Forum Branżowe 11.2021
GOŚĆ NUMERU, str. 4. Zaskoczeni koniunkturą
Gościem Roberta Klosa jest tym razem Christian Voicu. Prezes Aluplastu podsumowuje ostatnie 30 lat spędzone w Polsce, które poświęcił rozwijaniu firmy: – To była bardzo dobra i trafna decyzja. Bardzo trafna zawodowo, o czym świadczą wyniki Aluplastu, który rozwijał się wraz z całą polską gospodarką. Wiadomo, że cieszy mnie ten sukces, ale jeszcze bardziej nawiązane tu znajomości ze wspaniałymi ludźmi, z którymi bardzo często utrzymujemy także przyjacielskie kontakty pozabiznesowe. To najlepsza motywacja do dalszych działań i rozwoju.
Christian Voicu mówi również o ambitnych planach na 2022 rok, a także tłumaczy, jak to się stało, że Aluplast znalazł się wśród najlepszych polskich pracodawców. Pełna treść rozmowy w listopadowym wydaniu „Forum Branżowego”.
RYNEK, str. 18. Czy systemy aluminiowe kiedyś stanieją?
Ceny aluminium nadal rosną – koszt 1 tony jest już na poziomie tego z roku 2008, który okazał się rekordowy. Nawet jeśli cena surowca się ustabilizuje, trudno oczekiwać, że ta dotycząca profili aluminiowych wykorzystywanych w ślusarce szybko spadnie. Dlaczego? Ponieważ koszty związane z zakupem surowca to tylko część podwyżek, z jakimi zmagają się systemodawcy. Więcej na temat cen aluminium w tekście Pawła Gregorczyka.
RYNEK, str. 23. Sonda: Obecność obowiązkowa
W naszych rozmowach zapisanych poniżej wielokrotnie pojawiła się myśl, którą chcemy podkreślić: nie ma nic bardziej wartościowego od bezpośrednich spotkań i rozmów z kontrahentami i partnerami biznesowymi. Więc choćbyśmy się nawzajem przekonywali, że nowe czasy niosą nowe rozwiązania, że internet daje ogromne pole do prezentacji firmy, to obecność na targach jest obowiązkowa. Przeczytajmy, które ze spotkań wybierają nasi rozmówcy.
SONDA, str. 30. Okna dachowe do wymiany
Polacy coraz chętniej decydują się na remont. Niektóre sondaże pokazują, że nawet połowa badanych osób planuje rozpocząć prace w najbliższych miesiącach. Inwestorom zależy na poprawie wydajności energetycznej budynku, dlatego wymieniają także okna i drzwi. Wielka fala renowacji nie ominie również okien dachowych, zwłaszcza że najstarsze egzemplarze montowane w polskich domach mają już prawie 30 lat, więc nie spełniają obecnych standardów. Szczegóły w tekście Magdaleny Rockiej.
OSŁONY I BRAMY, str. 38. Szybkie i sterylne
Bramy przeznaczone do obiektów przemysłowych muszą sprostać wielu oczekiwaniom użytkowników, zależnym od działalności prowadzonej w budynku. Szczególnie wysokie wymagania stawia przemysł spożywczy, gdzie ważna jest nie tylko szybkość otwarcia bramy, ale również sterylność jej powierzchni. Więcej na temat bram szybkobieżnych przeczytają Państwo w tekście Wiesława Klimczaka.
FASADY, str. 44. Fasady 3D
Dzisiejsze cyfrowe metody kształtowania brył umożliwiają tworzenie form przestrzennych, nieregularnych, wielokrzywiznowych, które mogą być przetworzone w struktury materialne. Nowoczesne technologie obróbki szkła i profili otwierają zupełnie nowe perspektywy kształtowania geometrii fasad. O tym, jak projektuje się i wykonuje współczesne fasady, w ciekawym tekście arch. Sylwii Melon-Szypulskiej.
KOMPONENTY, str. 50. Dobra współpraca z aluminium
Drzwi aluminiowe są dość specyficzne. Odporny na odkształcenia i warunki atmosferyczne materiał znakomicie sprawdza się w przypadku drzwi zewnętrznych oraz tych z dużymi, ciężkimi przeszkleniami. Do wykonywania ślusarki wykorzystywane są komorowe profile ze stopów tego metalu, które są wewnątrz puste, co zmusza do stosowania określonych zawiasów. Jakich konkretnie? Przyjrzała się temu Anna Grocholska.
KOMPONENTY, str. 55. Automatyka do okien
W obiektach użyteczności publicznej okna są często usytuowane wysoko. Z kolei w budynkach mieszkalnych spotyka się je w połaciach dachowych. Ich otwarcie z podłogi w celu naturalnego przewietrzenia lub grawitacyjnego odprowadzenia ciepła i dymu jest bardzo utrudnione. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi automatyka. Jakie napędy do okien są najczęściej stosowane? O tym w tekście inż. Zbigniewa Czajki.
ZARZĄDZANIE, str. 67. Zmiana formy prawnej – kiedy warto o niej pomyśleć?
W obliczu planowanych zmian i założeń programu Polski Ład przedsiębiorcy coraz częściej zastanawiają się, czy zmiana obecnej formy prawnej nie pozwoli im kontynuować dotychczasowego biznesu w niezachwianej formie bez ryzyka utraty płynności finansowej. Obawa przed wzrostem obciążeń podatkowych to jednak tylko jeden z wielu motywów stojących za decyzją o zmianie formy prawnej. O tym, kiedy warto zmienić formę prawną i jak to zrobić, przeczytają Państwo w tekście adwokat Darii Leszczyk.