Forum Branżowe 12.2021
GOŚĆ NUMERU, str. 4. Liczę na stabilizację
Na naszej grudniowej okładce gości Tomasz Grela, prezes zarządu firmy Aluprof, który rozmawia z Robertem Klosem o trudnej sytuacji na rynku surowców i o problemach z dostępnością aluminium. Jaki to miało wpływ na produkcję systemów aluminiowych? O ile one zdrożały? Prezes Aluprofu obawia się, że „niedługo nastąpi moment, w którym nasz produkt stanie się nieprzystępny cenowo dla klientów końcowych. Przy tak dużych podwyżkach zaczną oni szukać tańszej alternatywy lub rezygnować z zakupu”. Zachęcamy do lektury całego wywiadu.
RYNEK, str. 12. Szanse i wyzwania
Jesienne edycje Ogólnopolskiego Forum Stolarki na stałe wpisały się w krajobraz polskiej branży stolarki. To właśnie podczas tego wydarzenia poznajemy pierwsze wyniki mijającego sezonu oraz liderów z kilkunastu segmentów. Również w formule online pielęgnowane są te tradycje. Jak wyglądała tegoroczna edycja OFS-u – czas na podsumowanie.
RYNEK, str. 16. Sezon drożyzny
Jednym z najważniejszych tematów jesiennej edycji Ogólnopolskiego Forum Stolarki była sytuacja surowcowa w branży stolarki. Jak się kształtują ceny i jaki mają wpływ na ceny produktów? Czy nadchodzi stabilizacja? Na te pytania odpowiedzi szukali prelegenci i uczestnicy debaty drugiego dnia tego wydarzenia. Oto najważniejsze wnioski z debaty.
RYNEK, str. 25. Materiał przyszłości
W dzisiejszych czasach wszystkie przedsiębiorstwa powinny dążyć w swojej działalności do ograniczenia śladu węglowego. To pozwoli na osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju. To właśnie aluminium jest materiałem, który może być pomocny w realizacji tych założeń. O zaletach tego materiału pisze szerzej Magdalena Rocka.
SONDA, str. 28. Jak minął rok?
Grudzień to czas podsumowań. Jaki był ten mijający rok? Znów trudny dla wszystkich, bo naznaczony przedłużającą się pandemią i wszelkimi problemami, jakie się z tym wiążą? Nasi czytelnicy bardzo chętnie podzielili się z nami swoimi wnioskami. Oto wypowiedzi producentów stolarki otworowej.
FASADY, str. 40. Fasada w kolorze
Kolory mogą zupełnie zmieniać charakter obiektów – wiedzą o tym doskonale właściciele samochodów, które zupełnie inaczej prezentują się w czarnej, czerwonej czy błękitnej odsłonie. Podobnie jest z budynkami. W jaki sposób uzyskuje się kolory na elewacji i co zrobić, by nie przesadzić? O tym w tekście architekt Sylwii Melon-Szypulskiej.
KOMPONENTY, str. 52. Przegląd okuć obwiedniowych
Jako obwiedniowe określa się potocznie okucia rozmieszczone na obwodzie skrzydła, służące do otwierania, blokowania i zamykania okien oraz drzwi balkonowych. Jakie są ich rodzaje i co sprawia, że są dobrze dobrane do okien i zapewniają im wodoszczelność, przepuszczalność powietrza, a jednocześnie odporność na włamanie? Takie informacje znajdą Państwo w artykule inż. Zbigniewa Czajki.
DOM AKTYWNY, str. 58. Korzyści z instalacji pompy ciepła
Dom Aktywny nie może się obyć bez energooszczędnego systemu ogrzewania. Najlepiej sprawdzi się tu pompa ciepła, która jest urządzeniem tanim w eksploatacji i niezawodnym. Ma to znaczenie zwłaszcza dziś, gdy ceny energii elektrycznej szybują w górę. Więcej o rodzajach pomp ciepła i kosztach jej użytkowania pisze Monika Ochnik.
MONTAŻ, str. 63. Niski próg bez błędów
Drzwi wejściowe czy balkonowe z niskim progiem oznaczają wygodę dla użytkownika. Coraz więcej firm oferuje takie rozwiązania, ale ich montaż musi być szczególnie staranny. Jak właściwie zamontować drzwi z niskim progiem, radzi Zofia Habro.
MONTAŻ, str. 66. Nietypowy ból głowy?
Trójkątne, łukowe, okrągłe, a nawet zupełnie nieregularne – okna o nietypowych kształtach mogą sprawić montażystom duże kłopoty. Zwłaszcza jeśli np. na etapie ich planowania i zamawiania zawiedzie komunikacja między inwestorem, sprzedawcą okien i ekipą budowlaną. O tym, na co uważać podczas montażu okien o nietypowym kształcie, pisze Mariusz Hanysz.
PRODUKCJA, s. 70. Stolarka pod ochroną
Okna i drzwi to istotny element każdego domu czy mieszkania, a do tego niekiedy bardzo drogi. Z tego względu na czas remontu lub wykańczania całą stolarkę warto odpowiedniozabezpieczyć, by po zakończeniu prac wyglądała jak nowa i nie wymagała kosztownych napraw. O tym, jak to dobrze i skutecznie zrobić, pisze Agnieszka Bykowicz.