GOŚĆ NUMERU str. 2. Doświadczenie zza oceanu
W listopadowym wydaniu naszego miesięcznika znajdujemy interesującą rozmowę z Tomaszem Grelą, prezesem Aluprofu. Tym bardziej interesującą, że jeden z wątków dotyczy – mniej nam znanego – rynku amerykańskiego. Tam bowiem m.in. jest obecna ta firma ze swoimi systemami aluminiowymi. Szczególnie warto zwrócić uwagę na informacje, w jaki sposób Aluprof buduje pozycję na tamtym, trudnym dla naszych firm, rynku. Nie znaczy to oczywiście, że zaniedbywane są inne zagraniczne lokalizacje, również europejskie. Zauważalną bowiem tendencją jest szukanie nowych miejsc zbytu właśnie w innych krajach. I również ten wątek czytelnicy mogą potraktować jako wskazówkę, która pozwoli pokazać się za granicą. Zapraszamy do lektury!
OSŁONY str. 31. Grubość poduszki
Dyskusja o tym, czy żaluzje zewnętrzne mają wpływ na izolacyjność termiczną okien, a właściwie dokładnie – otworu okiennego – trwa od dawna. Jedni bagatelizują temat, zaznaczając, że polepszenie ciepłochronności jest minimalne. Inni zaś wskazują, że oszczędności trzeba szukać wszędzie, bo ziarnko do ziarnka… Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się roletom zewnętrznym i skrzynkom, do których zwijane są ich pancerze, właśnie pod kątem izolacyjności termicznej. Wymieniamy rodzaje rolet i opisujemy sposób ich izolowania. Nie znaleźliśmy jednak spójnej informacji, jak wpływa grubość tytułowej poduszki powietrznej na zysk ciepła. By jednak nie pozostawiać naszych czytelników bez odpowiedzi, zamieszczamy także opinie na ten temat przedstawicieli kilku firm, mających w ofercie m.in. rolety zewnętrzne.
AUTOMATYKA str. 34. Gdy minie gwarancja
Brama garażowa wyposażona w napęd, to dziś standard. Można nawet stwierdzić, że mało kto wybiera ręczne otwieranie ciężkiego płaszcza. Napęd jednak do długotrwałego, bezawaryjnego działania, wymaga systematycznych przeglądów. O ile jednak w trakcie trwania gwarancji są one dość oczywiste, o tyle później bywają zaniedbywane. Tymczasem regularne przeglądy wspomnianych napędów są zalecane nawet w normie dotyczącej użytkowania bram. W tym miejscu jednak wypada również zaznaczyć, że gwarancję na napęd można utracić zaraz na wstępie – wielu producentów bowiem uzależnia ją od montażu silnika przez autoryzowaną przez siebie ekipę. Oczywiście, zapisy w tym dokumencie nie są ujednolicone, a obwarowania zależą od wytwórców. Niemniej i tak warto zadbać o właściwy serwis podczas eksploatacji automatycznej bramy. I o tym właśnie piszemy w artykule.
OKUCIA str. 38. Ukryte we wrębie
Niewidoczne okucia okienne to elegancja, moda, ale też duża wygoda. Łatwiej bowiem utrzymać ramę w czystości, gdy nie trzeba omijać znajdujących się na niej elementów. To zresztą nie jedyna zaleta wspomnianego rozwiązania – inne wymieniamy w artykule. Opisujemy w nim również przykładowe wyroby niektórych producentów.
PROFILE str. 40. Systemowe ciepło
Ponownie „ciepły” temat, nie pierwszy w tym wydaniu naszego miesięcznika. Tym razem dotyczy profili, zarówno z PCW, jak i aluminium. Tych, które spełniają wymagania domów energooszczędnych, a niekiedy i większe, choć nie mają certyfikatów pasywności. Czytelnicy mogą się więc dowiedzieć, w jaki sposób systemodawcy wypracowują korzystniejszą izolacyjność termiczną. A pomysłów jest co najmniej kilka. Żeby poprzeć rozważania teoretyczne faktami, przedstawiliśmy w artykule przykłady konkretnych systemów profili, pochodzące od większości liczących się na rynku dostawców. Zarówno tych mających w ofercie PCW, jak i aluminium. Mamy nadzieję, że zawarta tu wiedza przyda się producentom okien, ale też ich sprzedawcom.
OKUCIA str. 42. Prąd na drodze
Wyjścia ewakuacyjne. Konieczne są wszędzie tam, gdzie w razie zagrożenia do wyjścia kieruje się dużo osób. Są więc w sklepach, galeriach handlowych, szpitalach, ale też w szkołach, urzędach. Także w biurowcach, nawet w tych małych, zajmowanych tylko przez jedną firmę. Muszą być odpowiednio oznakowane, ale przede wszystkim znajdujące się na trasie ewakuacyjnej drzwi muszą spełniać odpowiednie wymagania. W artykule opublikowanym na naszych łamach skupiamy się na jednej z istotniejszych kwestii. Chodzi mianowicie o to, w jakie okucia drzwi ewakuacyjne powinny być wyposażone. Zawęziliśmy temat jeszcze bardziej, opisując rozwiązania automatyczne, zasilane prądem. Jest ich kilka i mogą być – a ostatnio najczęściej są – połączone z instalacjami tzw. inteligentnymi. Nie zdradzimy w tym miejscu więcej szczegółów, zapraszamy bowiem do lektury.
OKNA str. 44. Standard w budżecie
Ciepły dom z ciepłymi oknami to pragnienie, ale też obowiązek inwestora. Dla nowego budynku jest bowiem potrzebny audyt energetyczny, którego nie uzyska się bez tzw. ciepłych okien. Lecz które takie są, czyli spełniają określone wymagania, i jak wybrać te pasywne? Zapewne wielu nabywców chciałoby wyraźnie usłyszeć, jakimi parametrami ma się charakteryzować taka stolarką. Często bowiem określenie standardu produktu znacznie ułatwia wybór. Zaczęliśmy więc drążyć temat, celowo kierując się z pytaniem o standard do handlowców w punktach sprzedaży. Oni bowiem doradzają klientom. Cóż, temat nie okazał się łatwy. Standardu bowiem nie ma, a wiedza wielu dystrybutorów nie pomaga w jego wskazaniu. Z pewnością uogólnienie byłoby krzywdzące dla licznych handlowców, jednak nie zmienia to faktu, że inwestorom szukającym dokładnych wskazówek trudno będzie odnaleźć się w powodzi bardzo zróżnicowanych i mało konkretnych informacji. Artykuł ten jest przyczynkiem do tematu, ale może warto mu poświęcić chwilę zastanowienia?
POWŁOKI str. 46. Wyjątkowe wnętrza
Ściany w mieszkaniu to nie urządzenia na placu zabaw. Nawet jeśli chcemy, by były kolorowe, to nie należy zbytnio przesadzać. Z całą jednak pewnością można pokusić się o takie wykończenie ścian, aby były oryginalne. Możemy więc mieć stal cortenowską, industrialny beton, bardzo – ale oczywiście celowo – zaniedbany, stary dom, czy też odwrotnie – marmury. Ktoś powie, że mało kogo stać na tak kosztowne materiały. Otóż nieprawda. Proponujemy bowiem sięgnięcie do własnej wyobraźni, a także po odpowiednie masy dekoracyjne i farby. Efekty mogą być doprawdy zaskakujące. O tym zaś jak przygotować przegrody, aby wyglądały jak wymienione materiały, piszemy właśnie na łamach listopadowej edycji naszego miesięcznika.
FASADY str. 50. Nad Bałtykiem
Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia – sąsiadujące ze sobą kraje, które łączy położenie nad Bałtykiem. Czy jednak są podobne? Oczywiście, nie wdajemy się w rozważania dotyczące gospodarki, nasze czasopismo zajmuje się przecież innymi tematami. Spośród tych leżących w kręgu naszych zainteresowań wybraliśmy budownictwo. Autorka artykułu z aktualnego wydania naszego miesięcznika przyjrzała się obiektom głównie pod kątem fasad i określiła ich cechy wspólne, charakterystyczne dla danego kraju. Wyraźnie dały się zauważyć lokalne różnice. Nie zdradzimy jednak, jakie są. O tym czytelnicy dowiedzą się z lektury, do której serdecznie zapraszamy.
MASZYNY str. 54. Niezbędniki produkcyjne
W każdej fabryce, oprócz linii produkcyjnej funkcjonują różnego rodzaju urządzenia usprawniające pracę. Nie inaczej jest w zakładach wytwarzających okna. Tutaj na wielu etapach przydają się przede wszystkim różnego rodzaju stojaki, ale też chwytaki do okien czy wózki i transportery. W każdej grupie są urządzenia różniące się konstrukcją i można je dobrać stosowanie do potrzeb. Podpowiadamy więc, jakie rozwiązania są dostępne, czym się charakteryzują te urządzenia i jak można je wykorzystać.
NARZĘDZIA str. 60. Ciepło na budowie
Zima za pasem. Nieważne czy będzie lekka jak w ostatnich latach, czy surowa. I tak przyniesie ujemną temperaturę, w czasie której trudno jest pracować na zewnątrz. Oczywiście oferta ciepłej odzieży roboczej jest duża, firmy poszły jednak o krok dalej. I nie są to propozycje pochodzące od producentów odzieży, co nikogo by nie zdziwiło. Otóż podgrzewane prądem z wszytego akumulatora kurtki to oferta producentów elektronarzędzi. Tradycjonaliści natomiast mogą „ocieplić atmosferę” w miejscu pracy nagrzewnicami. Jest kilka ich rodzajów. O tym więc, co można zrobić, aby jak najmniej marznąć na budowie piszemy na naszych łamach u progu zimy i zapraszamy do lektury.
BADANIA str. 62. Przywilej czy obowiązek
Zakładowa kontrola produkcji obowiązuje w fabrykach od lat. Czy jednak zawsze dokładnie wiadomo, czemu służy i jakie warunki powinien spełnić producent okien, aby wywiązać się z nałożonych na niego zaleceń. Zakładamy, że większość wytwórców wie doskonale, o co chodzi, ale na pewno są również tacy, którzy nie doceniają wagi ZKP. Do nich właśnie kierujemy niniejszy artykuł. Wyjaśniamy w nam bowiem, na czym polega owa zakładowa kontrola produkcji, po co została wprowadzona, i czemu ma służyć.
Zapraszamy do lektury!