Forum Branżowe - 11.2022

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Zarządzanie zmianą

W listopadzie gościmy na okładce Mikołaja Placka, prezesa zarządu grupy Oknoplast.

Razem z Robertem Klosem rozmawiają m.in. o nowych inwestycjach w tym prężnie działającym przedsiębiorstwie, podboju nowych rynków, a także o tym, jak w tak trudnych i nieprzewidywalnych czasach przygotować budżet, aby zabezpieczyć się na różne ewentualności. Z rozmowy dowiedzą się też Państwo, jak pozostałe kraje europejskie ratują swój przemysł przed wzrostami cen energii i jakie pozytywne skutki może przynieść wojna w Ukrainie.

RYNEK, str. 12. OFS: czas wyzwań i nowych szans

Ogólnopolskie Forum Stolarki 2022 udowodniło, że należy do kluczowych wydarzeń polskiej branży okienno-drzwiowej. Po raz pierwszy spotkanie zorganizowano w trybie dwudniowym, dzięki czemu istotne prelekcje, budowanie relacji biznesowych oraz wymiana doświadczeń odbywały się na niespotykaną dotąd skalę.

SONDA, str. 18. Czas wcisnąć hamulec?

Po niedawnych wzrostach wyników finansowych poszczególnych firm pod koniec roku w całej gospodarce widać wyraźne spowolnienie. Czy mimo to rok 2022 branża stolarki może uznać za udany?

OKNA I DRZWI, str. 24. Stolarka dachowa do zadań specjalnych

Nowoczesne technologie umożliwiają wykorzystanie połaci dachu nie tylko do doświetlenia pomieszczeń przez okna dachowe. Świetliki, wyłazy i okna wyłazowe, klapy i okna oddymiające oraz systemy wentylacyjne i oddymiające wykorzystują najnowsze rozwiązania i spełniają wiele zadań. O najnowszych rozwiązaniach w stolarce dachowej pisze Grzegorz Kowalczyk.

DILER 2030, str. 28. Okna z dofinansowaniem

Na stronach internetowych niemal każdego liczącego się producenta okien można znaleźć informację o zasadach funkcjonowania programu „Czyste powietrze”. Najczęściej są to materiały skierowane do klientów, ukazujące im, jak mogą skorzystać z tego programu, ile dotacji mogą tą drogą pozyskać i jak to jest opłacalne dla ich budżetu przeznaczonego na ogrzewanie. Niektórzy producenci poszli o krok dalej i zorganizowali szkolenia na ten temat dla swoich dilerów. Byli nawet tacy, którzy u siebie w centrali zatrudnili doradców, mających tych dilerów krok po kroku prowadzić przez zawiłości programów dotacyjnych. Ale to wszystko nie wypaliło – specjaliści od „Czystego powietrza” nie pojawili się w salonach okiennych, a ich klienci nie mogli liczyć na żadną pomoc w tym zakresie.

OSŁONY I BRAMY, str. 30. Przegrody w fabrykach i magazynach

Duże obiekty – czy to przemysłowe, czy handlowe – muszą być podzielone na strefy. Zależnie od ich funkcji montuje się tam różnego rodzaju przegrody. Jakie są ich rodzaje i funkcje, opisuje Hanna Czerska.

KOMPONENTY, str. 36. ROK SZKŁA. Szklane kompromisy

Szyby zespolone oferowane dziś to produkty wyposażone w nowoczesne rozwiązania, o znakomitych parametrach technicznych. Ich dostawcy wciąż wprowadzają modyfikacje w swoich wyrobach. Na czym one polegają? O tym więcej w artykule Magdaleny Rockiej.

 KOMPONENTY, str. 38. Co na wejściu?

Drzwi wejściowe to najczęściej synonim tych do domów jednorodzinnych: tak sugerują zarówno producenci, jak i reklamy. Jednak większość Polaków wciąż mieszka w budynkach wielorodzinnych – czy to kamienicach, blokach, czy w kameralnych apartamentowcach. W takim właśnie budownictwie montowana jest większość drzwi określanych jako wejściowe. W jakie funkcje i okucia powinny być wyposażone, by wygodnie się z nich korzystało? – wyjaśnia Mariusz Hanysz.

KOMPONENTY, str. 42. Gdzie jest stal?

Często nie pamięta się, że stal w stolarce to nie tylko wzmocnienia profili tworzywowych czy drzwi odporne na włamanie. Nie znajdziemy wielu kompletnych systemów profili, natomiast oferta produktów bazujących na metalowych konstrukcjach jest bogata. Szerzej opisuje ją Anna Grocholska.

PRODUKCJA, str. 44. Perfekcja na linii

Nowoczesne, czterogłowicowe zgrzewarki są w stanie wykonać ponad dwieście ram podczas ośmiogodzinnej zmiany. Aby maksymalnie wykorzystać ich wydajność, trzeba do niej dostosować pracę oczyszczarek. Najlepszy efekt daje połączenie tych maszyn w automatyczną linię zgrzewająco-czyszczącą.

VADEMECUM, str. 48. Fasady

Jakie są najciekawsze fasady ostatnich lat? Czy dominują w nich jedynie szkło i aluminium? A jak fasady będą wyglądały w niedalekiej przyszłości? Czy dojdzie do rewolucji technologicznej? Na to i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedź w naszym listopadowym vademecum.

1