Forum Branżowe 11.2023
GOŚĆ NUMERU, str. 4. Jakość ponad wszystko
Gościem naszego listopadowego wydania jest Marek Grzegorz Sadek, człowiek wielu pasji i talentów, na którego drodze pojawiły się też okna. Jak to się stało, że potentat w branży kamieniarskiej i nagrobkowej zajął się również produkcją okien z segmentu premium? I jak udało mu się odbudować markę Jezierski? Zapraszamy Państwa do fascynującego świata biznesów Pana Sadka.
OD REDAKCJI, str. 12. Rekordowy OFS za nami
Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Forum Stolarki po raz kolejny udowodniła, że jest najważniejszą imprezą tej branży. Do Jachranki przybyła rekordowa liczba uczestników, by przez dwa dni dyskutować o budowaniu przewag konkurencyjnych, zrównoważonym rozwoju oraz automatyzacji, optymalizacji i wydajności. W czasie wydarzenia odbyła się również Gala Liderów Rynku Stolarki, kto otrzymał dyplom w najważniejszych kategoriach?
GWIAZDA MIESIĄCA, str. 22. Nawiewniki
Osoby planujące wymianę okien w ramach programu „Czyste Powietrze” czy „Ciepłe Mieszkanie” przede wszystkim mają nadzieję na pozbycie się nieszczelnej stolarki i tym samym ograniczenie wydatków na ogrzewanie. Jednak duża szczelność nowoczesnych okien może być źródłem problemów, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie właściwej wentylacji. O tym, jak ją zapewnić, pisze Hanna Czerska.
OKNA I DRZWI, str. 24. Okna mniej typowe
Jednym z najbardziej znanych budynków w Sopocie jest Krzywy Domek, który charakteryzuje się falującą formą. Ważną rolę w postrzeganiu tego obiektu odgrywają okna o nietypowych kształtach. Można powiedzieć, że to stolarka wyprodukowana w Pinusie tak naprawdę nadaje charakter Krzywemu Domkowi, a takich realizacji jest więcej. Czy na polskim rynku jest popyt na nietypowe okna? Sprawdziła to Magdalena Rocka.
OSŁONY I BRAMY, str. 34. Z wilgocią za pan brat
Łazienka to miejsce, w którym dbamy zarówno o ciało, jak i umysł. Aby utrzymać równowagę między estetyką a funkcjonalnością w tym pomieszczeniu, niezbędne są odpowiednie osłony wewnętrzne, które nie tylko ochronią prywatność, ale jednocześnie poradzą sobie z wilgocią. Które rodzaje osłon i materiałów poradzą sobie z trudnymi warunkami, jakie panują w pomieszczeniach wilgotnych? Na te pytania odpowiada Joanna Bajkiewicz.
FASADY, str. 38. Domy do termomodernizacji. Wersja pasywna
Opcja gruntownej termomodernizacji budynku umożliwiającej uzyskanie standardu pasywnego może się wydawać atrakcyjna wielu inwestorom. Idealny budynek pasywny pozwala bowiem cieszyć się niskimi kosztami eksploatacji, a w wersji autonomicznej – znacznym stopniem niezależności. Jak to wygląda w praktyce? Wyjaśnia architekt Sylwia Melon-Szypulska.
KOMPONENTY, str. 48. Zamiast stali
Stalowe wzmocnienia w kształtownikach okien z PCW usztywniają konstrukcję. Jednak jest coraz więcej pomysłów na to, jak można zastąpić stal, która oprócz wielu zalet ma także wady. Więcej na ten temat znajdą Państwo w tekście Magdaleny Rockiej.
KOMPONENTY, str. 53. Od magazynu do klienta
Jednym z ogniw łańcucha obsługi klienta – bardzo ważnym z punktu widzenia jego zadowolenia – jest proces kontroli, kompletowania i dostawy produktów. O ile na wcześniejszych etapach realizacji zamówienia w przypadku pomyłki sprawę można rozstrzygnąć na terenie firmy, o tyle w przypadku błędów związanych z wysyłką czy kontrolą weryfikatorem będzie klient. Świadomość takiego stanu rzeczy staje się coraz bardziej powszechna, co przynosi korzyści zarówno producentom, jak i odbiorcom. Szczegóły w tekście Zofii Ryhelskiej.
VADEMECUM STOLARKI, str. 56. Fasady małoobiektowe
Lekka ściana osłonowa to bardzo efektowny element architektury. Do niedawna takie systemy elewacyjne zarezerwowane były głównie dla budynków użyteczności publicznej, biurowych czy pasaży handlowych. Teraz wielkopowierzchniowe przeszklenia coraz częściej stosuje się też w prywatnych domach oraz budynkach usługowych o niewielkiej skali. Z jakimi wyzwaniami mierzą się architekci i wykonawcy takich fasad? Jakie systemy i szkło są w nich wykorzystywane i jak osłonić szklane ściany przed słońcem? Na to pytanie i wiele innych odpowiada nasze vademecum.