Forum Branżowe - 12.2017

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU str. 2. Czytanie rynku
Tym razem zamieszczamy rozmowę z Michałem Maciejewskim, dyrektorem handlowym w firmie Eko-Okna. Jak zwykle pod koniec roku, dużo miejsca zajmuje spojrzenie na dotychczasowe osiągnięcia i wskazanie najważniejszych celów na przyszłość. Wśród nich jest wprowadzenie do produkcji ogrodzeń. U podstaw tej decyzji leżą m.in. oczekiwania klientów. Coraz większa grupa chce bowiem wyposażyć dom już nie tylko w stolarkę z jednej firmy, ale też – jak widać – w inne wyroby. Innym, interesującym wątkiem jest ocena polskiego rynku. A ta się zmienia – w opinii naszego rozmówcy nie jest to już tylko szukanie najniższej ceny. Rzeszę inwestorów zasiliło pokolenie wychowane na zdobyczach elektroniki i nowoczesnych technologiach. Efektem jest więc oczekiwanie od wyrobów pewnej „inteligencji” i poszukiwanie takich, którymi można sterować centralnie.

Rozmowa z Michałem Maciejewskim jest o tyle bardziej interesująca, że obserwuje on nie tylko rynek polski, ale również zagranicę.

OSŁONY str. 38. Materiał we wnętrzu
Ostatnio sporo piszemy o wzornictwie. Bo i temat wdzięczny, i warto pokazać, czego oczekują klienci, jeśli chodzi o wyposażenie wnętrz. Tym razem więc poruszamy temat wewnętrznych osłon przeciwsłonecznych. Warto wiedzieć, że zmienia się nie tylko ich design, ale też wchodzą nowe rozwiązania. A przecież wydawało się, że tutaj już niec nowego się nie wymyśli… Wśród nowinek jest rozwiązanie polegające na naklejeniu tkaniny na szybę. Ogólnie jednak spojrzenia inwestorów kierują się chyba ku tradycyjnym osłonom. Jednak poszukiwane są inne materiały. Jakie? Dowiedzieć się tego można z naszego artykułu.

BRAMY str.40. Bramowy minimalizm
Od całej stolarki wymagamy też coraz więcej. W nurt industrialny wpisują się stonowane kolory bram garażowych. Zwolennicy minimalizmu wybierają szarości, a oferta takich wykończeń zdecydowanie rośnie. Co nie znaczy, że nie ma innych propozycji. Jednak o tradycyjnych rozwiązaniach tym razem nie piszemy. Pokazujemy jednak, że nawet w tak trudnej dziedzinie, jak dekoracja bramy garażowej, można zaproponować coś ekstra. A jest to… nadruk umieszczony na pancerzu. Dla pań może być plaża lub ulubiony kwiat, dla panów zaś np. atrakcyjna dziewczyna. Możliwości jest wiele. Niektóre pokazaliśmy na zdjęciach ilustrujących artykuł.

OKUCIA str. 44. Szczególne wymagania
Nowoczesne realizacje to z pewnością temat, którym chętnie chwalą się producenci stolarki oraz szkła. Zanim jednak efektowny projekt architekta przemieni się w interesujący budynek, do pracy biorą się konstruktorzy. Budynki bowiem zazwyczaj mają okna (oczywiście nie tylko). Te zaś mają okucia, o których właśnie możecie przeczytać w tym artykule. O okuciach, od których wymaga się szczególnie dużej nośności i często bardziej skomplikowanych funkcji. O tym w artykule.

AUTOMATYKA str. 52. Zawod: intergrator
Cóż to? – zapytają czytelnicy. To znak czasów – czyli wymagania domów inteligentnych. Integratorem jest bowiem ten, kto potrafi połączyć wszystkie rozwiązania techniczne smart home w jeden, spójny, działający bezawaryjnie system. Ponieważ to pojęcie jest dość nowe, dlatego szerzej opisujemy, na czym musi się znać integrator, jakie powinien mieć wykształcenie i umiejętności. Warto zapoznać się z tym artykułem, gdyż na pewno jeszcze nie raz będziemy pisać o przedstawicielach tego zawodu.

PROFILE str. 56. Czego chcą klienci
Moda na aluminium. Może na razie dopiero się upowszechnia, jednak warto o niej mówić i pisać. Aluminium bowiem to materiał nowoczesny, mający wiele zalet. Z profili i systemów wykonywać można właściwie wszystkie przegrody w budynkach. Zatem zarówno ściany, jak i stolarkę. Jeśli potrzeba, elementy te mogą być ciepłe, nieodbiegające parametrami od tych z tworzywa. Mało tego, mogą też spełniać wymagania budynków pasywnych. Jakimi zatem cechami powinny się charakteryzować. Aby się tego dowiedzieć, wystarczy sięgnąć po grudniowe wydanie naszego magazynu.

SZYBY str. 61. Na fali oczekiwań
Czy fasada musi być monotonna? Czy okno ma tylko wpuszczać światło dzienne? Zdecydowanie: nie. Okazuje się bowiem, że przed szkłem budowlanym można postawić nowe zadania. Szyba sama się czyści, zatrzymuje lub przepuszcza ciepło. Ale też grzeje zamiast kaloryferów albo rozpuszcza śnieg i lód na dachu. Ale może też służyć jako ekran. Ten zaś może być olbrzymi, jeśli odpowiednie szkło zamontuje się na fasadzie. O tym, jakie możliwości oferuje obecnie przeszklenie, piszemy na naszych łamach.

SZKŁO str. 63. Na drodze płomieni
Szkło jest eleganckie, wygląda lekko, choć w rzeczywistości może być bardzo wytrzymałe. Nie tylko wpuszcza światło, ale też chroni. Jedną z takich funkcji szyb jest niedopuszczanie do rozprzestrzeniania się pożaru. Szkło ogniochronne stosuje się powszechnie do wygrodzenia tzw. stref pożarowych w budynkach. Ale nie tylko. Wśród mniej lub bardziej wykorzystywanych zastosować są m.in. ściany działowe, ale też podłogi, stropy czy schody. W artykule piszemy o tym, jakie muszą spełnić wymagania i jakie szkło używa się do tego, by zapewnić ludziom bezpieczeństwo podczas pożaru.

MASZYNY str. 70. Stopień z automatyki
Automatyzacja nie musi oznaczać świata robotów rodem z filmów science fiction. W fabrykach produkujących stolarkę wystarczy wyręczanie ludzi w pewnych czynnościach przez maszyny. To bardzo przydatne rozwiązania, które pozwalają na zmniejszenie ilości tzw. błędów ludzkich i bardziej precyzyjne wykonywanie wyrobów. Nic więc dziwnego, że nowoczesne maszyny znajdziemy już we wszystkich zakładach. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, oferowane są też coraz to nowsze i bardziej skomplikowane konstrukcje. Aby przybliżyć naszym czytelnikom możliwości tego rodzaju urządzeń, opisujemy je w naszym artykule.

USZCZELNIENIA str. 74. Zimowa chemia
Ostatnie łagodne zimy zachęciły do przedłużenia sezonu montażu stolarki na cały rok. Niemniej kilka miesięcy jest znacznie chłodniejsze, a temperatura spada poniżej zera. Co zrobić, aby zamontowane w tym czasie okna czy drzwi nie były słabiej osadzone i bez problemu spełniały swoje zadania? Otóż do montażu należy używać odpowiednich preparatów. Te podstawowe, jak piany, silikony czy kleje, oferowane są również w wersjach zimowych. Ich stosowanie różni się nieco od produktów tzw. letnich. O tym, co wybrać, i jak używać, piszemy na łamach naszego pierwszego, zimowego wydania.

OPROGRAMOWANIE str. 76. Serwis w pakiecie
O maszynach piszemy w tym wydaniu „Forum Branżowego”, wypada więc wspomnieć też o tym, jak z nich korzystać. Podstawą do niezakłóconej pracy i współdziałania w ramach linii produkcyjnej jest odpowiednie oprogramowanie. Do jego przygotowania potrzeba specjalistów, których zadaniem jest również wdrożenie systemu informatycznego i czuwanie nas jego działaniem. Jak każdy produkt, tak również i ten objęty jest swego rodzaju gwarancją, zapewniającą pomoc – przez pewien czas – wytwórcy oprogramowania. Dalej jednak bywa, że coś zadziała nie tak, jak powinno. Potrzebny jest więc serwis. I właśnie o tym, czy warto z niego korzystać i jakie profity otrzymamy w zamian, piszemy w naszej publikacji.

SPRZEDAŻ str. 86. Pod ostrym kątem
Okna podlegają zmieniającej się modzie. I chodzi nie tylko o kolorystykę, kształt klamek czy funkcje. Dla klientów liczy się też design ram. By dowiedzieć się, jakie modele poszukiwane są w punktach handlowych, trzeba sięgnąć po grudniowe wydanie naszego miesięcznika. Podpowiemy tylko, że oprócz opinii sprzedawców, pokazujemy także – choć w dużym skrócie – ofertę producentów.

Owocnej lektury!

Zobacz także

1