięksi, ale – jak u Darwina – ci, którzy potrafią najlepiej dostosować się do zachodzących zmian. Jeżeli będziemy umieli już dostosowywać się do tych zmian, to będzie to nowa normalność” – mówi w wywiadzie z Robertem Klosem Jacek Siwiński. Jakie jeszcze rady dla branży ma prezes zarządu Velux Polska? Dowiedzą się tego Państwo z grudniowego wydania naszego miesięcznika.

RYNEK, str. 16. Czym żyła branża w 2022 roku?

Sezon 2022 był pełen wyzwań dla branży stolarki. Zaczął się bardzo dobrze, a pierwsze dane sprzedażowe wskazywały, że czeka nas kolejny rok solidnych wzrostów. Wojna w Ukrainie diametralnie zmieniła nastroje menedżerów. Czym żyła branża w sezonie 2022? Oto nasze zestawienie najchętniej czytanych informacji w serwisie ForumBranzowe.com w poszczególnych miesiącach.

 RYNEK, str. 20. Tegoroczni jubilaci

Lata 90. XX wieku to początek nowożytnej historii branży stolarki budowlanej w Polsce. To w tamtym okresie, na przełomie wieków, powstała w naszym kraju większość firm zajmujących się dostawami komponentów do produkcji, samą produkcją bądź dystrybucją okien, drzwi i bram. Obchodzą one dzisiaj swoje okrągłe rocznice. Świętowaliśmy je wspólnie z nimi na łamach naszego magazynu w roku 2020, w sezonie 2021, ale także we właśnie mijającym. Z ogromną satysfakcją i przyjemnością wspominamy w tym miejscu wszystkich naszych partnerów, którzy w roku 2022 wspólnie z naszymi czytelnikami obchodzili rocznice swojego powstania.

DILER 2030, str. 31. Wystartowała Koalicja Termomodernizacji!

Nadchodzi czas, gdy nie wystarczy wyjść do klienta z ofertą okien i drzwi. W najbliższych miesiącach trzeba będzie mu zaoferować także sfinansowanie ich wymiany. Mamy już narzędzia, by zaproponować mu 100-procentową dopłatę – twierdzą organizatorzy Koalicji Termomodernizacji – możemy im wymienić te okna i drzwi „za darmo”.

OKNA I DRZWI, str. 36. To jeszcze nie koniec PSK!

Wśród dostawców oraz producentów stolarki coraz częściej powtarzana jest anegdota, według której w branżowych showroomach systemy PSK są eksponowane wyłącznie po to, by inwestorzy decydowali się na zakup nowocześniejszych rozwiązań typu smart-slide. Czy rzeczywiście zamiast alternatywy stały się zamiennikiem konstrukcji uchylno-przesuwnych? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Paweł Gregorczyk.

OSŁONY I BRAMY, str. 44. Konserwacja osłon zewnętrznych

Rolety, żaluzje i screeny chronią okna od zewnątrz, więc są szczególnie narażone na działanie deszczu, wiatru i pyłu. Te czynniki mogą powodować zarysowania lub uszkodzenia powłok osłon, a nawet awarię mechanizmów. Warto więc zadbać o ich oczyszczenie i konserwację. Nie jest to trudne, choć może być czasochłonne. Na pewno jednak dobrze jest o tym pomyśleć, by zapewnić prawidłowe działanie osłon zewnętrznych. Jak dbać o osłony zimą, radzi Grzegorz Kowalczyk.

FASADY, str. 48. W czujnym oku kamery

Dysponując najprostszym modelem kamery termowizyjnej, można przeprowadzić bardzo interesujące obserwacje dotyczące funkcjonowania powłok budynków pod względem termicznym. W czasach, gdy zastanawianie się nad sposobem ograniczenia ilości zużywanych kilowatogodzin stało się jednym z najbardziej promowanych zajęć, warto sięgnąć po takie narzędzie.

KOMPONENTY, str. 64. Salon na niepogodę

Ogród zimowy jest bardzo atrakcyjnym dodatkiem do domu jednorodzinnego. I właściwie jedyne, co może studzić zapał inwestorów, to wysoki koszt wykonania. Jak jest wysoki, analizuje Anna Grocholska.

KOMPONENTY, str. 68. Po drugiej strony okna

Polscy producenci stolarki już od dawna eksportują swoje wyroby. Obsługują różne rynki zagraniczne, dostosowując się do lokalnych wymagań i oczekiwań. Jakie one są? Tłumaczy Zofia Habro.

MONTAŻ, str. 74. Wstrząśnięte nieprzemarznięte

Gdy jest do zrealizowania zlecenie, pogoda nie powinna w tym przeszkadzać. Wiedzą o tym doskonale monterzy okien, drzwi i bram, dlatego od listopada coraz częściej sięgają po piany zimowe, którym niestraszne przymrozki. Szerzej o właściwościach pian zimowych pisze Andrzej Witulski.

 PRODUKCJA, str. 76. Konstrukcja z automatu

W zakładach wykonujących konstrukcje aluminiowe najczęściej automatyzuje się cięcie i obróbkę profili. Jednak obecna technologia pozwala na zautomatyzowanie także innych procesów. Więcej na ten temat znajdą Państwo w tekście Wiesława Klimczaka.

PRODUKCJA, str. 82. Okna w kolorze

Stolarka okienna jest elementem wystroju wnętrza, który chcemy eksponować. Dzisiaj klient ma ogromny wybór, jeżeli chodzi o jej kolorystykę. Producenci oferują szeroką gamę barw zarówno okien drewnianych, z PCW, jak i z aluminium. Jakie okleiny okien są dziś na czasie i jakie są sposoby barwienia stolarki, opisuje Ewa Pierzchała.

RANKING, str. 90. Liderzy okien i drzwi – województwo śląskie

Tym razem przenosimy się do regionu, w którego pejzaż wpisane są familoki i szyby kopalniane. Jak wygląda zestawienie liderów rynku okien i drzwi województwa śląskiego? Znajdziemy tu wielu znaczących producentów stolarki, ale funkcjonują oni w cieniu giganta tej branży, i to nie tylko w skali krajowej.

 

 

1