Forum Branżowe - 12.2020

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 2. Klient przede wszystkim

Gościem grudniowego numeru naszego miesięcznika jest Tomasz Sęk – prezes zarządu firmy Yawal. W wywiadzie opublikowanym na pierwszych stronach gazety jest mowa historii firmy, która trzydzieści lat temu wykonała w Warszawie pierwszą swoją realizację. Od tego czasu trwa rozwój systemowych rozwiązań aluminiowych i – jak zapewnia nasz rozmówca – „droga do sukcesu jest stale w budowie”. Kolejne wątki rozmowy to: po pierwsze, ekologia, która staje się istotnym argumentem sprzedażowym; i po drugie – fotowoltaika jako nowa gałąź działalności firmy. Oczywiście, nie brakuje też nawiązań do aktualnej sytuacji i pytania o to, jak pandemia wpłynęła na tegoroczne wyniki handlowe Yawala.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do przeczytania pełnej wersji wywiadu.

 SONDA, str. 25. Rok 2021. Jaki będzie?

Słowa pandemia i Covid odmieniamy ostatnio na wszelkie możliwe sposoby. Bo też rzeczywistość może przysparzać emocji i to zdecydowanie negatywnych. Dopiero co mieliśmy nadzieję, że życie zaczyna się normalizować, a tu znowu okazało się, że nie jest dobrze. W tej sytuacji naprawdę trudno przewidywać, co będzie nie tylko w przyszłości, ale nawet w znacznie mniej odległej perspektywie. Niemniej warto zastanowić się, może na chwilę przystanąć, ustalić priorytety. Tak w życiu prywatnym, jak i w biznesie. Dlatego polecamy uwadze naszych czytelników opinie, które zebraliśmy w redakcyjnej sondzie.

OKNA, str. 42. Bogactwo rozwiązań

Artykuł opisuje amerykańskie okna, które większość z nas widziała na filmach. Najczęściej zobaczymy na nich window seat – przytulne kąciki tuż przy szybie, z którego to miejsca można wygodnie obserwować otoczenie. Rzeczywiście, jest to rozwiązanie najbardziej tradycyjne. Nie oznacza jednak, że dzisiaj nie stosuje się również innych. Jakich? Odpowiedź na naszych łamach.

 OSŁONY, str. 56. Hałas pod kontrolą

Mieszkańcy miast są narażeni na ciągły hałas, który często przekracza 65 dB i nie ustaje nawet w nocy. Szczególnie dotyczy to domów w pobliżu ruchliwych ulic, lotnisk, fabryk i szkół. Jednak można się z nim spotkać także w miejscach spokojniejszych. Jego źródłem są imprezy sąsiedzkie, koszenie trawników czy zabawy dzieci. Co zrobić, aby dom stał się oazą ciszy? Mówiąc najogólniej, należy zadbać o jego dobrą izolacyjność akustyczną. Wskazówki, jak to zrobić, znajdą państwo w artykule Wiesława Klimczaka.

AKCESORIA, str. 60. Okna dla dzieci

O specjalnych zabezpieczeniach okien w pokojach, w których przebywają dzieci, pisaliśmy wielokrotnie. Bo nigdy dosyć przypominania. W mieszkaniach w blokach stawiamy przede wszystkim na zabezpieczenie stolarki przed otworzeniem. Po to, by dziecko nie wypadło. W domach jednorodzinnych taka ochrona może być mniej konieczna; szczególnie gdy do dyspozycji latorośli jest tylko parter. Wtedy pierwszoplanowe jest zabezpieczenie szyb. Osobne rozwiązania proponują okuciowcy. O wszystkich piszemy w artykule, który jest skierowany głównie do rodziców.

FASADY, str. 72. Precyzja na budowie

Od staranności montażu, wiedzy pracowników firmy wykonawczej zależy w głównej mierze to, czy inwestycja w fasadę będzie sukcesem technicznym i finansowym czy porażką. Każdy uczestnik procesu inwestycyjnego jest odpowiedzialny za swój etap prac i wie o nim najwięcej. Dlatego aby wyszczególnić kilka newralgicznych momentów dotyczących montażu fasady, a decydujących o jej wartości, skorzystaliśmy z konsultacji z wykonawcą. Polecamy państwu jego opinie, spisane przez Sylwię Melon-Szypulską.

OPROGRAMOWANIE, str. 92. Bez przestojów

W każdej fabryce, również wytwarzającej stolarkę, podstawą sprawnej produkcji jest dostawa komponentów – w określonej liczbie i na czas. Obecnie wiele okien jest wykonywane na indywidualne zamówienie i często są to konstrukcje niestandardowe. Dlatego sprawna współpraca z dostawcami staje się wyjątkowo ważna. Tę część działalności firmy wydajnie wspomaga odpowiednie oprogramowanie IT. Jak wybrać to najbardziej odpowiednie radzą specjaliści z firm Klaes i Orgadata. 

MONTAŻ, str. 97. Zdrowie i fachowość

Ponad dziewięć miesięcy temu świat zmienił się nie do poznania. Pandemia koronawirusa spowodowała, że dosłownie w ciągu kilku tygodni każdy z nas został zmuszony do zmiany trybu życia i wielu zachowań, które do tej pory wydawały się oczywiste, niezauważalne. Z dnia na dzień przestaliśmy podawać sobie rękę na powitanie, a niezbędnym elementem stały się maseczki ochronne na usta i nos. Zmiany dotknęły nas nie tylko w życiu prywatnym, ale też zawodowym. Nie ominęły przy tym branży usług; w tym montażystów stolarki. W artykule przypominamy, jak powinni zachowywać się, gdy wchodzą do domu zleceniodawcy.

MOJE OKNO, str. 102. Miejsce na ziemi

Co miesiąc na ostatniej stronie magazynu publikujemy wywiady z osobami, które – naszym zdaniem – zasługują na uwagę. Niekoniecznie są to artyści z pierwszych stron gazet; niekoniecznie celebryci, o których przeczytać można wszędzie. Naszemu wyborowi zawsze towarzyszy chęć zainteresowania państwa ciekawym pomysłem na siebie, na własną pracę i dom. W tym miesiącu postanowiliśmy przypomnieć te fragmenty wypowiedzi naszych gości, które mówią właśnie o ich domach, przestrzeniach dla nich wyjątkowych.  Zapraszamy do tej świątecznej lektury.

Jak zwykle polecamy uwadze państwa cały miesięcznik.

Zobacz także