Forum Branżowe - 10.2024

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Partnerstwo w rozwoju

Gościem naszego październikowego wydania jest David Nicolas, dyrektor generalny Saint-Gobain Glass & Glassolutions, który o kooperacji z producentami stolarki okienno-drzwiowej mówi tak: – Chcę skupić się na budowaniu silniejszej współpracy z klientami, pomagając im w codziennych wyzwaniach. Bycie dostawcą to jedno, ale prawdziwym celem jest bycie postrzeganym jako partner, który oferuje konkretne rozwiązania problemów. W jaki sposób ten systemodawca wychodzi naprzeciw potrzebom producentów? O tym i wielu innych wątkach przeczytają Państwo na naszych łamach.

RYNEK, str. 18. SONDA: Jak będą wyglądały okna przyszłości?

Jak będą wyglądały okna za 10, 20, a nawet 50 lat – czy ktoś jest w stanie to przewidzieć, czy to wróżenie z fusów? Okazuje się, że nasi rozmówcy – producenci okien oraz systemodawcy – mają już dosyć klarowną wizję, jak te produkty będą wyglądały za jakiś czas. Zapraszamy w podróż do przyszłości…

GWIAZDA MIESIĄCA, str. 31. Okucia ułatwiające obsługę okien

Nowoczesne okna to nie tylko zaawansowane konstrukcje z wielokomorowych profili i energooszczędnych szyb, ale także skomplikowane systemy okuć, które mają za zadanie

ułatwić obsługę, podnieść komfort użytkowania oraz poprawić bezpieczeństwo. W ciągu ostatnich lat technologia okuć okiennych znacząco się rozwinęła, zyskały one nowe funkcje, a użytkownicy mogą korzystać z coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań. Więcej na ten temat w tekście Anny Domańskiej.

RE(WIT)ALIZACJE, str. 34. Dworzec Metropolitalny w Lublinie

Obiekt ten został oficjalnie otwarty w styczniu tego roku. Jest interesujący nie tylko pod względem architektonicznym, łączy też nowoczesne rozwiązania i technologie z dbałością o środowisko oraz potrzeby użytkowników, również tych niepełnosprawnych. Jego realizacja znacznie poprawiła infrastrukturę i może wyznaczać kierunki rozwoju polskich miast w przyszłości.

OKNA I DRZWI, str. 40. Stolarka na eksport: Wielka Brytania

Zagraniczne rynki zbytu wymagają od wytwórców okien dostosowania się do lokalnych standardów, oczekiwań klientów oraz wymagań formalnych. W niektórych krajach, takich jak np. Niemcy, konstrukcja i sposób otwierania okien są takie same jak u nas. Są też jednak państwa, które zachowują odrębną specyfikę, za czym stoi wielowiekowa tradycja. Przykładem są Wielka Brytania oraz Irlandia. Różnice dotyczą m.in. sposobu otwierania, a także okuć. Specyfikę okien brytyjskich przybliża Hanna Czerska.

OSŁONY I BRAMY, str. 48. Technologia w służbie komfortu

Osłony zewnętrzne to nieodzowny element nowoczesnych domów, a ich zautomatyzowanie nie tylko podnosi komfort życia, ale wpływa też na bezpieczeństwo czy efektywność energetyczną. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz popularności systemów smart home automatyczne sterowanie roletami, markizami czy żaluzjami staje się standardem. O automatyzacji osłon zewnętrznych pisze Joanna Bajkiewicz.

FASADY, str. 54. Fotowoltaika nie tylko na dachu

W ciągu ostatniej dekady w polskim budownictwie można zaobserwować ciągły wzrost zainteresowania rozwiązaniami fotowoltaicznymi. Trend ten został spowodowany czynnikami ekonomicznymi (m.in. wzrostem cen energii elektrycznej) oraz europejskimi regulacjami proekologicznymi kładącymi nacisk na zrównoważony rozwój gospodarki energetycznej. Systemom fotowoltaicznym przyjrzał się dr inż. Ołeksij Kopyłow.

KOMPONENTY, str. 59. Nietypowe hybrydy

Najwięcej okien sprzedawanych w Polsce wykonanych jest w systemach z tworzywa sztucznego. Są one zwykle wykończone folią. Jednak coraz częściej w ofercie firm produkujących kształtowniki z PCW pojawiają się rozwiązania, w których zastosowano dodatkowy materiał. Takich połączeń wciąż przybywa. Czy to oznacza, że w naszym kraju jest duży popyt na tego rodzaju produkty? Zbadała to Magdalena Rocka.

MONTAŻ, str. 66. Okna wagi ciężkiej

Przeszklenia dużych gabarytów wymagają specjalnych umiejętności monterskich i przede wszystkim odpowiedniego, niezawodnego sprzętu. Zarówno ramy, jak i pakiety szybowe rozmiarów XXL mają znaczną masę, której sprostać mogą tylko podnośniki. O montażu okien wagi ciężkiej pisze więcej Andrzej Witulski.