Forum Branżowe - 11.2024

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Rozsądne i elastyczne zarządzanie

W listopadowym wydaniu naszego miesięcznika gościmy Kamila Gierszewskiego, dyrektora handlowego oraz członka zarządu firmy Drutex, który przez ostatnich kilkanaście lat pracował jako dystrybutor stolarki, więc poznał ich potrzeby i problemy, z jakimi się zmagają. Jak zebrane doświadczenia wpływają na jego obecną pracę? Jak firma Drutex radzi sobie z brakami surowców i na jakich rynkach chce się rozwijać. Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdą Państwo w naszej rozmowie.

RYNEK, str. 14. Ogólnopolskie Forum Stolarki 2024

Tegoroczne Ogólnopolskie Forum Stolarki po raz kolejny potwierdziło swoją pozycję kluczowego wydarzenia w branży stolarki. Jak zwykle stało się przestrzenią wymiany wiedzy i doświadczeń, której celem jest przygotowanie branży na zmiany oraz wyzwania przyszłości. Czołowi przedstawiciele branży przez dwa dni intensywnie zgłębiali tematy związane m.in. ze różnicowaniem oferty, budowaniem przewag konkurencyjnych, wyzwaniami eksportowymi czy perspektywami rynkowymi.

RYNEK, str. 18. SONDA: Ocena III kwartału 2024 r.

Obecna sytuacja ekonomiczna w Polsce i na świecie nie sprzyja prowadzeniu firmy. Każda z nich stara się radzić sobie z tym na swój sposób. Którą część branży kryzys dotknął najbardziej, a kto odnotował w tym okresie wzrosty lub rozwijał się na stabilnym poziomie?

RE(WIT)ALIZACJE, str. 22. Zabytki (nie) do remontu

Wiele zabytkowych budynków wciąż pozostaje w opłakanym stanie. Samorządy często nie dysponują odpowiednimi funduszami na ich remont, również dla prywatnych właścicieli jest to zbyt duże obciążenie finansowe. Rozwiązaniem mogłaby być rewitalizacja prowadzona przez inwestorów zewnętrznych. Niestety, skomplikowane i czasochłonne procedury administracyjne wielu z nich zniechęcają. Dochodzą do tego często niezrozumiałe, a przy tym uznaniowe decyzje wojewódzkich konserwatorów zabytków wydających pozwolenia. Czy jest szansa, żeby to zmienić? Problem zbadała Olga Kisiel-Konopka.

OKNA I DRZWI, str. 24. Współczesna oranżeria

Można powiedzieć, że od pewnego czasu ogrody zimowe przeżywają renesans, choć ograniczony dużym kosztem ich wybudowania. Od tego rodzaju konstrukcji oczekuje się obecnie możliwości wykorzystania jej nie tylko w zimie. Konstrukcjom ogrodów zimowych przyjrzała się bliżej Hanna Czerska.

OKNA I DRZWI, str. 28. Drzwi w przekroju

Współczesne drzwi wewnętrzne łączą nowoczesne materiały, zaawansowane technologie oraz nowe rozwiązania, odpowiadając na potrzeby inwestorów i projektantów. Przy tym różnią się nie tylko budową, wykończeniem powierzchni, ale też sposobem otwierania.

Przed podjęciem decyzji o ich kupnie warto więc porównać dostępne opcje. O budowie drzwi wewnętrznych pisze Joanna Bajkiewicz.

OSŁONY I BRAMY, str. 34. Bramy z segmentu premium

Coraz więcej klientów zainteresowanych zakupem bramy garażowej poszukuje takiej z segmentu premium. Jest to brama wysokiej jakości, która może być wyposażona w dodatkowe funkcje i posłużyć wiele lat. Katarzyna Cieńska sprawdziła, czy warto mieć ją w ofercie.

MONTAŻ, str. 42. Brama bez mostków

Ciepła brama pozwoli ograniczyć straty energii i sprawi, że w garażu nie będzie zimą panował chłód, a latem nieznośny skwar. Nie powinno się jednak montować jej tak samo jak bramy tradycyjnej, tylko w sposób pozwalający wyeliminować mostki termiczne wokół otworu wjazdowego. Tajniki montażu bram garażowych zdradza Andrzej Witulski.

PRODUKCJA, str. 48. Profesjonalna wycena stolarki

Postawienie się w roli własnego klienta nie jest łatwe, ponieważ nie jest obiektywne. Co nie znaczy, że nie warto spróbować, może bowiem płynąć z tego dla nas pewna nauka. Okazuje się wówczas, że dla klienta, który musi ponieść zazwyczaj niemały koszt zakupu stolarki, znalezienie odpowiedniego dostawcy jest bardzo istotne. Z pewnością klient chce czuć się zaopiekowany i usatysfakcjonowany obsługą. Nie chce marnować czasu, chce mieć wybór, chce konkretów, dobrych produktów i doradztwa. Chce móc się do kogo zwrócić, kiedy będzie miał problem czy zgłoszenie gwarancyjne. Klient szuka profesjonalizmu, w każdym znaczeniu tego słowa. Więcej na ten temat w tekście Zofii Ryhelskiej.

VADEMECUM STOLARKI, str. 50. Okna z PCW

Kształtowniki z nieplastyfikowanego polichlorku winylu od prawie siedmiu dekad są  stosowane w oknach i drzwiach budynków. Przyjrzeliśmy się, jakie normy powinny spełniać, aby zapewnić trwałość, bezpieczeństwo użytkowania, a także dobre właściwości termiczne oraz akustyczne stolarki okienno-drzwiowej. W naszym vademecum znajdą też Państwo informacje m.in. na temat trendów w oknach tworzywowych, okuć obwiedniowych, a także recyklingu starych okien z PCW.