Forum Branżowe - 12.2019

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 2. Synergia nowych wdrożeń

W listopadowym numerze naszego miesięcznika gościmy Krzysztofa Galę, dyrektora generalnego firmy Hensfort. W wywiadzie opublikowanym na pierwszych stronach gazety wspomina on początek swojej pracy przed 20 laty i pierwsze wyprodukowane okno. Mówi o ogromnym technologicznym skoku, jaki dokonał się w stolarce przez te dwie dekady. Dalej, w odpowiedzi na kolejne pytania Roberta Klosa, nasz gość rozwija temat rozbudowy zakładu i zakupu oprogramowania do sterowania produkcją; na koniec dzieli się doświadczeniami związanymi z innowacyjnością firmy. Z tym wątkiem wiąże się najważniejsza myśl wywiadu: „Takie zmiany nie dzieją się z dnia na dzień; wymagają czasu, aby zostały wymyślone, wdrożone i wprowadzone na rynek”.

 RANKING, str. 22. Ciągle w sinusoidzie

Prawa ekonomii są nieubłagane, po kilku słabszych latach przychodzi hossa, po kilku sezonach szybkiego rozwoju musi nastąpić wyhamowanie. Z aktualnych danych na temat stanu gospodarki w Polsce i innych krajach europejskich wynika, że po pięciu latach dynamicznego rozwoju – w roku 2019 roku – weszliśmy w fazę spowolnienia. Centrum Analiz Branżowych przygotowało zestawienie obrazujące, jak firmy z naszej branży, zarówno producenci, jaki i dostawcy, wykorzystały ten pięcioletni okres dobrej koniunktury w gospodarce europejskiej. Wzięliśmy pod uwagę wyniki 250 największych przedsiębiorstw, spośród których prezentujemy pierwszą dwusetkę tych, które od 2013 roku urosły najmocniej. W gronie tym znalazło się po stu producentow i dostawcow dla branży stolarki.

Artykuł wprowadzający oraz lista najbardziej dynamicznych firm to pozycje obowiązkowe w lekturze tego numeru.

 TRENDY, str. 38. Epokowa misja okien

Organizacja Glass for Europe opublikowała właśnie dokument wskazujący, jak w stosunkowo łatwy sposób obniżyć emisję dwutlenku węgla. Można to osiągnąć wstawiając do budynków okna wyposażone w nowoczesne szyby. Przygotowano zatem dwa scenariusze: pierwszy odnosi się do roku 2030 i tego, jakie potencjalne korzyści mogą być osiągnięte z wymiany okien, a drugi, dotyczący roku 2050, jest tym, który wyznaczyła Komisja Europejska jako datę osiągnięcia przez Europę neutralności klimatycznej.

Więcej szczegółów na temat obu tych scenariuszy w artykule. Zapraszamy!

 WZORNICTWO, str. 40. Drzwi ciągle nowe

To prawda znana od dawna: w mieszkaniu stolarka w dużym stopniu pełni funkcję ozdobną. Choć drzwi oddzielają jedno pomieszczenie od drugiego, to jednak kupujący w pierwszej kolejności zwracają uwagę na ich wygląd. Dlatego producenci starają się oferować jak najwięcej kombinacji wzorów i wykończeń, by potencjalny klient znalazł odpowiednie dla siebie. Na co stawiają takie firmy jak np.: Cal, Invado czy Pol-Skone? Warto przeczytać!

 SZYBY, str. 56. Fantazje stają się faktem

Na rynku widać tendencję do tego, żeby szkło stosowane w budownictwie stawało się coraz bardziej wielofunkcyjne. Już jest nie tylko komponentem okna czy elementem fasady jako materiałow budowlanych, ale za pomocą szyby można osiągnąć dodatkowe efekty. Wystarczy wrócić do Pierwszej Krajowej Wystawy Innowacji, która odbyła się w październiku w Nadarzynie pod Warszawą. Produktem, który został tam wyróżniony, było okno wyposażone w szybę fotowoltaiczną. Patrząc jednak na inne nowe wyroby, można stwierdzić, że szyba zespolona znacznie zmieniła się w ostatnim dziesięcioleciu.

Właśnie o tych zmianach traktuje artykuł Magdaleny Rockiej, który polecamy uwadze państwa.

FASADY, str. 62. Światowo i krajowo

Najciekawsze imprezy dla branży fasadowej odbywają się poza granicami naszego kraju. Jednak jest całkiem spora szansa, że krajowe środowisko będzie w stanie rozwinąć niedawną Pierwsza Krajową Wystawę Innowacji do wydarzenia równie cenionego jak targi szklarskie w Duseldorfie, Bau w Monachium czy Fensterbau w Norymberdze. Nie brakuje bowiem profesjonalistów zainteresowanych nowoczesną myślą techniczną; nie brakuje także rozwiniętego rynku z rosnącym zapotrzebowaniem na zaawansowane technologicznie produkty. Tymczasem, aby zobaczyć najciekawsze wyroby, zapoznać się z obowiązującymi trendami i ocenić ich potencjał na podstawie przekrojowej, międzynarodowej wystawy trzeba wyruszyć w podróż po Europie.

A co zainteresowało naszą autorkę najbardziej? Przeczytajcie państwo sami.

 MONTAŻ, str. 78. Uszczelnienie w płynie

Polskie prawo mowi, że połączenia okien z ościeżami należy projektować i wykonywać pod kątem osiągnięcia ich ca kowitej szczelności na przenikanie powietrza. Nie wskazuje przy tym, jaką technologię zastosować, aby montaż był zgodny z tym zaleceniem i nie narażał wykonawcy na reklamacje. Według „Wytycznych do montażu okien i drzwi zewnętrznych”, opracowanych przez Niemieckie Stowarzyszenie Jakości RAL, prawidłowy montaż powinien skutecznie zabezpieczać połączenie z murem przed przenikaniem powietrza, wody i pary wodnej. Niezbędne jest uszczelnienie trzech płaszczyzn: wewnętrznej (1), środkowej (2) i zewnętrznej (3).

To elementarz montażysty. Warto jednak, by cały artykuł przeczytali nie tylko bezpośrednio zainteresowani montowaniem okien.

 Dzisiaj wyjątkowo zakończymy prezentację treści naszego miesięcznika słowami Mieczysława Szcześniaka:

Szanowni czytelnicy – życzę państwu najsampierw, jak mawiał mój dziadek, zdrowia. I żebyśmy potrafili przenosić góry, nie tylko dla siebie, ale też dla innych! Życzę wam też pasji na każdym poziomie codzienności, w każdym czasie, bo pasja daje sens, siłę i radość życia.

 Cały wywiad z tym wyjątkowym artystą znajduje się na stronie 95.

Zapraszamy do lektury!

1